Top hledané
Výsledky (0)
Britská královna Alžběta II. navštívila Slovensko i Česko. Šlo o její jedinou oficiální návštěvu zemí v historii

Královna navštívila Slovensko i Česko. Jak na její návštěvu země vzpomínají?

Kristina Valachyová
09. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
10 minut
Královna Alžběta II. si prohlíží dary

Zemřela královna Alžběta. Během svého života procestovala téměř celý svět, zavítala i na Slovensko a do Česka. Jak probíhala její návštěva v zemích?

Uvítání královny Alžběty II. chlebem a solí na nádvoří prezidentského paláce.

Do země přijeli na pozvání tehdejšího prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče a byla to jejich první, ale také jediná návštěva. Na bezpečnost královského páru v té době dohlíželo více než 600 policistů.

Byla to obrovská událost. Za pana prezidenta, za nás a za celé Slovensko. Královna Alžběta II. uskuteční jednu nebo dvě zahraniční návštěvy ročně. Měla proto velkou prestiž a její cesty bedlivě sledoval nejen britský, ale i světový tisk. Z tohoto pohledu to byla pro Slovensko obrovská reklama. Prezident Gašparovič a jeho manželka Silvia se do příprav mimořádně zapojili. Bylo vidět, že jim na této návštěvě velmi záleží. Probrali jsme s nimi každý detail a nic jsme nepodcenili. Nejtěžší bylo dokázat korigovat obrovský zájem médií. Mohu to přirovnat k summitu Bush-Putin, který Bratislava zažila v únoru 2005,"

připomíná Marek Trubač, mluvčí bývalého prezidenta Gašparoviče.

První kroky královny a vévody z Edinburghu směřovaly přímo do Prezidentského paláce.

Otevřít v galerii (8)
Alžběta II. zdraví Ivana Gašparoviče na nádvoří prezidentského paláce
Alžběta II. zdraví Ivana Gašparoviče na nádvoří prezidentského paláceZdroj: Kancelář prezidenta SR
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2, Praha 6

„Přijeli v černém obrněném Range Roveru v doprovodu motocyklového doprovodu. Tento terénní vůz, na který je královna zvyklá, byl dovezen ze Spojeného království. Před prezidentským palácem byly davy lidí a policie měla co dělat, aby je udržela v bezpečné vzdálenosti. Všichni chtěli být co nejblíže "podívané", která se odehrávala na nádvoří při příjezdu královského páru. Alžběta II. v zářivě červeném kabátě a klobouku a vévoda z Edinburghu vystoupili z limuzíny za fanfár trubačů čestné stráže a po otočce dostala královna od prezidenta kytici v britských národních barvách,"

říká Trubač.

Zde se setkali s prezidentem Gašparovičem a první dámou Silvií Gašparovičovou a obdrželi oficiální dary.

„Krásná zdobená fujara byla předána prezidentům Vladimiru Putinovi i Georgi Bushovi jako světové dědictví UNESCO, a tak pan prezident jako milovník folkloru neváhal fujaru předat princi Philipovi, který dostal i velkou encyklopedii Slovenska. Královna si ze Slovenska odvezla krásnou skleněnou šperkovnici od Gordany Turuk a dřevěnou sochu zdobenou osmi jednorožci a Pegasem z ryzího stříbra. Základem sochy bylo 100 let staré ořechové dřevo z Banské Štiavnice. Věděli jsme, že koně jsou její vášní,"

říká Trubač v rozhovoru pro TV Noviny.

Prezident obdržel sochu Spirit of Ecstasy od renomovaného britského sochaře Charlese Sykese, která je symbolem světoznámé britské automobilky Rolls-Royce. Paní Silvie Gašparovičová měla připravený i osobní dárek. Jak řekla, "je to velmi cenné umělecké dílo. Jedná se o skleněnou šperkovnici, která je zdobená platinou, zlatem, sklem a křišťálem. Reliéf na horní straně šperkovnice má motiv Bratislavského hradu."
Manžel Alžbety II., princ Philip, dostal fujaru, kterou mu Gašparovič ukázal.

Otevřít v galerii (8)
Britský pár poslouchá prezidenta Ivana Gašparoviče při hře na fujaru
Britský pár poslouchá prezidenta Ivana Gašparoviče při hře na fujaruZdroj: Kancelář prezidenta SR

Hlava státu udělila Alžbětě II. také nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého dvojkříže I. třídy.

