Patřil mezi nejrozporuplnější sportovce světa. V jednu chvílí obrovský cyklistický hrdina, který se i navzdory špatnému osudu nevzdává, o pár let později největší podvodník v historii sportu. Řeč je o bývalém profesionálním cyklistovi Lanci Armstrongovi, který už zítra oslaví 50. narozeniny.
A právě obrovskou bolest způsobil celému světu, když se v roce 2012 začalo mluvit o možném dopingu. Jak to celé bylo?
Byl to rok 1996, který tehdy pouze pětadvacetiletému Armstrongovi navždycky obrátil život. Tři roky před tím se stal mistrem světa v silniční cyklistice, patřil do té nejužší světové špičky. To se ale mělo rychle obrátit, když mu lékaři diagnostikovali rakovinu varlat v pokročilejším stádiu. A aby toho nebylo málo, rozšířila se do plic, břicha, lymfatických uzlin a mozku. Konec kariéry a možná i zbytku života. Lékaři mu dávali 40% šanci na přežití. I přesto ale na konci roku 1997 dokončil léčbu a nepřestával věřit, že do cyklistického sedla se ještě vrátí. A ono se tak skutečně stalo! Vrátil se hned následující rok.
Podepsal smlouvu s cyklistickou stájí U.S. Postal Service a stal se nejobdivovanějším sportovcem planety.
Paříž-Nice je řazeno mezi nejnáročnější etapové závody. Osmidenní trasa proslulá drsným počasím. Armstrong ji po návratu vzdal už v první etapě. Byl rozhodnut, že právě tohle je konec. Dokázal světu, že je možné se vyléčit z rakoviny a zároveň se vrátit k závodění. Díky své manželce a přátelům to ale ještě zkusil. A přesně dva roky od diagnózy dojel čtvrtý na Vueltě. A právě tehdy si uvědomil, že je ještě o mnoho silnější.
Málokdo mu před Tour de France v roce 1999 věřil, až do první etapy. V ní oblékl žlutý trikot pro vedoucího jezdce a ten mu vydržel až do konce. Stal se celkovým vítězem nejznámějšího etapového závodu světa. A co víc, on to dokázal zopakovat sedmkrát po sobě. V letech 1999-2005 nenašel na silnici přemožitele.
odpověděl Armstrong v dokumentu s názvem “Lance”. A jeho slova míří k otázce dopingu. V roce 2012 došla americká antidopingová agentura k závěru, že ve stáji U.S. Postal Service probíhalo užívání dopingu v takové míře, která nebyla dosud v historii sportu zaznamenána. Na základě toho Lence přišel o většinu svých trofejí, včetně sedmi titulů z Tour de France a bronzové olympijské medaile z roku 2000. Dostal i doživotní zákaz cyklistiky a dalších sportů. Po potvrzení dopingu dlouho zatloukal. Úplně poprvé se k užívání dopingu přiznal až v roce 2013 v rozhovoru s Oprah Winfreyovou.
popsal tehdejší situaci pro stanici NBC Sports, kde mimo jiné i přiznal, že on udělal ten první krok k užívání dopingu, když se o něj začal zajímat.
V rozhovoru s Oprah Winfreyovou se konečně otočil zády k letům popírání a uvedl, že jeho legendární kariéru poháněly drogy, lži a šikana. Mimo jiné taky přiznal, že se nechal unést silným mediálním příběhem a nechtěl ho kazit. Pohádkový příběh sportovce, který překonal rakovinu varlat, aby vítězil v nejnáročnějším cyklistickém závodě.
řekl Armstrong v rozhovoru.
V soudních procesech musel bývalý cyklistka zaplatit několik milionů dolarů - i tuhle životní etapu ale zvládl. V roce 2009 vložil celkem 2,3 milionu korun do investiční firmy Lowercase Capital. Součástí investičního portfolia byl z velké části právě Uber, který měl v té době hodnotu zhruba 81,5 milionů korun. Ještě v roce 2018 byla tahle hodnota na 76 miliardách. Během pandemie se sice akcie silně propadly, podle analytiků ale čísla opět postupně porostou.
Bývalý profesionální cyklista si toho v životě zažil opravdu spoustu. A i přes jeho dopingové aféry měl v životě vždycky jednu věc - odhodlání. Odhodlání věci nevzdávat a následovat svoje sny. I dnes bezesporu patří mezi nejkontroverznější postavy světového sportu. Tehdy tu hranici zdaleka neuhlídal, ve svých padesáti letech už doufejme zmoudřel.
Zdroje: Forbes, New Yorker, Gym Beam