Top hledané
Výsledky (0)
Japonka Kane Tanakaová se 2. ledna dožila 119 let. Žije v modré zóně?

Modré zóny jako tajemství dlouhověkosti: Lidé se v nich běžně dožívají sta let

Kristina Valachyová
08. ledna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Kane Tanaka - nejstarší žijící osoba světa

Dožívají se úctyhodného věku, i v devadesáti mají bystrou mysl a běhají po kopcích. Řeč je o obyvatelích pěti geografických oblastí od Japonska, přes Kostariku, Řecko, Itálii až po Kalifornii. Lidé žijící v těchto oblastech se nejen pravidelně dožívají úctyhodného věku, ale jejich tělo i mysl jim stále skvěle slouží. Modré zóny jsou oblasti, kde lidé žijí mnohem déle a zdravěji než kdekoli jinde na světě.

Japonka Kane Tanakaová, která je považovaná za nejstaršího žijícího člověka na světě, oslavila hned 2. ledna své 119. narozeniny a jejím nejbližším cílem je dožít se 120 let. Žije momentálně v pečovatelském domě a s lidmi komunikuje jen gesty, je však šťastná a spokojená.

Otevřít v galerii (7)
Kane Tanaka - nejstarší žijící osoba světa
Kane Tanaka - nejstarší žijící osoba světaZdroj: Profimedia

Celosvětový průměrný věk, kterého se lidé v současnosti dožívají, je 71 let. Známe však národy, které toto číslo vysoko překonávají. Příkladem mohou být takzvané modré zóny. Jedná se o místa v různých koutech světa, v nichž se mezi populací téměř nevyskytují chronická onemocnění a lidé zde vedou aktivní život do výjimečně vysokého věku. Jejich zkoumání se léta věnoval spisovatel a výzkumník Dan Buettner.

Dan Buettner spolu s lékařem rodinného lékařství a expertem na léčbu bolestí Robertem Agnellem shrnují jedinečné rysy každého z těchto regionů.

Řecký ostrov Ikaria

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2, Praha 6

Přezdívá se mu „ostrov, kde lidé zapomněli umírat“. Místní lidé prý ani nenosí hodinky a nenastavují si budík, poslouchají své vlastní biologické hodiny. Spát jdou, když se cítí unavení, a vstávají, když jsou dostatečně odpočatí. Až 95 procent jejich jídelníčku tvoří rostlinná strava. Dopřejí si i nějakou tu sklenku kvalitního vína.

„Je čisté, bez přidaných konzervačních látek. Komerčně vyráběné víno tyto látky obsahuje, což není dobré pro zdraví. Ale víno, které si vyrábíme my, je čisté,“

prohlašoval obyvatel ostrova Stamatis Moraitis.

V sedmdesáti letech ho lékaři postavili před děsivou diagnózu – neléčitelnou rakovinu plic. Moraitis odmítl chemoterapii a léky, které mu předepsali jeho američtí lékaři, a zvolil jinou terapii – přírodu, komunitu a konzumaci svého starého dobrého vína. Uplynulo šest měsíců a on stále žil. Jeho zdravotní stav se zlepšoval. Nakonec žil téměř o 40 let déle, než mu prorokovali lékaři. Moraitis zemřel klidně – a nikoli na rakovinu – 3. února 2013. Před smrtí se stal miláčkem mezinárodních médií.

Barbagia

Vnitrozemský region na Sardinii je domovem nejstarších mužů na světě. Žijí v horských oblastech, kde obvykle pracují na farmách a dopřávají si spoustu spánku. Jsou členy komunity, kde se všichni navzájem znají a pomáhají si. Také se hodně smějí a společně pijí víno. Protože chovají kozy, je pro ně přirozené pít kozí mléko, alespoň jednu sklenici denně. Je vědecky dokázáno, že právě to má vliv na prevenci nemocí, které přicházejí s věkem, jako je například Alzheimerova choroba. Tu v oblasti Barbagia téměř neznají.

„Strava, kterou zdejší lidé pravidelně konzumují, zahrnuje domácí kváskový chléb, luštěniny, zeleninu a ořechy,“

píše Dan Buettner ve své knize.

„Vědci zjistili, že staletí lidé na Sardinii mají ve srovnání s jinými populacemi v zažívacím traktu vysoké množství velmi specifického kmene bakterií - laktobacily,“

říká Dr. Agnello. Dodává, že chléb na Sardinii je obvykle kynutý a jeho těsto je velmi bohaté na střevům prospěšné bakterie.

Otevřít v galerii (7)
Rodina v přírodě.
Rodina v přírodě.Zdroj: Unsplash

Japonský ostrov Okinawa 

Tento ostrov je domovem nejstarších žen na světě. Ty jedí spoustu sójových jídel a praktikují meditativní cvičení tai-či.

