Problémy s digitalizací stavebního řízení vyústily začátkem podzimu loňského roku ve vládní krizi a odchod zástupců pirátské strany z exekutivních funkcí. Zatímco komplikace s novým digitálním systémem spuštěným počátkem v létě a nedosahujícím na plnou funkčnost v září bylo důvodem k odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, nový systém má fungovat někdy v roce 2028, do té doby bude fungovat "bypass" mezi starým a novým digitálním systémem.
Nový systém digitálního stavebního řízení v gesci bývalého ministra a předsedy pirátů Ivana Bartoše neměl být složitější, než staré digitální prostředí, které plně nereflektovalo změnu stavebního zákona. Alespoň tak o něm referovalo samotné Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).
Jenže systém nedosahoval plné funkcionality, která vzhledem ke komplikacím se zadáváním veřejné zakázky na jeho přípravu, ani nebyla možná. Situace vyústila v nečekané odvolání ministra Bartoše, který se jen těsně před tím vzdal funkce předsedy strany po neúspěchu v krajských volbách.
Paradoxně působilo pohotové prohlášení ministra dopravy Martina Kupky (ODS), který oznámil, že Bartošem připravovaná digitalizace nebude dále rozvíjena a na nový systém si budou muset občané počkat do roku 2028, tedy daleko za horizont letošních podzimních voleb. Tři měsíce nefunkčnosti při tom vyvolaly otřes ve vládní koalici.
Nový ministr na MMR Petr Kulhánek (STAN) však odmítl zahození částečně funkčního systému s tím, že řešením situace se má stát technologický "bypass" mezi starým a novým systémem. Ten byl aktuálně po půl roce od jeho vyhlášení tohoto záměru uveden do provozu.
V průzkumu MMR mezi stavebními úřady 58 % respondentů uvedlo, že se pracnost vyřizování agendy díky bypassu snížila. Propojení se totiž připravovalo ve vlnách, a někteří pracovníci stavebních úřadů tak mohli reagovat už po aplikaci v předchozí vlně.
„Potíže se objevují hlavně u napojení na různě nastavené lokální spisové služby – to si vyžádalo speciální přístup dodavatele téměř ke každému jednotlivému úřadu. Zřídili jsme online skupinu, ve které mohou pokládat dotazy na připojení a používání bypassu – v 90 % případů dostanou odpověď ještě ten samý den,“
vysvětlila vrchní ředitelka sekce IT na MMR Eva Pavlíková.
Zároveň však 42 % respondentů nezaznamenalo změnu v možnostech poskytnutých bypassem a 21 % hodnotilo komfort práce s novým řešení za špatný. Na dotazník reagovala při tom jen čtvrtina dotázaných úřadů.
„Chtěl bych poděkovat všem stavebním úřadům za trpělivost. Cením si jejich zpětné vazby s používáním bypassu a doporučení pro další úpravy a zlepšení. Snažíme se je zohlednit a vyjít vstříc tam, kde je to možné. Bohužel se stále jedná pouze o dočasné řešení, dokud nebudeme mít k dispozici nové systémy postavené primárně na potřebách uživatelů,“
uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
Technologický bypass představuje alternativu pro využívání datových rozhraní propojující starší lokální systémy stavebních úřadů s novými, které byly spuštěny v červenci minulého roku. Jeho používání je dobrovolné, tudíž si organizace mohou vybrat, v jaké aplikací povedou řízení.
Zároveň bude mít stát díky propojení lokálních agendových systémů s centrálním úložištěm přístup k datům ze stavebního řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj dále připravuje technické zadání nového řešení digitalizace stavebního řízení. Podle aktuálních informací od MMR stále platí, že by mělo být v provozu po skončení přechodného období nejpozději od začátku roku 2028. To už však bude mít na starosti vláda vzešlá z voleb, jejichž termín prezident Petr Pavel ještě neoznámil, ale podle zákona se budou muset konat na podzim letošního roku.
"Bypass digitálního stavebního řešení je jen provizorní řešení, které ale neřeší podstatu problému. Místo toho, aby byl projekt dokončen a přinesl občanům skutečné zjednodušení, prodlužuje se nejistota a zvyšují náklady. Projekt digitalizace byl i podle Petra Fialy z 80 % hotový a přináší konkrétní výsledky, například Portál stavebníka zpracovává na 5 tisíc žádostí týdně. Přesto se vláda rozhodla projekt na tři roky zmrazit. Navíc bypass není ani finančně vyčíslen. Jediným skutečným vítězem této situace je původní dodavatel firma Vita, která si díky tomuto rozhodnutí vlády zajistila monopolní postavení minimálně do roku 2028,"
uvedl pro LP-Life.cz bývalý ministr, který stál za digitalizací Ivan Bartoš.
Zdroje: autorský článek, MMR, TZ, ČT, idnes.cz