Top hledané
Výsledky (0)
Guatemala je středoamerický stát s odhadovaným počtem 17,2 milionu obyvatel. Země byla před španělskou kolonizací v 16. století jádrem mayské civilizace. Její bohatá historie vyústila do různorodého souboru guatemalských svatebních tradic.

Beru si Guatemalce: Ženich musí pokleknout na kolena a vážně poslouchat každé slovo. Rady mu dává až deset starších

Kristina Valachyová
05. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
17 minut
Speciální rubrika
Guatemalská žena

Guatemala je středoamerická země s bohatou kulturou a etnickým původem. Občanské i církevní sňatky jsou v zemi právně závazné a páry mohou využívat oba typy obřadů. Obecně jsou náboženská a tradiční manželství některými Guatemalci brána jako jedno, protože oba obřady se mohou konat tentýž den. Zákony země uznávají a chrání i manželství podle zvykového práva neboli manželství de facto. Páry však spolu musí nepřetržitě žít nejméně tři roky a musí učinit prohlášení o vzájemném svazku. A co byste měli vědět o randění s mužem vychovaným guatemalskou matkou a otcem?

Guatemalu jsem navštívila. V porovnání s jinými zeměmi Latinské Ameriky je to velmi tradiční země. Poznala jsem zde mou kamarádku Abigail Lopez, která se provdala za Abelarda Vasqueze.

Civilní sňatky

Jak víme, civilní sňatek uzavírá notář nebo starosta a musí být zaznamenán v matrice. Tento typ sňatku je právně závazný a civilní sňatek uzavřený v Guatemale je uznáván nejen v zemi samotné, ale i v jiných částech světa. Civilní sňatky jsou často uzavřeny během krátké doby, obvykle do 15 až 30 minut; proces vyřízení žádosti o manželství a registrace však může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců.
Během této doby procházejí notář a další orgány předložené dokumenty, aby se ujistili, že je vše správně vyplněno a všechny předložené údaje jsou pravé a původní. Páry, které se hodlají vzít, musí prokázat, že jejich aktuální zdravotní stav uzavření manželství umožňuje. Osobě, která trpí duševní poruchou, není v zemi dovoleno manželství uzavřít. Než partneři vstoupí do manželství, musí se ujistit, že jsou způsobilí a v uzavření manželství jim nebrání žádné překážky.

Náboženské sňatky

Náboženské sňatky jsou v Guatemale uznávány a chráněny zákonem. Jako ve většině ostatních zemí Střední Ameriky, i v Guatemale dominují křesťané. Civilní sňatky jsou mnohem levnější než ty náboženské; Guatemalci však obecně svatebních nákladů nelitují a církevní svatby mají v zemi velký význam.
V rámci katolické církve existují určité tradice které musí oba partneři dodržovat předtím, než se vezmou. Oba nebo alespoň jeden z nich musí být křesťany římskokatolického vyznání a musí být pokřtěni. Církevní obřad není zpřístupněn těm, kteří nejsou pokřtěni.
Před uzavřením manželství musí páry také obdržet vhodné poradenství od kněze. Předmanželské kurzy jsou vyžadovány ve většině kostelů a párům, které neabsolvovaly všechny hodiny, není dovoleno uzavřít manželství v kostele. Náboženské instituce také nepovolují manželství osob stejného pohlaví. To je zakázáno podle zákonů církve a občanského zákoníku země.

Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6
Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6, Praha 6

Manželské tradice v Guatemale

Ìla Pedidaî / La Pedida de Mano (Požádání nevěsty o ruku)

Tato jedinečná svatební tradice je součástí zásnub, při kterých se ženich setkává s budoucím tchánem a tchyní, aby je požádal o ruku jejich dcery. Rodina ženicha při té příležitosti obdaruje rodinu nevěsty různými dárkovými předměty.

Budoucí ženich i jeho rodina musí udělat vše pro to, aby si získali přízeň nevěstiny rodiny. Ti musí být spokojeni, aby sňatek schválili a dali ženichovi požehnání oženit se s jejich dcerou.

Nelekněte se! Vzhledem k pevným rodinným vztahům Guatemalců přivede ženich do domu nevěsty celou svou rodinu. Přinesou sladkosti, koše s jídlem a jiné promyšlené dárky. Dary vyjadřují oddanost ženicha své nastávající. Kromě toho se guatemalští ženichové na pedidě ukazují se zásnubním prstenem. Tento obřad je často plný úzkosti, zejména pro ženicha. Rodiče jeho partnerky nemusí se sňatkem souhlasit a mohou projevit nesouhlas s ním nebo s jeho rodinou.

