S blížícím se čínským rokem Vepře jsme se rozhodli vyzpovídat paní Katzerovou, majitelku známého pražského prasátka Karkulky z Prahy 5 a spoluzakladatelku Českého klubu majitelů prasátek chovaných v domácnosti. Těchto 5 věcí vás překvapí!
Zajímalo nás, zda mají prasata nějakou svou typickou povahu. „Překvapivě u nich vládne matriarchát. Dominantnější, svéhlavější a na „výchovu“ jsou komplikovanější holky. Naopak s prasečími kluky je lepší pořízení. Jsou tvárnější a lépe se „podřizují“. Prasata jsou teritoriální zvířata a nerada do své blízkosti pouští cizí lidi či zvířata."
Prasata mají větší inteligenci než psi. Neradi se podřizují a svou inteligenci používají výhradně pro svůj prospěch. Nikdy nebudou spolupracovat či poslouchat tak, jak to známe u psů.
Můžete se setkat s pojmem miniprasátko, ale jak paní Katzerová říká: „Slovo mini je zavádějící. Každé prasátko jednou vyroste! Za miniprasátko se všeobecně považuje prase, které v dospělosti (5 let) váží do 140 kg. Dospělé miniprase vážící 10, 20, či 40 kg je UTOPIE!!!"
Také jste si mysleli, že by mohlo být prasátko luxusním zvířátkem pro děti? Paní Katzerová nás vyvedla z omylu: „Prasátka k malým dětem spíše nedoporučujeme. Jsou trochu neohrabaná a mohou i neúmyslně dítěti ublížit. Stačí, když osmdesáti kilové prase šlápne i dospělému člověku na bosou nohu, nebo se dospělý prasečí kluk otře klektákem či párákem (ty dlouhé zahnuté zuby nahoru) o lýtko a neštěstí je na světě."
Pořizovací cena bývá od 1.000 do 25.000 Kč. Náklady na výživu 80 kilového prasete jsou srovnatelné s náklady na výživu malého psa. Roční veterinární prevence stojí okolo 4.000 Kč.
Tak co, jdete do toho?