Někoho zajímá hluboký hlas, někoho svaly a někomu přijde charismatické, když dotyčný umí všechny okolo rozesmát. Charisma - kouzelné slovo s mnoha významy. Díky charismatu máte schopnost druhého doslova „uhranout”. Jak na to? Na to by vám zajisté dokázal odpovědět „hrdina” nového dokumentu The tinder swinder. Muž, jenž svým charismatem dokázal vyloudit z desítek žen na seznamce Tinder po celém světě několik milionů dolarů. A stačil mu k tomu pouze osobní šarm a trocha hereckého umění. Nedejte na první dojem. Pan BOŽSKÝ může mít mnoho tváří.
To, jak člověk vnímá sám sebe, velmi koresponduje s tím, jak ho vnímají ostatní. Vědci tvrdí, že odpověď na to, co dělat, pokud vaše charisma není dost vysoké, tkví pouze v tom, pokusit se číst emoce lidé okolo vás. Charisma není jen o vlastním egu, ale působení na lidi okolo. Říká se tomu společenské vztahy.
Pán z onoho výše zmíněného dokumentu, který je momentálně na Netflixu na předních příčkách, dokládá, že k tomu, aby muž ženu okouzlil, stačí vlastně dvě základní věci - šarm a iluze luxusu nebo peněz. Některým ženám tyto atributy stačí. Některé však potřebují víc.
Ve světové historii bychom našli desítky, stovky osobností, které byly ve své době považovány za vůdce, modly, vzory. Každý bude mít zajisté svůj subjektivní názor, kdo a jak na něj působí. Shodneme se určitě na tom, že takový Hitler nebo Mussolini úplně pozitivní osobností neoplývali. Ale že z nich autorita a charisma přímo tryskaly, to se popřít nedá.
Měli něco, čemu se říká "kult osobnosti" – ten spočívá v tom, že lidé zveličují mnohdy neúměrně zásluhy jednotlivce, vyzdvihují ho, pracují na zatajování chyb a nedostatků. Lidé, jinak řečeno, vytvářejí kolem těchto osobností takové zvláštní aury, které je pak provází.
Tihle jedinci, kteří uměli pracovat s lidskými emocemi, uměli velmi lehce vzbudit v lidech sympatie, strhnout dav, byli (a někteří stále jsou) velmi nebezpeční – zejména pak ti, kteří díky důvěře, jež jim byla dána, dostanou šanci rozhodovat o zásadních věcech. V historii takový zcela jistě byl třeba Adolf Hitler. Klasická ukázka toho, jak se touha vyhrát a mít moc za každou cenu přehoupne do fáze, kdy už dotyčného nezajímají dopady jeho činů na ostatní, nezajímají je ani názory ostatních. Tito lidé už nemají v plánu vést dialog. S nikým, o ničem.
Charisma je něco, co máte dané. Určitě na něm lze celý život pracovat, zdokonalovat se. Ale, jak se říká, někdo má a někdo nemá. A nejde tak úplně o to, jak se cítíte vy, ale jak vás vnímá okolí. Je to vlastnost vaší osobnosti. Zvláštní kouzlo, které lidi kolem vás nějak zvláštně vábí. Neříká to však nic o tom, jestli jste dobrý nebo zlý člověk.
Psycholožky Mgr. Julie Petrové jsme se zeptali, co by osoba měla splňovat, aby byla dobrým vůdcem (typu prezident, premiér, ale třeba i jen šéf firmy). Exkluzivně pro LP-life odpověděla:
Je vlastně lidská přirozenost chtít být oblíbený a vystupovat tak, aby ho ostatní měli rádi?
Zkuste si vybavit, kdy jste si naposledy o někom řekli, že má opravdu velké charisma. Proč tomu tak bylo? Co vás na tom člověku tak upoutalo? Bylo to snad jeho sebejisté vyjadřování, jistá chůze, gesta, temperament nebo třeba pronikavá vůně?
Někteří dají zejména na slova a řeč těla, tedy jak se druzí vyjadřují – zda mluví spatra, jaká je jejich slovní zásoba, jestli působí sebejistě. Při druhém pohledu pak zaujmou gesta a vůbec celkově řeč těla – postoj, stisk při podání ruky, držení těla, udržování očního kontaktu. A samozřejmě nejvíce bodují ti, kdo jsou nenuceně vtipní.
Tajemství tkví nejvíc v tom, že byste se měli naučit být v prvé řadě sám sebou. Dokud se nebudete cítit sebejistě sám před sebou, nemůžete v žádném případě tak působit na ostatní. Je také důležité nebrat sám sebe až tak vážně. Umět se zasmát vlastním chybám. Okolí je sympatické, když odhalíte i své slabé stránky. Působit sebejistě. Zcela určitě. Přiznat, že nejste dokonalý? Samozřejmě.
Měli byste se také zajímat o druhé, ideálně aktivně a bez vyzvání. Nepodbízet se, ale naslouchat a v případě potřeby poradit a pomoct.