Ìlos Consejosî (rada od starších)

V rámci pedida udílí starší členové rodiny nevěsty ženichovi manželské rady. Ženich musí pokleknout na kolena a vážně poslouchat každé slovo, které starší řeknou. V některých případech udílí rady přibližně deset starších, zejména v tradičnějších částech země.

Velké svatby

Rodiny jsou v guatemalské kultuře předmětem úcty. Pozvánku na svatbu, která se obvykle koná v kostele, obdrží každý. Na ceremonii očekávejte účast stovek lidí.

A abych nezapomněla na pozvánky, tak ty hosté často dostávají až přibližně týden před obřadem. Tato časová osa je opakem toho, co je standardní v západních kulturách, kde páry zasílají své pozvánky měsíce dopředu. Guatemalci věří, že posílat pozvánky v takovém předstihu nemá smysl.

Mnozí Guatemalci se účastní svatební hostiny i přesto, že nedostali pozvánku. Kromě toho někteří pozvaní hosté vynechají obřad a rozhodnou se zúčastnit pouze recepce. Tento jev je částečně důvodem, proč je na guatemalských svatbách často velký počet hostů.

Lidový svatební oděv

Na tradičních guatemalských svatbách nenosí nevěsty bílé svatební šaty a ženichové smoking.

Namísto toho má nevěsta na sobě tradiční barevný svatební huipil (připomínající halenku nebo tuniku) a ručně tkanou sukni. Huipiles jsou obvykle vyrobeny z bavlny a ozdobeny výšivkami, krajkami, stuhami a jinými vzory a mají kulturní význam zejména pro guatemalské Maye. Podle místních tradic opatří nevěstě svatební šaty rodina ženicha. V mnoha případech zaplatí oblečení nevěsty matka ženicha. V mimovenkovských oblastech Guatemaly, jako je hlavní město a další větší města, nosí většina guatemalských nevěst bílé svatební šaty, neboť bílá představuje čistotu.

Nevěsty doplňují své outfity bílými botami a svatebním závojem. Typicky může být guatemalský svatební závoj velmi dlouhý. Guatemalci totiž věří, že čím delší závoj, tím šťastnější manželství. Svatební kytici také tvoří bílé květy.

Také ženichové si oblékají svoji vlastní verzi tradičního oděvu. V Guatemale obvykle nosí černý oblek, bílou košili s vázankou a sombrero známé též jako guacamayo. Tento tradiční klobouk má kulatý tvar se širokou krempou, která během teplých dní poskytuje stín před sluncem.

Děti ve svatebním průvodu

Guatemalskou svatební tradicí je intenzivně zapojovat děti do průvodu svatebčanů. Dvojice dětí nese polštářky, na kterých jsou položeny snubní prsteny. Další dítě nese 13 zlatých mincí neboli „arras“. Když nevěsta prochází uličkou, další dvě děti jí pomáhají se závojem.

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2, Praha 6

Svatební den

V samotný svatební den si guatemalské páry vyměňují sliby a prsteny během tradičního obřadu, který vede kněz nebo náboženský představitel. Po výměně prstenů nabídne ženich nevěstě 13 zlatých mincí. Tato guatemalská svatební tradice je stejná jako v jiných latinských a hispánských kulturách, jako je ta španělská nebo mexická. Předání 13 zlatých mincí představuje slib ženicha, že se o nevěstu a budoucí rodinu postará. Tradice je také žádostí Bohu o hojnost a štěstí v manželství. Počet mincí symbolizuje Ježíše a jeho 12 apoštolů.

Po výměně slibů snoubenci často zpečetí svůj vzájemný svazek polibkem předtím, než jsou prohlášeni za manžely. Potom je hosté zasypou okvětními lístky růží, zatímco procházejí ruku v ruce uličkou jako novomanželé. Mezi posvatební rituály patří požehnání od kněze, který obřad celebroval, po kterém následuje průvod do sálu, kde se podává jídlo a hudba hraje dlouho do noci. V určitém okamžiku této slavnosti je zvykem, že se všichni přítomní shromáždí kolem páru a drží zapálené svíčky, které symbolizují světlo, které je má provázet nadcházející společnou cestou životem.

