Protest v přímém přenosu proti Putinově speciální operaci jí vynesl zájem světových médií, ale i nabídku německého Die Welt. Kdo je a kam směřuje dříve prorežimní ředitelka TV zpráv?
Je známá jako milovnice cestování po celém světě, libováním si v luxusu a ještě do nedávna jako exponentka kremelské politiky. Blonďatá ruská novinářka Marina Vladimirovna Ovsjannikovová 14. března tohoto roku ve večerních hodinách obrátila o 180 stupňů a během nejsledovanějších hlavních zpráv Vrejma na prvním ruském televizním kanálu ukázala za kolegyní Jekatěrinou Andrejevovou protestní transparent.
Řekněme si na rovinu, že dost. Ruská novinářka dosáhla věku, kdy ohrožení kariéry není úplná legrace. Přesto šla s kůži na trh a dnes je obdivována za apel, kvůli kterému mnozí končí za mřížemi. Marině, poloviční Ukrajince, režim umožnil bezstarostné živobytí, a ona se odvděčila neposlušností.
Množí se však spekulace, že pouze šikovně využila situaci, aby mohla profesně povyrůst a otevřít si vrátka k zajímavějším příležitostem. Vzhledem k názorům a postojům Ovsjannikovové v minulosti a zároveň mírnému průběhu se nabízí, zda celý protest nebyl zinscenovaný a kremelská propaganda nad ním pouze přimhouřila oči.
Co tedy přesně na ceduli ve studiu stálo?
Činem se jasně vymezila proti ruské invazi na Ukrajině. Její předem nahrané vyjádření se objevilo na internetu v tomto znění:
Po hrdinském činu byla Marina ihned zatčena a podrobena více než patnáctihodinovému výslechu, bez přítomnosti jakéhokoliv právníka. Výsledek – odsouzení za „pořádání nepovolené veřejné události“, tedy protestu, k pokutě 30 000 rublů (v přepočtu zhruba 6000 korun).
Příběh však tímto nekončil. Případ nadále prověřuje vyšetřovací výbor, což je ruská federální kriminální ústředna. Ta určí, zda se svým protestem nedopustila trestného činu „veřejného šíření úmyslně lživé informace o použití ozbrojených sil Ruské federace“. Za to by jí hrozil velmi přísný patnáctiletý trest.
Prohlásila, že si za svým činem stojí, ale velmi se obává o svou bezpečnost. Krom jiných vyjádření slov podpory po celém světě jí, mimo jiné, byl nabídnut francouzský azyl. Ten s díky odmítla a uvedla:
Slova podpory dostala Ovsjannikovová z celého světa. Nejen od běžných občanů, ale i předních světových představitelů v čele s ukrajinským prezidentem Zelenským.
Situace kolem Ovsjannikovové má nakonec šťastné rozuzlení. Německý deník a zároveň televizní kanál Die Welt s ní uzavřel dohodu o práci nezávislé zpravodajky. Bude jí umožněno psát o Ukrajině a Rusku. Šéfredaktor deníku Die Welt Ulf Poschardt o Ovsjannikovové prohlásil:
Ruská novinářka a moderátorka Marina Vladimirovna Ovsjannikovová se narodila v ukrajinské Oděse ukrajinskému otci a ruské matce. Po dokončení školy pracovala od 90. let v médiích. Několik let působila na nejsledovanější ruské televizní stanici – Prvním kanálu. Na pozici producentky hlavních večerních zpráv zdokonalovala jeden z nejdůležitějších nástrojů ruské propagandy.
Zdroje: Newstextarea, Leidschdagblad, Extra, Aktuálně.cz, Wikipedia, TV Nova, Die Welt