Charismatický jedinec by se neměl bát vyjádřit svoje potřeby, myšlenky a přání tak, aby v nejlepším případě k akci stáhnul i lidi okolo sebe. Aby i vás samotné „nutil“ přemýšlet o tom, jak se stát lepším člověkem.
Odpověď je ano i ne. V dětství, dospívání, doma, ve škole, učitelé, rodiče a další nás vlastně svým způsobem tlačí do toho, abychom svoje charisma upozadili, trochu ho utlumili. Když pak přijde ta chvíle tzv. "ukázat se", nevíme úplně, jak na to. Dobrá zpráva je, že charisma se do jisté míry dá naučit. A to tak, že se zaměříme na své silné a slabé stránky.
A teď pár poznatků, jak zhodnotit, jak silné charisma máte.
Ví se o vás – když někam vstoupíte, nezůstane to úplně bez povšimnutí. Ať už jde o to, jaké je vaše vystupování, váš fyzický zjev, vaše osobnost.
Máte vliv na lidi – dokážete lidi okolo sebe přesvědčit snadno ke spolupráci, lidé ve vašem okolí se vás v některých ohledech snaží napodobovat, přiblížit se vám. To, co řeknete, je bráno za jasně dané a debata se od toho dále odvíjí.
Přirozená autorita – zde toho není moc co dodat. Přirozený instinkt a um vést skupinu (šéf firmy, kapitán týmu nebo jen vedoucí skupiny přátel).
Důvěryhodnost – lidi okolo se cítí s vámi uvolněně, sami sebou, mají ve vás plnou důvěru. Charismatický člověk se pro lidi okolo něj stává zachráncem situace.
Pozitivní vystupování – úsměv nic nestojí a přitom je to jeden z nejefektivnějších prostředků komunikace. Přirozený a nenucený úsměv dokáže proměnit náladu ve skupině i u jednotlivce.
Schopnost „vyjít s každým“ – většinou je to tak, že dobře vycházíme s lidmi, které známe (přátelé, rodina, kolegové v práci, spoluhráči z týmu..) a ostatní spíše ignorujeme. Skutečně a přirozeně charismatický člověk dokáže upřímně vyjít i s velmi složitými lidmi, které ostatní neustojí a ještě z toho vyjde s grácií sobě vlastní.
Je nad slunce jasné, že každý má vkus někde jinde a každý se zaměřuje na jinou část osobnosti. Kdo je sympatický a charismatický pro jednoho, pro druhého může být naprosto nezajímavý. Vybrali jsme proto osobnosti české i zahraniční, které mají obrovskou osobnost a něčím vyčnívají. Ne vždy úplně v tom pozitivním slova smyslu.
Zajímalo nás, kdo z historie či současnosti je podle psycholožky Petrové charismatickou, vůdčí osobností - ať už v pozitivním nebo negativním smyslu.
Silvio Berlusconi byl nejdéle sloužící italský premiér od druhé světové války. Také mediální magnát, nejbohatší Ital a osobnost známá nejen v Itálii, ale na celém světě. Byl velmi úspěšným podnikatelem. A to především díky jeho šarmu a kouzlu. Svoje „kouzlo osobnosti“ často a rád používal k okouzlování dam. Jeho podnikání stálo i na hraně zákona. A to mohlo některé ženy ještě více uchvacovat.
Usáma Bin Ladin. Jméno, které bohužel zná celý svět. Člověk, jenž má nepřímo na svědomí životy několika tisíc nevinných lidí. Bylo by ale naivní si myslet, že i jemu k jeho „vládnutí“ nepomohlo právě jeho charisma. Spousta lidí možná ani neví, že Bin Ládin byl velmi vzdělaný člověk, který měl velký přehled. Stejně jako někteří jeho předchůdci v historii lidstva, měl zvláštní dar podněcovat davy k akci. Přesvědčit je o tom, že pouze jeho pravda je ta jediná správná a že jeho směr je ten, kudy by se lidé okolo něho měli ubírat. Jeho stoupenci byli naprosto přesvědčeni, že dělají správnou věc. „Kouzlo“ jeho osobnosti muselo být tedy opravdu obrovské.
Neexistuje moc dalších lidí, kteří by byli tak všestranně nadaní, jako je Vladimir Putin. Nesčetněkrát jsme ho mohli vidět jako prezidenta rybáře, prezidenta krotitele dravé zvěře, prezidenta sportovce - prezidenta všeho druhu. Na co sáhne, jak se zdá, mu jde od ruky. Pro občany v jeho zemi je modlou. Proto také můžete koupit hromady upomínkových předmětů s jeho podobiznou. Někteří lidé ho vidí skoro až jako poloboha, prezidenta spasitele. O tom, jak je to v Rusku doopravdy, o tom ať si každý rozhodne sám.