Upevnění lasa kolem páru

Po skončení obřadu k páru přistoupí svědkyně a svědek se stříbrnou šňůrou nebo provazem. Tuto šňůru uváží kolem ramen obou novomanželů, což má symbolizovat jejich nově vzniklý svazek.

Bílý zvon u vchodu

Hostina, která následuje po svatebním obřadu, se obvykle koná v domě ženicha. Jeho matka novomanžele srdečně přivítá a jako hostitelka věnuje zvláštní pozornost zejména své nové snaše.

U vchodu do domu je umístěn bílý zvonek, do kterého je nasypána mouka, rýže a jiná zrnka. Tyto obiloviny symbolizují štěstí a prosperitu. Při vstupu novomanželů matka ženicha zvonek rozbije; tímto aktem páru přeje všechno nejlepší.

Ìcompadreî a Ìcomadreî

Novomanželé spolu s rodiči pokleknou před starším z místní komunity. Stařešina je zahalí kouřem, čímž upevní spojení mezi dvěma rodinami. Potom se postaví a obejmou se. Tento ceremoniál se nazývá „compadrasco“. Po jeho skončení se podává jídlo a nápoje a svatební oslavy pokračují tradiční hudbou a tancem hostů.

V tomto bodě se rodiče novomanželů mohou začít navzájem označovat jako „compadre“ a „comadre“. Tato slova se překládají jako „spoluotcové“ a „spolumatky“, čímž se dále posiluje jejich jednota. Podobný zvyk lze nalézt i v jiných zemích než v Guatemale. Obdobou v západní kultuře je být tchánem nebo tchyní.

Svatební hostina

Hudba je významnou součástí svatební hostiny a hraje důležitou roli při každé svatební oslavě v Guatemale. Skupiny marimba nebo DJ´s hrají hostům k tanci tradiční písně jako „La Cucaracha“ nebo „El Jarabe Tapatio“. Hosté si rovněž užijí živá vystoupení místních hudebníků hrajících na kytary, housle, flétny, bicí, maracas a další nástroje. První tanec je běžnou tradicí na guatemalských svatbách. Obvykle se vnímá jako vyjádření vzájemné lásky novomanželů a jejich odhodlání strávit spolu zbytek života.

Alkohol není běžný

Guatemalské svatební hostiny jsou plné chutného jídla. Tradiční jídla jako tamales (kukuřičná mouka nebo rýžové těsto plněné masem a rajčatovou omáčkou), pepian a chiles rellenos se podávají spolu s nápoji, jako jsou horchata nebo agua de jamaica. Horchata je sladký nápoj vyrobený z rýžového mléka a skořice, zatímco agua de jamaica je osvěžující nápoj vyrobený z květů ibišku. Oba nápoje si hosté mohou vychutnávat po celou dobu recepce.

Rodinné zvyky a praktiky

Kromě náboženských tradic hrají při guatemalských svatbách důležitou roli i rodinné zvyky. V závislosti na tom, v jaké oblasti Guatemaly se nacházíte, se v rodinách mohou po celé generace, ba i staletí dědit specifické tance nebo rituály. Mohou zahrnovat vše od skupinových tanců kolem nočního ohně až po intimnější obřady, jako jsou rituály mytí rukou mezi členy obou rodin předtím, než vstoupí do svých domovů k večeři po skončení svatební hostiny.

Guatemalské svatební pověry

V Guatemale existuje několik populárních svatebních pověr.

Jednou z nich například je, že pár by neměl v den svatby jíst žádné kuře (nebo jinou drůbež), protože to přinese do manželství smůlu. Další pověrou je, že nevěsta by měla při obřadu nosit měšec mincí, což symbolizuje bohatství a hojnost jejich nového společného života.

Někteří Guatemalci navíc věří, že pokud si nevěsta oblékne na svatbu něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého, přinese jí to hodně štěstí a páru zajistí prosperující budoucnost.

Líbánky

Líbánky jsou mezi guatemalskými páry velmi oblíbené. Po svatbě si novomanželé obvykle vyberou dovolenou buď v samotné Guatemale, nebo v jiné destinaci dle vlastního výběru. Během tohoto období si mohou vychutnat společně strávené chvíle a oslavit začátek svého manželství.

