Mezinárodní den proti dietám, který připadá celosvětově na 6. květen, bude mít letos 29. výročí vzniku, příští rok se tedy můžeme těšit na výročí kulaté. Za vznikem dne, jenž má oslavovat ženskou krásu, stojí Mary Evans Youngová, která tím chtěla poukázat na nezdravé diety a jejich neúčinnost a škodlivost pro naše tělo.
Letos bude mít Mezinárodní den proti dietám dvojitý význam – více než rok většina populace proseděla doma. Hýbali jsme se méně a jedli více, zkoušeli jsme nové recepty a na pohyb a zdravou výživu nebylo moc času ani energie.
Léto se však blíží! Ale zatímco se snažíme zhubnout, nebo si to alespoň myslíme, můžeme zaručenou dietou našemu tělu spíše ublížit.
Před pár lety se v médiích objevila zpráva, citující názory expertů z výboru Eat-Lancet (sdružuje experty na výživu a udržitelný rozvoj pocházející z univerzit po celém světě a z uskupení jako je Světová zdravotnická organizace – WHO a Organizace pro výživu a zemědělství – FAO při OSN), kteří přišli s nápadem jakési univerzální diety, jež by byla prospěšná pro naši planetu i pro naše zdraví. Doporučili zdvojnásobit konzumaci rostlinné stravy a snížit spotřebu červeného masa, zároveň však upozornili, že taková dieta není vhodná pro každého.
napsal tehdy italský deník Corriere della Sera.
Studie doporučila do roku 2050 v globálním měřítku zvýšit spotřebu ovoce, zeleniny, luštěnin a ořechů a o 50 procent snížit konzumaci cukru a červeného masa, včetně skopového, a to zejména u národů, které ho jedí mnoho (Američané a Kanaďané), nikoli však obyvatelé chudých zemí, kteří potřebují více živočišných proteinů.
Kromě změny stravovacích návyků a snížení plýtvání potravinami o 50 procent autoři zprávy stanovili cíle a limity pro využívání půdy, vody a potravinových zdrojů pro udržitelné zemědělství. Zdůraznili, že individuální volba spotřebitelů nestačí k tomu, aby se zabránilo "katastrofálním škodám pro planetu" a vyzvali vlády, aby podporovaly zdravé stravovací návyky a zaručovali lidem přístup k výživné stravě.
Doporučení snížit spotřebu masa se okamžitě setkalo s odporem. Ještě, než byla zpráva zveřejněna, vydala organizace Spojenectví pro živočišnou výrobu prohlášení, v němž vychválila přínos masa a mléčných výrobků a sýrů.
Uvedla, že snížení spotřeby živočišných proteinů může zhoršit podvýživu, zvýšit plýtvání jídlem a odvést pozornost od vyšších priorit při snižování emisí skleníkových plynů. Zároveň Národní asociace chovatelů dobytka definovala hovězí jako důležitou součást výživy a chov hovězího dobytka jako součást udržitelného zemědělství.
Univerzální dietou je tedy v podstatě středomořská strava, jež je považována za střídmou. Byla rozšířena v Řecku v polovině minulého století a s malými rozdíly se praktikuje ve všech zemích Středomoří.
Ale zase a znovu: Existuje skutečně univerzální dieta?
V tento den bychom si měli připomenout, že špatné stravovací návyky představují pro naše zdraví větší riziko než kouření, přenosné pohlavní nemoci a alkohol dohromady.
říká Mary Youngová a rovnou ukazuje i cestu: Přijmout sám sebe. Sama si prošla strastiplnou cestou ke štíhlé postavě – bojovala a anorexií a s celkovou poruchou příjmu potravy. Dnes upozorňuje ne nezdravé a neúčinné diety a vyznává přirozenost a zdravý životní styl. Jídlo si užívá a nemyslí na to, že by mohla přibrat.
V minulosti však byla Mary pod velkým stresem – rozhodně nebyla hubená a ideál krásy v podobě štíhlých žen jí byl předhazován denně. Ve škole byla dokonce kvůli tloušťce šikanována a děti ji nazývaly odpornou tlusťoškou. Vytvořila tak skupinu, kterou nazvala Bořiči diet, a začala se touto problematikou zabývat. Zároveň také byla součástí mnoha feministických skupin a bojovala za práva žen.
Co to je ale vlastně zdravý životní styl? Existuje vůbec? A existuje nějaká zdravá a účinná dieta?
říká Farid Ahmadov, osobní trenér, výživový poradce, mentor, který pomáhá lidem rozumět potřebám vlastního těla a dosahuje tak přímo neuvěřitelných výsledků.
Samozřejmě i pro jeho úspěchy má Farid na sociálních sítích mnoho hejterů, kteří jeho systém zesměšňují, nevěří mu a každou zveřejněnou proměnu analyzují.
Faridův systém funguje na bázi hormonů těla, takže pracuje tak, abyste se naučili, kdy jíst a kdy ne, kdy tělo hubne a nehubne, kdy je ve stavu nedostatku a kdy naopak ne a začne přibírat. Neřešíte tedy výběr potravy, ale samotnou funkčnost našeho těla. Každý si může nastavit svůj styl stravování tak, by mu vyhovoval, a tělo bude redukovat váhu.
Druhým, kdo se LP-Life u příležitosti Mezinárodního dne proti dietám svěřil se svou úspěšnou cestou k vysněné postavě bez diety, je Šárka Secová.
říká Šárka.
A co si myslí o Mezinárodním dni proti dietám?
Šárka se ke své vysněné postavě také doslova projedla, jak sama říká na sociálních médiích. K tomu ale hodně cvičí.
radí Šárka Secová.
Mezinárodní den proti dietám je podle jeho zakladatelky také oslavou ženy a její přirozené krásy. Ideál krásy neexistuje – stačí se jen podívat do historie.
Takže tip LP-Life: Oslavte 6. květen pořádnou vydatnou hostinou, rozhodně si nic neodpírejte a buďte šťastní!