„Náš rozhovor byl spíše pohledem do historie - do některých společných bodů dávné historie, ale také do historie velmi blízké,"

řekl prezident.

„Prezident věděl o její velké lásce ke koním, a tak jí připravil ještě jedno překvapení. Během státního banketu, slavnostní večeře v bratislavské Redutě, jí slovenský prezident "věnoval" ještě jeden osobní dárek - pětiletého elitního lipicánského hřebce. Symbolický dar - lipicán byl britskému panovníkovi předán v podobě fotoalba s certifikátem o jeho vlastnictví. Kůň zůstal v chovu Národního hřebčína a královna Alžběta II. dostává pravidelné zprávy o tom, jak se jejímu koni daří,"

říká Trubač.

Otevřít v galerii (8)
Britská panovnice si prohlíží fotoalbum s lipicánem
Britská panovnice si prohlíží fotoalbum s lipicánemZdroj: Kancelář prezidenta SR

Příjezd britského královského páru, který je zvyklý dodržovat přísný protokol, vystavil slovenské organizátory a politiky zkoušce.

Pozornost vzbudil okamžik, kdy královna podle tradice neochutnala chléb a sůl, které se hostům podávají při uvítacím ceremoniálu.

Otevřít v galerii (8)
Alžběta II. zdraví Ivana Gašparoviče na nádvoří prezidentského paláce
Alžběta II. zdraví Ivana Gašparoviče na nádvoří prezidentského paláceZdroj: Kancelář prezidenta SR

Prezident Gašparovič dnes prohlásil, že předem věděl, jak se královna zachová, protože podle místního protokolu na veřejnosti nejí. Britové však údajně chtěli, aby Slováci svůj zvyk přesto předvedli.
Během dvoudenní cesty si prohlédli historické centrum Bratislavy, setkali se se starosty všech městských částí a členy městského zastupitelstva.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Královna během státní návštěvy rozjasnila deštivé Slovensko

Panovnice se setkala s válečnými veterány, jejichž osud byl ve 40. letech spojen s Británií. Na bratislavském Devíně na ně čekali nejen váleční veteráni, kteří bojovali po boku Britů, ale také její krajan sir Nicolas Winton "se svými dětmi". Zachránil 669 židovských dětí z tehdejšího Československa a Rakouska a zorganizoval jejich převoz do Británie.

Královna odhalila i Památník železné opony symbolizující zeď mezi svobodou a totalitou, odkud se za bývalého režimu uskutečnilo několik pokusů o útěk na Západ a první den návštěvy zakončila státním banketem, na němž pronesla slavnostní přípitek a ocenila Slovensko za to, že si po pádu bývalého režimu "vydobylo své místo v evropském domě".

Na královský pár udělali největší dojem tatranští nosiči

Otevřít v galerii (8)
Britská královská rodina ve Vysokých Tatrách
Britská královská rodina ve Vysokých TatráchZdroj: Kancelář prezidenta SR

Následující den odletěl královský pár z Bratislavy do Vysokých Tater. Britskou královnu Alžbětu II. a prince Philipa během jejich návštěvy Vysokých Tater přivítala goralská hudba a stovky lidí ve Starém Smokovci. Královský pár přivítal v poledne ve Starém Smokovci prezident Ivan Gašparovič a poté je na Hrebienok vyvezla pozemní lanovka, která byla pro tuto příležitost speciálně upravena a byla do ní zabudována stylová křesla. 

„Princ Philip byl, mohu-li to tak říci, "otloukánek a protivník". Vtipný a zároveň opravdu okouzlující muž. Cítil jsem z něj, že se i během této cesty vyrovnává s tím, že jako muž hrál celý život druhé housle za svou drahou polovičkou,"

vzpomíná bývalý mluvčí.

Alžběta II. měla možnost prohlédnout si masiv Lomnického a Slavkovského štítu. Vzácného návštěvníka zde přivítali typičtí tatranští obyvatelé. Královnu zastavili lesníci, horští vůdci i záchranáři. Nejdelší pobyt královského páru byl u horských nosičů, což byla profese, o kterou se princ Philip v té době velmi zajímal. Princ Philip se zajímal o to, zda je náklad, který vezou, skutečný, protože si původně myslel, že jde o atrapu.