Mezi oblíbené aktivity patří výlety na pláž a návštěvy a prohlídky historických památek. Pro novomanželské páry je také běžné, že mají tradiční líbánkové rituály, jako je sdílení speciálního tance nebo vzájemná výměna dárků.

Manželské zákony a práva, náklady a povinnosti zákonů

Aby se pár, ať už tvořený místními nebo cizinci, mohl v Guatemale vzít, musí splnit všechny zákonné podmínky země týkající se manželství. Guatemala je sekulární stát a uznává občanské sňatky, náboženské sňatky i civilní svazky, známé též jako de facto svazky, mezi páry, které spolu žijí už 3 roky. Církevní sňatek je však legální až po uzavření civilního sňatku. Po mnoha letech zvýšila Guatemala zákonný věk pro uzavření manželství ze 14 a 16 pro chlapce a dívky na 18 let. Nezletilí, a to ani se souhlasem rodičů, se za žádných okolností nesmí oženit a vdávat. Obě strany musí být schopny uzavřít manželství, pochopit pojem manželství a dát k němu svůj úplný a svobodný souhlas, aby bylo manželství legální. Manželství uzavřené bez jakékoli formy souhlasu nebo s použitím síly zákon zakazuje a soud může takové manželství prohlásit za neplatné. Pachatelům hrozí trest.

Manželství mezi členy téže rodiny je v Guatemale nezákonné. Osobám, které jsou v přímém pokrevním příbuzenském vztahu, ale i v příbuzenství získaném adopcí, není dovoleno manželství uzavřít. Sňatek musí být uzavřen před starostou, notářem, pověřeným knězem nebo ministrem na matričním úřadě nebo v kostele za přítomnosti dvou svědků, které si snoubenci vyberou. Cizinci nesmějí v Guatemale uzavírat manželství na velvyslanectvích svých zemí; sňatek musí v Guatemale provést státní zaměstnanec nebo právník. V případě civilních svazků musí pár učinit prohlášení před notářem, kterým platnost svazku potvrdí. Zákon praví, že páry musí absolvovat povinnou lékařskou prohlídku a předložit o ní na matrice potvrzení. V Guatemale je manželství mezi osobami stejného pohlaví nezákonné; manželství lze uzavřít jen mezi heterosexuálními páry.

Dva lidé stejného pohlaví se v Guatemale nesmějí brát. Svazky mezi páry stejného pohlaví nejsou podle zákonů země uznávány ani chráněny. V zemi je sice legální být homosexuálem, ale není legálně dovoleno se oženit.
Polygamie je v Guatemale zakázána. Je považována za trestný čin a může vést k vězení nebo pokutám. Není dovoleno mít najednou více než jednoho manžela. Před vstupem do nového manželství musí být všechna předchozí manželství ukončena.

Podle zákona mohou v Guatemale uzavřít manželství pouze osoby, které jsou svobodné; od snoubenců se vyžaduje, aby byli v době sňatku svobodní; jestliže však jeden nebo oba nastávající manželé už byli v minulosti oddáni, je třeba předložit důkaz o neexistenci předchozího manželství. Může to být ve formě rozvodového rozhodnutí nebo úmrtního listu, které je třeba předložit příslušným orgánům. Žena, která byla rozvedena, musí čekat 300 dní, než může vstoupit do nového manželství. Polygamie je podle zákona nezákonná.

Manželství mezi občany Guatemaly žijícími v zahraničí jsou právně uznána a chráněna zákonem. Zplnomocněná manželství jsou v Guatemale povolena za předpokladu, že k nim bylo vydáno povolení příslušných úřadů. Je-li jedna ze stran psychicky labilní, nebude jí uděleno povolení uzavřít manželství. Před prohlášením manželství za zákonné je třeba předložit a ověřit všechny potřebné dokumenty, které zákon vyžaduje od státních příslušníků i cizinců.

Se sňatkem se pojí několik práv

Vstupem do manželství získají páry mnoho práv, která nesezdaní občané nemají. Jelikož však manželství osob stejného pohlaví nejsou v Guatemale povolena, přístup k těmto právům mají pouze sezdané heterosexuální páry. Právo na plození a adopci dětí mají manželské páry a páry v de facto svazcích. Páry mají právo pracovat a být placeni za své úsilí, jakož i právo účastnit se na všech politických a sociálně-ekonomických aktivitách. Pokud jeden nebo oba manželé uzavřou manželství s cizincem, oba mají právo ponechat si své příjmení a svou státní příslušnost.

