Jsou to květiny výsostně spjaté s jarem, mající v sobě jarní svěžest a radostnost. Cítíte z nich prýštit život, jsou to hlavně pozdní plnokvěté tulipány, sasanky věncové, ale také již trochu pozapomenuté konvalinky, které právě s příchodem máje začínají ukazovat své neopakovatelně vonné bílé zvonečky a v neposlední řadě všechny kvetoucí ovocné stromy.
Je to rozhodně 1. máj, nejen proto, že má v našich zemích tradici přes sto let, je spojen s naším oblíbeným rozervancem Karlem Hynkem Máchou, ale i proto, že máj je naprosto krásný měsíc. Všude to voní, bzučí, utápí se ve svěžích barvách, kypí životem. Valentýn vnímáme jako do naší kultury uměle implementovaný svátek s převažujícím komerčním aspektem. Nelíbí se nám ani jeho „růžově srdíčková“ estetika a k lásce má rozhodně blíže májový rozkvetlý sad, než mrazivě šedavá a smutná únorová krajina.
Šeříky milujeme hned z několika důvodů: pro jejich úžasnou vůni, která nás vrací do dětství, kdy jsme je nosívali maminkám, pro jejich opulentní květenství, která neskutečně krásně vypadají ve váze jen tak samy o sobě. Pro jejich omezenou paletu barev, kdy všechny odstíny šeříkových květů jsou spolu v harmonii, pro jejich nenáročnost, neboť jako keře snášejí sucho i chudší kamenité půdy a mají obrovskou chuť k životu, a také proto, že z jejich květů děláme úžasný příjemně nahořklý šeříkový tonic.
Rozhodně by byla „prvomájově“ autentická a skládala by se právě z šeříků různých odstínů. A byla by jich pořádná náruč, aby provoněly každý centimetr krychlový interiéru, nebo by to byl naopak kompaktní pugét z několika desítek něžných konvalinek.
Pokud byste si chtěli udělat podobné kytice vy sami, šeřík, aby vám nezvadl, musíte ošetřit tzv. hot dipem: konec šeříkové větve seříznete šikmo ostrým nožem a cca pět koncových centimetrů zaříznuté větévky ponoříte na deset sekund do horké vody (90°C), poté vytáhnete a umístíte do naopak hodně chladné vody, kterou máte již připravenu ve váze.
Šeříky vydrží ještě déle, odstraníte-li z nich polovinu listů a do vody ve váze přidáte lžičku cukru a špetku kyseliny citrónové. Konvalinky s ničím nekombinujte, neboť spolehlivě otráví jakoukoliv jinou květinu, která je s nimi ve váze, měňte jim často vodu a myjte si po kontaktu s nimi ruce. Jsou prudce jedovaté, na to pamatujte, máte-li děti a domácí mazlíčky.
Určitě ano, móda se nevyhýbá ani květinám. Nyní doba přeje přirozeně působícím květinám, takovým, které mají divočejší vzhled. Vzhledem k tomu, že jsme sezonní květinářství pracující právě s takovými druhy květin, můžeme říci, že je zájem o všechny. Je však pravda, že třeba historické růže a pivoňky, které pěstujeme, jsou v sezóně naším „bestsellerem“.
Jak jinak oslavit svátek práce, než prací? Poslední roky to u nás tak vypadá, na jaře máme totiž na našich pozemcích s květinami nejvíce práce a tak se nám hodí opravdu každý den. Když však nepracujeme, jedeme na Prvního máje na výlet a nebudeme lhát, když řekneme, že nejčastěji jezdíváme obdivovat krásu Českého Středohoří, což je shodou okolností i kraj Karla Hynka Máchy.
Vyjděte v máji na zahradu, do krajiny a natrhejte vše, co vám padne do oka, sestavte si sami tu nejbarevnější a nejživější kytici z bezpočtu kvetoucích druhů, jak se na správné jaro patří!