Otevřít v galerii (8)
Britská královna Alžběta II. před chatou na Hrebienku.
Britská královna Alžběta II. před chatou na Hrebienku.Zdroj: Kancelář prezidenta SR

Horští nosiči hrdě odpověděli, že jakmile skončí oficiální uvítání, vynesou náklad na jednu z vysokohorských chat. Horský vůdce Pavel Rajtár byl osobností královny okouzlen, je to podle něj velmi milá žena. Novinářům prozradil, že se zajímala o to, na které vrcholy turisty doprovází a zda dnes na nějaký vrchol vystoupí. Rajtár královně odpověděl, že dnes nebude žádná túra, protože musí přivítat královnu.
Na závěr své návštěvy Hrebienku královna odhalila pamětní desku připomínající její návštěvu Vysokých Tater.

Alžbětu II. nadšeně přivítali i ve Spišské Sobotě

Královna Alžběta a prezident Ivan Gašparovič navštívili historickou Spišskou Sobotu a její kostel svatého Jiří s oltářem Mistra Pavla z Levoče. Nadšený dav čekal na královnu už dvě hodiny před jejím příjezdem do kostela. Původně románský kostel z první poloviny 13. století, který patří k nejcennějším a nejzachovalejším na Slovensku, zapůsobil na Alžbětu II. Jeho chloubou je gotický oltář svatého Jiří z 16. století od Mistra Pavla z Levoče.

„Symbolika svatého Jiří byla umocněna darem od akademického sochaře Juraje Čutka, který pro královnu připravil reliéf v podobě oltářního obrazu s názvem Svatý Jiří,"

uvedl Michal Lipták, správce kostela a římskokatolické farnosti ve Spišské Sobotě.

Stručně představil význam a historii kostela vzácné návštěvě. Britská královna zanechala svůj podpis v připravené knize hostů.

„Jedná se bezpochyby o historickou událost, protože dosud žádná korunovaná hlava neměla zápis v naší návštěvní knize. Měli jsme různé prezidenty, konzuly, kardinály, ale Alžběta II. je prvním královským majestátem, od kterého máme podpis. Z historického hlediska není vyloučeno, že v dávné minulosti navštívil kostel svatého Jiří nějaký král, ale nemáme o tom žádné záznamy,"

vysvětlil správce farnosti.

Královna hází úvodní buly na zimním stadionu

Ze Spišské Soboty se královna přesunula na zimní stadion v Popradu. Oficiální program dvoudenní cesty královského páru na Slovensko byl ve znamení účasti na úvodní části přátelského hokejového utkání, kde úvodní buly vhodila sama královna Alžběta II. spolu s prezidentem Ivanem Gašparovičem. Patnáct minut před třináctou hodinou vyjely na led oba týmy - HK Aquacity ŠKP Poprad a anglický Guildford Flames. Následovaly hymny Anglie a Slovenska. Čekání na příchod Jejího Veličenstva pak vyplnil zpěvák Peter Pachut.
Královna si však dala na čas. Za skandovaného potlesku vyprodaného stadionu vyšla na červený koberec na ledové ploše jen pár minut po půl třetí. Přivítali ji kapitáni obou týmů, mezi které pak vhodila symbolické úvodní buly.

Otevřít v galerii (8)
Královna Alžběta II. hází buly
Královna Alžběta II. hází buly Zdroj: Kancelář prezidenta SR

Puk z jejích rukou se stal trofejí domácího Arne Krotáka.
Alžběta II. se posadila na tribunu. Odmítla skybox, chtěla sedět na tribuně. Zůstala tam až do začátku 6. minuty hry, kdy "její tým" vstřelil první gól. Celý stadion opět povstal, aby ji povzbudil a doprovodil na parkoviště, kde na ni čekala auta, která ji odvezla na místní letiště, odkud krátce po 14. hodině odletěla do Londýna.

Popradská Aquacity Arena se stala po vancouverské General Motors Place teprve druhým zimním stadionem na světě, který britská panovnice poctila svou návštěvou během hokejového zápasu.

Oficiální program britského královského páru na Slovensku definitivně skončil.

Návštěvu jedné z nejsledovanějších celebrit světa provázela druhý den přísná bezpečnostní opatření, takže ji Slováci mohli sledovat pouze zpoza zábran. Krátce před příjezdem panovníkovy kolony se místnímu psovi podařilo překonat je a poté byl pronásledován ochrankou.

A nějaké faux pas během návštěvy?

Jak říká Marek Trubač, slovenský protokol byl na návštěvu perfektně připraven. Všichni lidé byli nasazeni. Přesto si mluvčí vzpomíná na jedno faux pas.