V tomto výčtu rozhodně nemůžeme zapomenout na Donalda Trumpa. Jeho osobnost mu dopomohla na cestě od úspěšného podnikatele a magnáta až k postu prezidenta USA. Jeho osobnost je v mnoha ohledech extrémní. Když o Trumpovi s někým mluvíte, většinou všichni potvrdí, že není prvoplánově šarmantní, jako tomu bylo u mnoha jeho předchůdců. Jeho spolupracovníci ho ale, což může být pro mnohé překvapením, popisují jako velkorysého a spravedlivého nadřízeného. Jestli tomu tak je doopravdy, o tom můžeme polemizovat. Do historie se však bez diskuze zapsal jako nejkontroverznější prezident USA.
Channing Tatum. Tenhle 185 centimetrů vysoký a urostlý čtyřicátník uchvátil tisíce žen na celé zeměkouli. Bez mučení se přiznáváme, že i nás! I v jednačtyřiceti má stále kukuč kluka. Jeho životní příběh by sám o sobě stál za zfilmování... třeba Aneb jak se od práce striptéra dostanete až do Hollywoodu a stanete se jedním z nejlépe placených amerických herců. Sympatie publika ale získal nejen kvůli svému vzhledu, ale i kvůli jeho výrokům plným respektu k ženám. A v neposlední řadě také chováním k jeho, dnes už bývalé, ženě.
Hra o trůny, Aquamen. Tady a ve spoustě dalších filmů seriálů jste si mohli všimnout Jasona Momoa. 193 centrimetrového Momoy si asi nejde úplně nevšimnout. Jason měl trochu problém vymanit se ze škatulky „roztomilý mladíček“, do které se dostal, když jako mladý účinkoval v proslulém seriálu Pobřežní hlídka. Přesto, že může na někoho působit jako drsňák, podle lidí z jeho okolí je to milý, vtipný a především kamarádský chlap.
Na konec hereckého výčtu jsem si nechala Richarda Gera. Jeho charisma je opravdu mocné. A v porovnání s mnoha jeho hereckými kolegy k tomu, překvapivě, nepotřebuje extra vypracované tělo a hromadu svalů. Šarmantní, zralý, dnes už sedmdesátník, byl idolem žen už před čtyřiceti lety. A je jím dodnes. Díky jeho rolím si vybudoval image romantika a zachránce žen. Jestli je přesně takový v reálném životě - těžko soudit. Proslulý je ale svou charitativní a humanitární činností. A takový člověk si zcela jistě zaslouží hlubokou poklonu.
I v Čechách máme několik šarmantních a charismatickým mužů. Charisma Karla Rodena a Marka Vašuta bylo tak pronikavé, že oslnilo i filmaře z Hollywoodu. Karel Roden prošel za roky své herecké kariéry úžasnou přeměnou z naivních princů, až k fanatickým zabijákům a záporákům v obrovských amerických filmech.
Úspěšný český herec a ředitel Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška je takovou stálicí. Nepamatuji se, že by mi někdy nějaká žena řekla, že jí nepřijde Bartoška charismatický. Je zvláštní, že opravdu oslavuje celé spektrum žen. Takže nejen babičky, maminky, ale i vnučky. Troufnu si říct, že brzy i pravnučky.
Podnikatel a finančník Petr Kellner, který zemřel na konci března loňského roku. Jeho osoba byla zahalena takovou zvláštní tajemnou aurou. Kellner, jeden z nejvlivnějších a nejbohatších Čechů, se příliš neukazoval na veřejnosti, rozhovory dával velmi zřídka a vůbec s médii komunikoval minimálně. Lidé, kteří s ním byli už v jeho začátcích, tvrdili, že přesně věděl, co chce a měl v sobě obrovské charisma.
Andrej Babiš. Milovaný i nenáviděný. Posledních pár měsíců či let?! nejkontroverznější politik. Přestože zůstáváme nestranní, nedovedeme si vysvětlit, čím Babiš strhává davy. Upřít charisma se mu asi nedá, ale jeho hlavní zbraní jsou u něj ústa. A výroky, které z nich padají. A taky jakási arogance. Řekne, co si myslí, důsledky v jeho případě asi neexistují. To zajisté může mnohým imponovat.
Kult osobnosti, charisma, aura. Ať už to nazveme jakkoliv. Jsou to mocné zbraně. Dávají těm, kteří těmito atributy oplývají, velkou moc. Je ale už na každém, jak s ní naloží. Rozhodně - pokud potkáte pana Božského třeba na seznamce, rozhodně mu nedávejte kartu od vašeho bankovního účtu, nebo mu neposílejte peníze. Protože někteří chlapi s charismatem přesně vědí, po čem ženy touží!
Zdroje: zoommagazin.iprima.cz, wikipedia.org, ct24.cz, neviditelnypes.lidovky.cz, valka.cz, forbes.cz, celostnimedicina.cz, yookee.cz, g.cz, lifee.cz, irozhlas.cz, kinobox.cz, tydenik.cz, forum24.cz, blesk.cz, netflix, vlastní dotazování