„Zjistili jsme, že Okinawa měla nejvyšší koncentraci stoletých žen na světě - asi 30krát více než v USA,“

říká Buettner.

Říká se, že lidé na Okinawě objevili své ikigai, tedy smysl života. Díky němu mají stále motivaci vstát ráno z postele a prožít svůj den naplno.

Každý člověk zde patří alespoň do jedné moai, tedy skupiny přátel, kteří se pravidelně setkávají a podnikají různé aktivity. Japonsko je zároveň zemí, kde roste spousta superpotravin. Patří mezi ně goji, mořské řasy a plody, batáty či acelora. Výskyt nemocí jako rakovina, srdečně-cévní choroby, stařecká demence nebo diabetes je na ostrově velmi nízký a místní přiznávají, že za to mohou pozitivní stránky moře a slunce, které si zde užívají do sytosti.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Poloostrov Nicoya (Kostarika)

Tajemstvím dlouhověkosti v oblasti Nicoya na Kostarice je plan de vida. Přesně to vám místní obyvatelé odvětí, když se jich zeptáte na způsob, jakým si udržují bystrou mysl a zdravé tělo. Znamená to smysl života, přesně jako ikigai na Okinawě. Sousedé se navštěvují a předávají si pozitivní energii, která je podle nich nakažlivá. Do vysokého věku se babičky a dědečkové starají o vnoučata a pravnoučata. Starší lidé jsou zde respektováni a na jejich názoru skutečně záleží. Mají pocit, že jsou stále potřební, a to jim dodává sílu a vitalitu.

Zdejší voda obsahuje vysoké množství vápníku, který domácím zajišťuje pevné kosti a nízký výskyt srdečně-cévních chorob.

Doktor Agnello se zmiňuje o unikátním jídle, které by mohlo prodlužovat život: kukuřičné tortilly.

„Způsob, jakým vyrábějí kukuřičné tortilly v Nicoyi, je komplikovanější než v jiných částech světa,“

říká.

"Nicoya má nejnižší míru úmrtnosti ve středním věku na světě,"

uvádí Buettner.

Loma Linda v Kalifornii (USA) 

Spojené státy jsou často označovány za zemi s nezdravým životním stylem, vysokou úrovní obezity a výskytem civilizačních chorob. I zde se však najde výjimka v podobě malého městečka s 25 tisíci obyvateli.

Jak je možné, že se zde lidé běžně dožívají věku, který je i o dekádu vyšší, než je běžný průměr v USA? Tajemství je v komunitě a ve víře. Ve městě Loma Linda žije silná náboženská komunita Adventistů sedmého dne, kteří tvoří asi třetinu obyvatel města. Jsou striktními vegetariány. V obchodech, které jsou pod správou jejich církve, je prodej masa zakázán. Prodej alkoholu je přísně regulován a za kouření na veřejnosti se rozdávají vysoké pokuty. Tímto na první pohled velmi radikálním způsobem zde dosáhli toho, že obyvatelé jen zřídka trpí nemocemi a dožívají se vysokého věku.

„Při vaření nepoužívají sádlo nebo sůl. Jejich strava se většinou skládá jen ze zeleniny, ovoce, ořechů a obilovin,“

říká doktor Agnello.

Devět klíčových bodů dlouhověkosti

Otevřít v galerii (7)
Starší dáma v letech s brýlemi a kloboukem
Starší dáma v letech s brýlemi a kloboukemZdroj: Pexels

Dan Buettner spolupracoval s týmem lékařů, antropologů, demografů a epidemiologů. Spolu dospěli k celkem devíti bodům, které jsou pro obyvatele těchto zón společné.

1. Pohyb po celý den – procházky, práce na zahradě, domácí práce, jednoduše pohyb obecně. Studie mužů v sardinské modré zóně zjistila, že jejich delší život byl spojen s chovem hospodářských zvířat, prací v náročném horském terénu a chozením větších vzdáleností za prací.
2. Životní smysl – Okinawané ho nazývají ikigai, na Kostarice je to plan de vida. Vědět, proč se ráno vzbudíte, vás učiní zdravějšími, šťastnějšími a prodlouží vám život.
3. Oddych – obyvatelé modrých zón mají do svých každodenních rutin zařazeny rituály zmírňující stres. V Loma Linda se modlí, Ikařané si zdřímnou, Sardiňané mají odpolední siestu. V modrých zónách mají lidé tendenci nechodit spát nebo se budit ve stanovených hodinách – spí tolik, kolik si ten den tělo vyžádá.
4. Pravidlo 80% - lidé v oblastech modrých zón přestávají jíst, když mají žaludek plný z 80% a poslední - nejmenší jídlo jedí v podvečer.
5. Rostlinná strava – základním kamenem stravy jsou fazole. Zbytek tvoří zelenina, ovoce a celozrnné výrobky. Maso konzumují v malém množství.
6. Víno – umírněná, ale pravidelná konzumace vína s přáteli nebo k jídlu je součástí životního stylu.
7. Komunita – být součástí určité komunity prodlužuje délku života o 4 až 14 let.
8. Rodina na prvním místě – úzké a silné rodinné vztahy rovněž podporují pevné zdraví.
9. Přátelství – nejdéle žijící lidé na světě mají blízké přátele a silné sociální vazby.