Manželé mají právo vlastnit majetek a finanční aktiva odděleně, byla-li před uzavřením manželství podepsána předmanželská smlouva. Předmanželská smlouva zajišťuje, že veškerý majetek získaný před i během manželství vlastní oba manželé odděleně a v případě rozvodu se mezi ně nic nerozdělí. Pokud však předmanželská smlouva není standardně uzavřena, majetek ve vlastnictví párů před a během manželství je ve společném vlastnictví obou stran a v případě rozchodu se mezi ně rozdělí rovným dílem. Páry mají právo podat žádost o rozvod buď na základě vzájemných rozporů, nebo existuje-li nějaký zákonný důvod. Muži i ženy mají právo dědit majetek svých manželů v případě jejich úmrtí.

Svatební náklady

Průměrná svatba vyjde v Guatemale kolem 50 000 Q (guatemalský quetzal), což je přibližně 142 tisíc korun. Vše závisí na tom, kolik mají snoubenci peněz, kolik jsou ochotni utratit na obřad a jak velkolepý nebo honosný obřad chtějí mít. Aby se páry vyhnuly stresu při sestavování svatebního rozpočtu, mohou si najmout služby svatebního plánovače. V poslední době se Guatemala stala jednou z nejrychleji se rozvíjejících destinací pro pořádání svateb pro cizince, což přispívá k nárůstu svatebního průmyslu.

Povinnosti

V domácnosti mají manželé stejná práva a povinnosti a měli by se rozhodovat na základě vzájemné dohody. Mají povinnost zajistit bydliště rodiny a zabezpečit vše potřebné pro výchovu dětí a jejich blaho. Oba jsou povinni společně přispívat ke zdraví a pohodlí rodiny a zajistit vše, co je zapotřebí k živobytí. Od manžela se očekává, že své manželce poskytne ochranu a také nabídne pomoc, kdykoli to bude nutné. Pokud jde o péči o děti, považují se za její primární poskytovatelky ženy. Manželský pár je povinen zajistit dětem náležitou výchovu; povinnost zajistit přiměřenou morální a sociální výchovu dětí spočívá na bedrech obou manželů. Oba také rozhodují o morálních, politických a ekonomických sklonech rodiny.

Stravování

V rámci stravování vás čekají kukuřičné tortilly, které se jedí jako příloha ke každému jídlu. Ostatní potraviny běžné v Guatemale zahrnují černé fazole, rýži, tamales (kukuřičná mouka nebo rýžové těsto plněné masem a rajčatovou omáčkou) a smažené plátanos (banány) s medem, smetanou nebo černými fazolkami. Maso (hovězí, vepřové a kuřecí) se nejčastěji dusí a podává se s omáčkami. Mnoho vesnic vyvinulo svá vlastní jedinečná jídla s použitím místních surovin. Papája a chlebovník patří mezi širokou škálu ovoce, které se konzumuje v Guatemale.

Hlavní jídlo se konzumuje uprostřed dne a o víkendech je důležitou společenskou událostí pro celou rodinu. Lehčí jídlo se konzumuje večer, obvykle po 19. hodině. Mnoho lidí si kolem 16. hodiny dává kávu a sladký chléb a muži pracující na poli si dopřejí občerstvení v dopoledních hodinách. Dětem ve škole se v 10:00 podávají teplé cereálie.

Socializace

Když se Guatemalci s někým setkávají poprvé, obvykle se pozdraví srdečným podáním ruky. Obecně jsou mezi známými nejběžnějšími pozdravy ¡Buenos días! („Dobrý den!“), ¡Buenas tardes! („Dobré odpoledne!“) a ¡Buenas noches! („Dobrý večer!“). Mezi přáteli zní neformální ¡Buenas! nebo ¡Ahoj! („Ahoj!“). Po úvodním pozdravu se lze zeptat „Cómo está?“ („Jak se máš?“). Mezi přáteli si muži obvykle podávají ruce a někdy se objímají a ženy se líbají na tvář.

Tituly jako señor, señora a señorita se používají k projevení úcty. Zvláštní úctu ke starší osobě vyjadřuje použití titulu don nebo doña před křestním jménem. Běžné fráze na rozloučenou zahrnují „Que le vaya bien“ („Ať se ti daří“), „Nos vemos“ („Uvidíme se později“) a „Más tarde“ („Později“).

