Změnila si jméno, pohlaví a se svým otcem, Elonem Muskem, nechce mít nic společného. Přesto o něm nedávno, v březnu, promluvila pro Teenvogue.com. V pohledu na svět se zásadně rozchází.
Vivian Wilson žije v zahraničí a studuje jazyky – studovala francouzštinu, španělštinu a japonštinu, přičemž doufala, že se stane překladatelkou. Nyní však může ze svého původu, ale i životního příběhu, těžit i jinými způsoby. Uvažuje o tom, že se bude živit jako streamerka na Twitchi. Klidně by se zúčastnila i reality show, přesně takové akce má ráda. Odlišná rozhodně je!
„Na tom, že jsem slavná, jsem nevydělala vůbec nic. Vydělala jsem nula dolarů a nula centů. Ale v hlavách mnoha lidí žiju bez nutnosti platit nájemné," vtipkuje a dodává, že si uvědomuje, že díky svému původu může být slavná, ale svou skutečnou slávu si chce vydobýt sama svými činy.
Tím, že se zřekla svého otce, se připravila také o jeho možnou podporu.
Vivanina matka Justine Musk pro Teen Vogue řekla:
"Je to velká, divoká, divoká mnohovrstevná magie."
Justine rozhodně má s čím porovnávat. Je matkou šesti dětí Elona Muska, byla jeho první ženou, a právě s ní prožil první mateřskou tragédii. Jejich první dítě zemřelo na syndrom náhlého úmrtí kojence. Vivian, dříve tedy Xavier, byla podle matky od narození jiná.
Justine Musk je mimo jiné kanadská spisovatelka, která v jedné ze svých esejí prozradila, že Elon jí už ve svatební den řekl, že v tomto vztahu bude alfou vždy jen on. V roce 2008 se rozváděli poté, co Elon navázal vztah s britskou herečkou Talulah Riley.
Vivian Musk říká:
"Nemám pocit, že by si lidé uvědomovali, že být trans není volba."
V rozhovoru uvádí na několika místech, že je zděšena vlnou anti-trans legislativy zaměřené na mladé lidi, jako je ona. V USA jsou její vrstevníci démonizováni pravicí a nikdo je nehájí. Jeden z prvních exekutivních příkazů po opětovném převzetí úřadu Donaldem Trumpem byla snaha zakázat federální financování poskytovatelům zdravotní péče, kteří provádějí genderově potvrzující péči pro mladé lidi do 19 let. I Vivianin otec je jistě proti, jak uvedl loni v rozhovoru u Jordana Petersona. Tento zákon byl zatím zablokován.
Vivian samozřejmě aktivně působí proti novým zákonným návrhům, alespoň v rámci sociálních sítí. Tvrdí, že konec financování těchto klinik v podstatě znemožňuje péči o tyto lidi. Tranzice je snazší, je-li započata ještě před pubertou nebo v jejím průběhu.
Jenže to není tak černobílé.
Uvědomění toho, že je žena, bylo kruté. Přišlo ve chvíli, kdy se jí rozjela puberta a život se začal rozpadat. Paralyzovat ji. Své uvědomění zveřejnila na svém veřejném příběhu na Instagramu dva dny předtím, než to oznámila své mámě.
Lituji toho – kdybych to měl udělat znovu, zaslouží si, aby to věděla jako první.
"Jo, zlato. Dobře."
Zněla její odpověď.
S Elonem Muskem byla situace horší. Vivivan potřebovala jeho rodičovský souhlas pro aplikaci blokátorů testosteronu a hormonální substituční léčby. Na souhlas čekala měsíce. I potom se proti svému rozhodnutí tvrdě ohradil s tím, že byl podveden a donucen k podpisu této léčby. V rozhovoru u Jordana Petersona tuto léčbu nazval mrzačením dětí.
„Jde o děti, které jsou často hluboko pod věkovou hranicí, kdy vůbec rozhodovat o takovém souhlasu. Každé dítě si projde v pubertě nějakou krizí identity…“
Čímž narážel na to, že se cítil vydírán tím, že pokud nepodepíše, jeho tehdy ještě syn Xavier, spáchá sebevraždu. Riziko vidí v tom, že dítě po dosažení dospělosti může rozhodnutí litovat.
Jordan Peterson v této chvíli jako psycholog poznamenal, že je v USA běžnou praxí klinik zabývajících se změnou pohlaví, vytvářet na rodiče nátlak. Když vaše dítě nepodstoupí změnu pohlaví, může spáchat sebevraždu. Elon Musk tak možná svým vyjádřením upozornil na hlubší společenský problém, který se zdaleka netýká jen jeho syna, nyní tedy dcery.
Vivian je ale spokojená, zdá se. Je královnou sociálních sítí. Bluesky, TikTok, Youtube, Threads, vyhýbá se jen otcově X. Píše na ně rychle, často a vtipně. Její cílovou skupinou je ona sama, předpokládá, že co se líbí jí, bude se líbit i jejím sledujícím.
Aktivně žije se čtyřmi nejstaršími sourozenci.
„Dozvěděla jsem se, že Grimes má druhé dítě, protože o tom jedna drag queen zveřejnila příspěvek na Redditu. Nějakou dobu jsme já a Grimes ve skutečnosti nekomunikovali, protože jsem nekomunikoval s nikým z té rodiny, což stále platí.“
Bratra X viděla jen jednou, když byl ještě velmi malý. Mnohem častěji ho dnes vidí celý svět, když otce doprovází v rámci kampaní amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vztahy mezi Muskovými jednotlivými rodinami neudržují.
Neví, kolik má sourozenců, a ani jí to nezajímá.
Myslíte, že jdeme správným směrem? Byla další z otázek v rozhovoru. „Z hlediska politiky? Ne. Je to děsivé. Pokaždé, když otevřu telefon, abych si přečetla zprávy, tak trochu 10 minut zírám do zdi.“ Ohroženi jsou podle ní nejen lidé z její komunity, ale i chudí a migranti.
Zlato, budeme nazývat fík fíkem a budeme nazývat nacistický pozdrav, jak to bylo, vyjádřila se Vivian. Připadalo jí, že se o tom i málo mluvilo. Mlčící dav by měl být podle ní odsouzen.
„A kromě toho mu na to kašlu. Opravdu ne. Je nepříjemné, že si mě s ním lidé spojují. Prostě už nemám prostor se starat.“
Politicky se neshodneme… Vivian říká, že věří v bezplatné zdravotnictví, univerzální příjem a že přístřeší a jídlo jsou základní lidská práva.
„Domnívám se, že majetková nerovnost je v současnosti jedním z největších problémů Spojených států, zejména naší generace. Mám pocit, že dělníci by měli být spravedlivě odměňováni za práci, kterou dělají, a nemám pocit, že by bohatství měli hromadit tito megamiliardáři, kteří jsou horním 1 %, kteří mají na srdci pouze své vlastní zájmy. S některými z těchto miliardářů jsem se setkala – nejsou to moc dobří lidé. Myslím, že žádný z nich není.“
Na otázku, jestli Elon Musk byl vždy takový, nebo jestli ho změnila současná situace, Vivian odmítla odpovědět. Nemluvila s ním navíc od roku 2020. A soudit podle jeho příspěvků a mediálního obrazu nejde.
Zdroj: autorský text, Youtube, Teenvogue