Nejstarší celebrity

Možná je těžké tomu uvěřit, ale několik známých celebrit, které se narodily na počátku 20. století, žije dodnes.

Olivia de Havilland, 104 roků

Otevřít v galerii (7)
Olivia de Havilland
Olivia de HavillandZdroj: Profimedia

Olivia byla jednou z nejpopulárnějších hereček zlatého věku kinematografie a držitelkou 2 Oscarů. Zemřela ve věku 104 let. Ztvárnila roli Melanie Hamiltonové ve filmu Jih proti Severu, který znamenal pro její kariéru velkou vzpruhu. Olivia byla také první ženou, která předsedala porotě filmového festivalu v Cannes. Věřila, že nejdůležitější v životě je milovat, smát se a neustále se učit nové věci.

Norman Lloyd (106)

Otevřít v galerii (7)
 Norman Lloyd
Norman LloydZdroj: Profimedia

Kariéra Normana Lloyda trvala téměř 80 let. Tato skutečnost z něj udělala jak nejstaršího herce, tak i nejstaršího pracujícího muže na světě. Účinkoval ve více než 60 filmech a představeních. Žil s broadwayskou herečkou Peggy Cravenovou celých 75 let, jejich manželství tak bylo nejdelším v historii Hollywoodu. Zemřel v květnu 2021.

Když se ho vyptávali na jeho dlouhověkost, zavtipkoval: „Jen štěstí!“ Měl rád smažené kuře a pil sangrii."

Kirk Douglas (103)

Otevřít v galerii (7)
Kirk Douglas
Kirk DouglasZdroj: Profimedia

Herec se narodil v roce 1916. Sloužil u námořnictva a po návratu začal pracovat na své herecké kariéře. Natočil 222 filmů, poslední vyšel v roce 2008. Věřil, že hlavním tajemstvím jeho dlouhověkosti byl šťastný rodinný život. Vysvětloval:

„Jsme spřízněné duše. Myslím, že naše báječné manželství a naše dlouhé rozhovory po tmě mi umožnily žít tak dlouho.“

Dožil se 103 let.

Earlston J. Cameron (102)

Otevřít v galerii (7)
Earl Cameron
Earl CameronZdroj: Profimedia

Earl byl prvním černošským hercem, který se objevil v hlavní roli v anglickém filmu. Ztvárnil více než 70 filmových rolí. „Miluji svůj život a pořád nejsem v důchodu,“ prohlašoval Cameron. Herec praktikoval bahájskou víru, která mu zapovídala pít alkohol. Zemřel ve věku 102 let.

Julie Gibson (106)

Tato americká herečka se dožila 106 let a byla nejstarší herečkou na světě. Celý svůj život strávila prací ve filmovém průmyslu a v rádiu. Neměla děti. Julie natočila 27 filmů a odešla do důchodu v roce 1984. Zemřela před dvěma lety.

Královna Alžběta II. (95)

Britské panovnici je momentálně 95 let. Narodila se 21. dubna 1926. Na britský královský trůn usedla v roce 1952 a její vláda trvá dodnes.

Dick Van Dyke (95)

Dick Van Dyke se může pyšnit krásným věkem 95 let. Právem se řadí mezi hollywoodské ikony a celebrity. Za své dílo byl oceněn cenou Disney Legends.

Angela Lansbury (96)

Angele je 96 let. Svůj talent zúročila ve spoustě filmových rolí, u nás je známá především ztvárněním spisovatelky Jessicy Fletcherové v americkém seriálu To je vražda, napsala.

Žádné nedosažitelné cíle ani kouzelný lektvar. Žít déle a cítit se lépe je výsledkem několika malých a jednoduchých životních rozhodnutí, která můžete do svého života začlenit i vy. Pokud tajemství dlouhověkosti objevili lidé v Japonsku, Řecku, na Sardinii, Kostarice a v Kalifornii, proč byste to nemohli dokázat také?

Zdroje: Plnielanu.sk, Pluska, Invia.sk, Milujemcestovanie.sk, ČT, Wellandgood.com, kniha Dan Buettner, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze