Festival Struny podzimu nabízí hudbu vysoké úrovně, která se line napříč různými žánry. Pro své koncerty vybírají organizátoři i luxusní a mnohdy překvapující prostory. Velmi oceňujeme konkrétně výběr pro letošní ročník. Zahajovací koncert na Vítkově patřil mezi ty, které byly obzvlášť lákavé.
V Národním památníku na Vítkově se večer 9. října českému publiku již po několikáté představil jeden z předních vokálních světových souborů Ars Nova Copenhagen, který byl založen už v roce 1979. Svým zpěvem všechny přítomné diváky uchvátilo 12 členů souboru a dalších 5 předvedlo své umění na bicí nástroje. Šéfdirigentem a uměleckým ředitelem je Paul Hillier z Velké Británie, který se kromě dirigování věnuje zpěvu, komponování i psaní textů o hudbě. Paul Hillier je nositelem Řádu britského impéria, který získal za své zásluhy v oblasti sborové hudby.
Strhující zážitek měli všichni, kdo na koncert dorazili. Ars Nova Copenhagen se specializuje na interpretaci polyfonní sborové hudby, která sahá až do období renezance. Často je k vidění ve spolupráci s divadly, filmy nebo baletním vystoupením. Vrcholem úterního koncertu byla skladba In C od Terryho Rileye, které jsme se dočkali po přestávce. On sám byl přítomen v publiku a po koncertě sklidil on i Ars Nova obrovský potlesk za povstání celého sálu.
Terry Riley se vždy zajímal o jazz, studoval hudbu na univerzitě v kalifornském Berkeley. V roce 1970 se stal žákem indického Pandita Pran Natha, od něhož se učil zpěvu 26 let.
Jeho skladba In C je mistrovské dílo. Můžete v ní pozorovat opakování hudebních kusů, a jejich překrývání, hudba plyne a vy se pomalu noříte stále hlouběji do jeho nitra, zdá se, že již končí, avšak opět se vrátí jako vlna, která vás pohltí a vyvrhne zase o kus dál. In C byla od svého vzniku v roce 1964 interpretována mnohokrát, s různými nástroji, v různém provedení, počtu interpretů i délce trvání.
Velmi tleskáme neuvěřitelnému umu souboru Ars Nova Copenhagen. Ten se projevil nejen v impozantní skladbě In C Terryho Rileye, ale také skladbách ostatních, které v Národním památníku na Vítkově zazněly. Festival Struny podzimu může být hrdý na to, že dokázal českým divákům zprostředkovat takový luxusní zážitek. A to je prosím, teprve začátek!
V rámci festivalu se můžete těšit ještě na dalších 10 koncertů. Festival končí 10. listopadu v luxusních prostorech pražského Rudolfina.