Exotické destinace anebo cestování soukromým letadlem se ve srovnání s lety do vesmíru mohou jevit jako dovolená pro chudé. Stále vyspělejší technologie a moc peněz, to je kombinace, která celebritám umožňuje posunout hranice zážitků z dovolené mimo naši planetu.
Michaela Musilová je astrobioložka, která se zaměřuje na výzkum života v extrémních podmínkách. V současnosti pracuje jako vedoucí výzkumné stanice HI-SEAS, která ve spolupráci s NASA a Evropskou vesmírnou agenturou provádí simulované mise na Měsíc a Mars. Cílem je připravit personál a technologie k tomu, aby lidstvo mohlo jednou žít a pracovat na těchto mimozemských objektech.
říká Michaela Musilová pro LP-Life.cz.
Na simulovaných misích se však testují i lidské vztahy. Habitat stanice HI-SEAS má průměr pouhých 12 metrů a šest lidí v něm tráví týdny, někdy i měsíce, téměř bez nároku na soukromí. Zásah zvenčí je v přísném režimu povolen pouze v případě ohrožení života.
dodává.
Vesmírný prostor je pro člověka velice nebezpečný. Není v něm vzduch. Michaela Musilová pro LP-Life.cz vysvětluje, jak je to s dýcháním ve vesmíru.
Nejpřísnějšími lékařskými a psychologickými testy v rámci přípravy na let do vesmíru si prošla první generace kosmonautů. V té době ještě nikdo netušil, jak bude lidský organismus reagovat na zrychlení, stav beztíže a ozáření. První astronauti museli být ve vynikající fyzické kondici. Skupinu prvních kandidátů na kosmonauty v Sovětském svazu vybrali z řad stíhacích pilotů. Jejich maximální věk měl být do třiceti let, výška do 170 cm a hmotnost do 70 kg. Museli být ve výborném zdravotním stavu, který vylučoval byť jen pravidelné angíny. Kandidáti museli například vydržet stát 20 minut ve vodě o teplotě 0 °C a nesměli z toho onemocnět nebo vydržet 72 hodin v kuse beze spánku. V současnosti jsou již kritéria pro výběr mezi kosmonauty mnohem mírnější.
První slovenský kosmonaut Ivan Bella potvrdil, že v rámci výběrového řízení absolvoval několik náročných psychologických a lékařských testů.
řekl Bella.
Pokud byste do budoucna i vy plánovali vidět naši Zemi z trochu jiné perspektivy, nabízíme vám přehled soukromých společností, které vám to umožní.
Do výšky 80 nebo 100 kilometrů nad zemský povrch vás dopraví společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Abyste mohli strávit jednu hodinu ve zmiňované výšce, je třeba projít výcvikem. Za hodinový výlet zaplatíte (společně s výcvikem a pronajmutím obleku) cca 5 milionů korun . Letenku si u Virgin Galactic rezervovalo už více než 600 lidí.
Méně přívětivá k pasažérům, co se peněz týče, je společnost Blue Origin. Za první letenku zaplatil miliardář Jeff Bezos společně se svým bratrem každý 588 milionů korun . To ale nebude cena pro běžného smrtelníka. Společnost ještě neotevřela prodeje, pouze formulář pro registraci. Bezos si zakoupil soukromý let, který ho proto vyšel nesčetněkrát dráž. Kolik to bude ve vašem případě?
Jeden z nejbohatších mužů planety má už výlet do vesmíru za sebou. K tomu, aby mohl vyrazit, nepotřeboval ani negativní test. Spolu s posádkou odstartoval na svůj zkušební let do vesmíru 20. července 2021 v raketě pojmenované New Shepard. Údajně to byl jeho celoživotní sen, který si letos splnil.
S Bransonovou společností poletí do vesmíru i Elon Musk. Informoval o tom deník The Wall Street Journal. Kdy se tak stane, není zatím jasné. Cena letenky do vesmíru je zhruba 5 milionů korun), prozatím však složil pouze zálohu ve výši cca 216 000 korun.
Sarah Brightman měla zazpívat na Mezinárodní vesmírné stanici už v roce 2015, její let však tehdy zrušili. Snad se tedy její sen splní už brzy...
Muž, který se pyšní tím, že pro něj není nic nemožné. Jeho touha dostat se do vesmíru byla tak silná, že kvůli tomu založil společnost pro kosmické lety Virgin Galactic. Přitáhl již více než 600 zájemců, kteří si let do kosmu zabookovali. Sám se „kosmonautem“ stal 11. července 2021 a je tak oficiálně prvním miliardářem, který se do vesmíru podíval. Bezos prohrál závod o prvenství o devět dní.
Rihannu už dlouho fascinuje mimozemský život, a proto se rozhodla sama do vesmíru vydat. Šance, že při tom uvidí mimozemšťany, je ale asi stejná, jako že na přeplněné pláži v Chorvatsku budete plavat s delfíny.
Tom Hanks už má letenku také. Byl údajně jedním z prvních, kteří se do programu SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic přihlásili. Je očividné, že má dostatek peněz na to, aby utratil nějakých cca 4 miliony korun za výlet na pár hodin.
Leonardo bude dalším pánem na holení, až se lety do vesmíru rozběhnou naplno. Letenku s Virgin Galactic si koupil už v roce 2013.
Do skutečného vesmíru se už podívala i hvězda sci-fi seriálu Star Trek, herec William Shatner. Ve věku 90 let se tak stal dosud nejstarším člověkem ve vesmíru.
prohlásil po přistání. Na jeho let zareagoval kritikou princ William, který si rýpl do milionářů.
Podle britského následníka trůnu je mnohem důležitější „opravit tuto planetu“ než hledat způsob, jak žít mimo ni, jak uvedl pro BBC Newscast.
Pokud by nebyl zpěvákem, stal by se astronautem. Proto ve chvíli, kdy se daly koupit lístky na vesmírnou loď, neváhal ani minutu. Proslýchá se, že by ve vesmíru rád natočil i videoklip.
Palubní lístek k letu s Virgin Galactic dostala jako dárek za ušlechtilý čin. Jejím manželem je synovec vlastníka společnosti Richarda Bransona. Volné místo pro ni byla odměna za to, že kdysi zachránila Bransonovu matku při požáru v jeho resortu na ostrově Necker Island.
Influencer, který chce oslnit těmi nejkrásnějšími záběry a mít nejvyšší sledovanost, musí investovat například do letenky do vesmíru. Katy Perry si před lety koupila lístek s přítelem, se kterým však už netvoří pár, a tak si na netradiční dovolenou může vyrazit sama.
James Cameron je další slavnou osobností, která si koupila lístek. Možná, že hledá inspiraci pro svůj další film.
Bude to parádní vesmírná párty. I proto nemůže tato stálice červeného koberce chybět ani na odletové rampě do vesmíru.
Konkurentem společnosti Virgin Galactic Richarda Bransona v oblasti vesmírného turismu chce být i společnost SpaceX Elona Muska. Ta však neplánuje jen krátké lety nahoru a zpátky, ale chystá se vozit zákazníky na výlety po oběžné dráze. Kdo z uvedených miliardářů bude v tomto vesmírném závodu úspěšnější, se možná dozvíme už co nevidět.
Zdroje: Svet vedy a techniky, BBC Newscast, The Wall Street Journal, CNN, Trend, vlastní dotazování