Pražský masér Richard Pobiš, známý pod přezdívkou „Maso“, čelí obvinění ze znásilnění celkem jedenácti žen. Trestné činy měl podle policie páchat v průběhu léčebných procedur, které nabízel ve své provozovně v Karmelitské ulici v centru Prahy. Podle kriminalistů k útokům docházelo od února minulého roku do letošního července. Známá advokátka Lucie Hrdá, která se specializuje na sexualizované a domácí násilí, dala naší redakci exkluzivní vyjádření.
Policie tento případ zveřejnila po zahájení trestního stíhání 51 letého maséra. V současnosti je obviněný ve vazbě, zatímco vyšetřovatelé pokračují ve shromažďování důkazů. Očekává se, že se počet obětí může ještě zvýšit, protože muž poskytoval své služby více než 20 let nejen v Praze, ale také v Brně. Policie proto vyzívá další oběti, aby se nebáli se svými zkušenostmi svěřit.
Richard Pobiš se prezentoval jako vysoce kvalifikovaný odborník s „nejuznávanějšíma zlatýma rukama v České republice“ a chlubil se spoluprací s mnoha známými osobnostmi. Mezi nimi byla například olympijská vítězka Gabriela Koukalová, herec Robert Jašków či bývalý prezident Václav Klaus.
Unie fyzioterapeutů však upozornila na to, že Pobiš nemá oprávnění používat titul fyzioterapeuta. Podle dostupných informací absolvoval pouze obory zdravotní a sportovní masáže, což jej kvalifikuje pouze jako maséra. Unie zdůraznila, že označení fyzioterapeut náleží pouze odborníkům s vysokoškolským vzděláním v daném oboru.
,,Z údajů, které jsou nám dostupné, musíme konstatovat, že zmiňovaná osoba nám není známa, není naším členem a není ani vedena v Národním registru zdravotnických pracovníků,”
potvrdila Unie fyzioterapeutů na svých webových stránkách.
Navzdory závažným obviněním měl Pobiš na internetu dlouhodobě pozitivní hodnocení. Klienti si chválili jeho humor a empatický přístup. Policejní vyšetřování však odhalilo, že během procedur docházelo k činům, které poškozené ženy popsaly jako znásilnění. Právě pro jeho postavení a pověst může být pro oběti těžké si přiznat, že se na nich dopustil sexuálního násilí.
‚‚Je spousta žen, které tam jdou znova. Lidé se vždy diví, proč se tam vrací, je to ale způsobeno tím, že si oběti nejsou jisté, zda se jim to nezdálo, nebo jestli to nebyl omyl. Takže pokud vám dělá něco nepříjemného, něco co považujete za překročení hranice, můžete odejít a říci ne. Často to ale oběti nejsou schopné na začátku násilí identifikovat a nebo zatuhnou a nevědí co dělat,”
popsala redakci LP-life.cz advokátka Lucie Hrdá specializující se na sexualizované a domácí násilí.
Vyšetřování případu nadále pokračuje. Policie vyzývá další možné oběti, aby se přihlásily, pokud se v minulosti setkaly s podobným chováním. Tento případ je navíc nápadně podobný kauze Cimický. Soud nedávno odsoudil psychiatra Jana Cimického za 39 případů vydírání a znásilnění. Právě lékaři a terapeuti mohou mít při páchání sexuálního násilí určitou „výhodu“, protože často využívají svého společenského postavení a důvěry, kterou jim jejich pacienti přirozeně přikládají. Díky své profesi mají snadnější přístup k zranitelným jedincům, kteří jim svěřují nejen své fyzické, ale i psychické zdraví. Tato důvěra, spojená s vnímáním lékařů a terapeutů jako autorit, může obětem ztížit schopnost rozpoznat a ohlásit násilí, protože si často nedovedou představit, že by osoba v takovém postavení mohla spáchat něco neetického nebo kriminálního. Okolí obětem také často nevěří.
‚‚Zejména u psychologických a psychiatrických pacientů je častá nízká sebedůvěra a mohou se sami sebe ptát, zda jim vůbec někdo kvůli jejich diagnóze uvěří. Obecně, pokud je násilníkem nějaká známá, nebo uznávaná osobnost, lidé neradi věří tomu, že by osoba s takovým postavením mohla dopouštět sexualizovaného násilí,”
doplňuje advokátka Hrdá.
Cimický se měl násilí dopouštět na svých pacientkách a studentkách, první případ podle rozsudku sahá až do roku 1979. Soud uznal psychiatra vinným ve všech bodech obžaloby a uložil mu pět let vězení ve věznici s ostrahou. Dále mu zakázal na deset let vykonávat lékařskou praxi a přikázal vyplatit několikamilionové odškodné. Rozsudek však není pravomocný, protože Cimického právní zástupce se ihned odvolal. Rozsudek popisuje celkem 39 skutků, k nimž mělo docházet mezi lety 1979 a 2019, nejčastěji v ordinaci, ale i na festivalech. Soudce Novák uvedl, že se Cimický opakovaně dopouštěl trestné činnosti vůči nezletilým a zneužíval svého postavení lékaře.
V podobných situacích je zásadní svěřit se někomu, komu důvěřujete, a ideálně incident ohlásit příslušným úřadům. Pro zvládnutí takových momentů může být užitečné předem si osvojit reakce, které vám pomohou překonat obtížnou situaci a získat kontrolu nad dalším postupem.
‚‚Dá se nacvičit reakce pro okamžiky, kdy mi někdo dělá něco nepříjemného, ale myslím si, že to přichází se zkušenostmi a věkem. Proto si nelze vyčítat, že i přesto, když mám reakci nacvičenou, tak ji nevytáhnu jako králíka z klobouku. Nejde to pokaždé a nemůžeme reagovat vždy a na všechno,”
říká Lucie Hrdá.
Násilí je mimořádně závažný čin, který může obětem způsobit hluboké fyzické i psychické rány. Dokáže zcela změnit jejich pohled na svět, narušit pocit bezpečí a důvěru v ostatní lidi. Každý akt násilí je útokem na lidskou důstojnost, který si žádá nejen pomoc obětem, ale také spravedlivé potrestání pachatele.
‚‚Násilí má následky vždy, jeho intenzita se odvíjí od daného činu. Záleží také na povaze oběti, její životní situaci a nátuře. Následky mohou být velmi závažné, včetně silné post traumatické poruchy. Některé oběti se také mohou pokusit o sebevraždu,”
uzavírá advokátka.