„Během uvítacího ceremoniálu před prezidentským palácem došlo k malému "incidentu". Během státní hymny Jeho královská Výsost princ Philip nenápadně ustupoval od pomyslné linie, kde vedle sebe stáli prezident a královna se svými polovičkami. Princ pokaždé od této "linie" lstivě ustoupil o několik kroků. Pak ho královský protokolář přesunul zpět vedle královny a během hymny to udělal s šibalským úsměvem nejméně třikrát,"

vzpomíná.

Setkání s králem nebo královnou není v těchto končinách běžnou záležitostí. Britská královna navíc stále zůstává v celosvětovém měřítku jedním z nejrespektovanějších členů monarchie vůbec. Na Alžbětě II. i vévodovi z Edinburghu jsme mohli obdivovat trpělivost, skromnost a velké charisma, které z obou vyzařovalo. Davy lidí, zájem médií a neustálý humbuk kolem nich zůstávaly stále příjemné a lidské. Trpělivě naslouchali a pozorovali davy zvědavých Slováků, kteří obdivovali krásy Bratislavy a Tater.

Jen několik dní po návštěvě zaslala královna Alžběta II. prezidentu Gašparovičovi děkovný dopis. Napsala v něm, jak se jí na Slovensku líbilo, že se tam cítila dobře a šťastně. Dokonce se pochlubila, že když její speciální letadlo odlétalo z popradského letiště, nařídila mimořádný let kolem Vysokých Tater, aby si mohla prohlédnout krásy slovenských hor z výšky.

 

Královna v roce 1996 navštívila i Česko 

Královnu Alžbětu přijal na Pražském hradě také prezident Václav Havel. Na konci března roku 1996 se k Česku upnuly zraky téměř celého světa a v ulicích se shromáždily davy lidí, aby se jim alespoň na chvíli podařilo zahlédnout královnu, která si tehdy udělala do Prahy návštěvu. Pro Čechy to bylo o to překvapivější, protože Česko bylo teprve 7 let po revoluci. A nyní v jejich zemi byla ikonická panovnice. 

Kromě Prahy navštívila i Brno a její třídenní návštěva Česka měla striktně daný harmonogram. Přípravy trvaly několik měsíců a kromě místních lidí se na nich podíleli i specialisti z Buckhinghamského paláce. 

Václav Havel tehdy způsobil faux pas, když se královny dotknul. Nedotýkat se královny je totiž jedním z pravidel, na kterých Britové trvají. Tehdejší prezident se královny pouze letmo dotkl, ani to ale není povoleno. 

Od prezidenta tehdy dostala řád Bílého lva, který hrdě vynesla na svých šatech při slavnostní večeři. Královna Velkokříž britského Řádu Lázně, což je jedno z nejvyšších britských vyznamenání, svému hostiteli předala už po příletu na pražské letiště. 

Po slavnostní večeři se druhý den setkala s tehdejším premiérem Václavem Klausem a předsedou poslanecké sněmovny Milanem Uhdem a zavítala také do Brna. Nechala se pak slyšet, že tam jí nejvíce zachutnalo Rulandské Šedé. Královské apartmá ale bylo i tak pro jistotu vybaveno jejím oblíbeným pitím, ginem s tonicem. 

Nakonec návštěvy se ji prezident rozhodl seznámit se svým psem. Ten byl problémový a snad každého, s kým se kdy potkal, pokousal. Audience královny ale proběhla bez jakýchkoliv problému a sám Václav Havel byl prý překvapen, jak způsobně se jeho pes choval. 

Otevřít v galerii (8)
Královna Alžběta se setkala s Václavem Havlem
Královna Alžběta se setkala s Václavem HavlemZdroj: Profimedia

Česko si její památku připomnělo dnes v noci, kdy se Petřínská rozhledna rozsvítila v barvách Velké Británie. Město také řeší vystavení kondolenční knihy nebo zřízení pietního místa. 
Královnina smrt zasáhla celý svět

Svůj názor vyjádřili i nejvyšší slovenští státníci. Truchlila dokonce i slovenská prezidentka. 

Ke smrti královny se vyjádřil i Pražský hrad. 


Zdroj: TV Noviny, Aktuality, Cas, Pluska, CNN, tn.cz, CT, CNN, Pravda, TA3, ČTK, Kancelář prezidenta SR, vlastní dotazování
 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze