**byt/10244**Jedná se o největší psí plemeno na světě. Jeho minimální výška v kohoutku je 79 cm a váha začíná na 54 kg, (feny váží od 41 kg výše). Svou výškou a mohutností však klame. Rozhodně s jeho luxusní vizáží nekoresponduje fakt, že je velice jemný až něžný, má milou povahu a perfektně se hodí k dětem.
Irský vlkodav je velmi staré plemeno. Zmínky o něm pochází dokonce až z doby 400 let p. n. l. a traduje se, že s ním do Irska přišli Keltové, kteří byly považování za vášnivé chovatele psů. Předpokládá se, že vznikl křížením chrta z Egypta se psem dogovitým, aby vzniklo luxusní plemeno, které bude rychlé, silné a dokáže přežít i v nepříznivých přírodních podmínkách.
Úkolem vlkodava byl lov a zabíjení vlků. Jiné prameny se zmiňují o tom, že měl strhávat nepřátelské jezdce z koně. Musel proto být dost rychlý, aby koním stačil.
Irský vlkodav je od pohledu elegán, který je sice svalnatý a mohutný, ale rozhodně nepůsobí neohrabaně. Díky své velikosti a ladným pohybům byl ve své historii velice uznávaným a váženým společníkem šlechty, která si ho patřičně hýčkala. Často býval předmětem luxusních darů panovníků, kteří ho nezřídka dekorovali obojkem posetým drahokamy a zlatem.
I dnes se s ním můžete setkat na královském dvoře. Je to právě irský vlkodav, který kráčí po boku bubeníků při střídání stráží v luxusním Buckinghamském paláci v Londýně.
V 10. století měl 3x vyšší hodnotu než kůň. Z Irska se vyvážel do Indie, Persie, Dánska i Španělska, až vývoz nabral takových obrátek, že byl nakonec zakázán. V polovině 19. století byl vlkodav jako plemeno v podstatě přebytečný: vlci téměř vymizeli a Evropu zužoval hladomor. O vzkříšení luxusní rasy se zasloužil až vášnivý chovatel deerhoudů kapitán George Graham.