Zajímavá luxusní budova, která se stala samozřejmou součástí břehu řeky Vltavy, se nachází kousek od Tančícího domu i Národního divadla. Její interiér prošel v nedávné době významnou rekonstrukcí. Výstavní a konferenční sál je vybaven moderní technikou a luxusním zázemím. Za jakým účelem budova ve funkcionalistickém stylu vznikla a co nabízí návštěvníkům dnes?
Spolek výtvarných umělců Mánes byl založen v roce 1887. Než měl svůj vlastní prostor, organizovali členové spolku výstavy na různých pronajatých lokacích. Myšlenka, mít své vlastní místo pro vystavování prestižních děl z celého světa, byla tak silná, že se právem dočkala své realizace, ke které došlo v roce 1930.
V době, kdy spolek uvažoval o koupi části náplavky, stály na místě současné budovy Šítkovské mlýny, jež se v případě koupi pozemku museli zbourat. Dalším požadavkem města k prodeji bylo to, že pod novou budovou bude protékat řeka Vltava. A jak vidíme dnes, požadavky byly splněny.
Bourání mlýnů bylo velmi nákladnou operací a došlo při ní také k narušení statiky přilehlé vodárenské věže. Celou stavbu pod vedením architekta Otakara Novotného financoval spolek ze svých zdrojů a finančně přispěl také tehdejší prezident T. G. Masaryk. Nějaké peníze poskytl stát a jiní mecenáši. Luxusní stavba byla dokončena v roce 1930.
Poslední rekonstrukce galerie Mánes proběhla v roce 2015. Hlavní prostor tvoří výstavní síň, která je určena pro pořádání výstav na světové úrovni. Pokračuje do 2. patra, které je korunováno luxusní prosklenou střechou. Ve spodním podlaží se nachází dvě místnosti určené pro přednášky, workshopy a menší výstavy.
Došlo také k obnově původní restaurace s terasou a stropními freskami Emila Filly. Elegantní prostor luxusní kavárny Art Café zdobí klavírní křídlo Steinway z roku 1897, na kterém hrál právě v těchto místech slavný hudební skladatel Jaroslav Ježek.
Stavební úpravy objektu galerie Mánes získaly v roce 2014 Zvláštní cenu primátora hlavního města Prahy v soutěži Stavba roku 2014.