Guatemalci se často setkávají mimo domov, ale důležitá je pro ně i návštěva přátel a příbuzných v jejich domovech, protože odráží hodnotu jejich vztahu. Známí, kteří žijí blízko, zejména ve venkovských oblastech, často přicházejí bez ohlášení (nebo posílají dítě, aby řeklo, že dospělí přijdou později); téměř každá denní doba je přijatelná.

Návštěvy jsou většinou předem dohodnuty jen pro formálnější příležitosti, na delší pobyty, nebo pokud dotyční nebydlí blízko sebe.

Rekreace

Rekreačním vrcholem pro většinu Guatemalců jsou různé svátky a festivaly během roku, kdy je slyšet marimbu, dřevěný buben, na který si hraje paličkami s gumovou bambulkou na konci. Obecně mají lidé tendenci trávit spoustu volného času socializací. Cofradías (náboženská bratrstva zasvěcená konkrétnímu světci) nabízejí svým členům různé rekreační a volnočasové aktivity. Ve městech lidé rádi sledují televizi. Nejpopulárnějšími sporty jsou fotbal, basketbal a volejbal.

Svátky a oslavy

Vánoční oslavy v Guatemale začínají adventem (neděle nejblíže 30. listopadu). Asi týden muži oblečeni jako čerti pronásledují děti po ulicích – až do 7. prosince, kdy se koná rituál s názvem pálení ďábla (La Quema del Diablo).

Každý 7. prosinec přesně v šest hodin večer Guatemalci „pálí ďábla“ a při této příležitosti staví před svými domy vatry. Tato tradice má v Guatemale mimořádný význam, protože se pojí se svátkem Neposkvrněného početí, konaným na počest patronky města. Mnozí lidé věřili, že ďábel číhá v domácnosti, krčí se za nábytkem, je schovaný pod postelí nebo se skrývá v hromadách odpadků. Aby Guatemalci očistili své domovy od zla, v předvečer svátku pálí svůj odpad.

V Guatemale se slaví také vánoční svátky Posadas. Náboženské posady začínají přibližně 12. prosince a během devíti dnů putují ulicemi lidé s obrazy Marie a Josefa, oblečeni jako doboví poutníci na počest dlouhé cesty, kterou museli Ježíšovi rodiče absolvovat, než se dostali do města Betlém.

Petardy provázejí většinu oslav, zejména Nový rok (1. ledna). Na Velikonoce, během Velkého týdne, zaplňují ulice velká procesí; postavy představující Krista nesou na speciálních platformách muži ve fialových rouchách (nebo v černých rouchách na Velký pátek). V sobotu před Velikonocemi se pálí podobizny Jidáše Iškariotského (o kterém se říká, že zradil Ježíše Krista).

Státní svátky zahrnují Den práce (1. květen), Den armády (30. červen), Den nezávislosti (15. září), Día de la Raza (Kolumbův den, 12. říjen), Den revoluce (20. říjen) a Svátek všech svatých (1. listopad).

V každém městě se každoročně koná feria (jarmark) na počest místního patrona. Jedná se o největší místní oslavu, proto je to často nejdůležitější svátek, zejména ve venkovských oblastech.

Mezi výhody života v Guatemale patří její bohatá kultura, rozmanitá příroda a přiměřené životní náklady. Guatemala je domovem různých mayských ruin, koloniálních měst a úžasných pláží, díky čemuž je skvělou destinací pro cestovatele i expaty. Kromě toho má země nízké životní náklady, což z ní činí atraktivní možnost pro ty, kteří chtějí šetřit svůj rozpočet. Mezi nevýhody života v Guatemale patří vysoká míra kriminality, nedostatečná infrastruktura a omezený přístup ke zdravotní péči. Míra kriminality v Guatemale je jednou z nejvyšších v Latinské Americe a místní orgány nejsou schopny tento problém efektivně řešit. Kromě toho v zemi chybí infrastruktura, což ztěžuje přístup k základním službám, jako je stabilní elektřina a tekoucí voda. A konečně, přístup ke zdravotní péči je omezený a její kvalita je často podprůměrná.

ZDROJ: Weddingfrontier.com, Theknot.com, Wedbuddy.com, Marryonchain.com, Yeuanhvan.com, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: