Top hledané
Výsledky (0)
Pirátská politička se stala předmětem sexistických útoků na sociálních sítích.

Sexismus v politice je hluboko zakořeněn: zkušenosti s ním nemá jen pirátka Zuzana Klusová

Radim Červenka
20. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zuzana Klusová - kandidátka do Evropského parlamentu za piráty.

Žen se v české vrcholové politice angažuje méně než mužů. Navíc se setkávají se sexistickými urážkami. Vlnu takovýchto reakcí rozproudila nominace karvinské političky na třetí místo kandidátky pirátů v blížících se volbách do Evropského parlamentu. Sexismus není v českém politickém prostředí ničivým novým a v minulosti se sexistickými urážkami setkaly nejen přední političky, ale v některých případech se týkaly i mužů.

Nominace regionálního politika na třetí místo kandidátky do evropských voleb obvykle u veřejnosti nevzbuzuje příliš zájmu. Volby do europarlamentu patří k volbám s nejnižší účastí (naposledy v roce 2019 se jich účastnilo necelých 29 % voličů).

Jinou dynamiku předvedla nominace regionální političky z Karviné na třetí místo kandidátky České pirátské strany, kdy uspěla ve vnitrostranických primárkách, v nichž hlasovaly stovky řadových členů a vklínila se mezi dosavadní pirátské europoslance Markétu Gregorovou nebo Mikuláše Peksu.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Sexismu čelí političky mezi piráty i v řadách hnutí ANO

Zuzana Klusová totiž zaujala svých atraktivním vzhledem a o jejím úspěchu začaly psát bulvární weby, její jméno se stalo nejhledanějším termínem na nejpopulárnějším českém internetovém vyhledávači Seznam.cz. Pozornost pak vyvolala vlna sexistických komentářů v návaznosti na její osobní fotografie, které politička publikuje např. na svém facebookovém účtu. 

Toxické komentáře se v internetovém prostředí sociálních sítí vyskytují běžně, značnou pozornost vzbudil také podpůrný komentář předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše, který sexistické narážky odsoudil.

"Ten nechutný sexismus, který se objevil v komentářích na adresu Zuzky Klusové, jen potvrzuje, že proti němu stále musíme bojovat. Za kompetentnost a poctivost Zuzky bych dal ruku do ohně. Jsem si jistý, že když jí její odhodlání vydrželo přes dlouholetý aktivismus a provází ji v její tvrdé práci v nesmírně náročném Moravskoslezském kraji, neotráví ji ani hrstka ubohostí ze sociálních sítí,"

napsal na sociální síti X ministr pro místní rozvoj a pirátský šéf. Následně se pro řadu komentátorů kauza stala podnětem pro otevření otázky sexismu v české politice. Zaujala i konzervativního politika, který nyní v europarlamentu končí, Jana Zahradila (ODS).

"Zcela souhlasím, pane předsedo. Vždycky si tento problém uvědomím třeba, když čtu nechutné, slizké a buranské komentáře na adresu třeba Aleny Schillerové - bohužel zhusta od voličů mé vlastní strany či jiných stran vládní koalice. Tento apel by proto jistě měli vyslyšet i oni,"

uvedl dlouholetý politik za ODS a poukázal, že nejde o problém dotýkající se jediného člověka. Zmínil bývalou ministryni financí, aktuálně předsedkyni poslanců opoziční strany ANO. Upozornil tak na obecný jev, podle odborníků za sexismem, který zahrnuje např. bodyshaming (urážky vztahující se k tělesnému vzhledu), stojí i útoky proti představitelům odlišných politických skupin.

Plastická operace prsou a spiknutí homosexuálů

V tuzemské politice se nejedná o nový fenomén. Svého času sexistickým narážkám čelila ministryně školství v letech 2002-2006 Petra Buzkova. Nechala si totiž plastickou operaci zmenšit prsa. Což komentovali její kolegové zcela otevřeně do médií, jako např. bývalý ministr financí a člen ODS Vlastimil Tlustý, který řekl, že Buzková jako politička "ztratila své přednosti".

Sexismus se však netýká jen žen aktivních ve veřejném životě. Bývalý předák železničních odborů a regionální politik Jaromír Dušek označil v roce 2010 tehdejšího ministra dopravy za vůdce spiknutí homosexuálů.

„Homosexuál Žaluda drží s homosexuálem Slamečkou, homosexuál Slamečka má vazby na homosexuála Nováka. A na Ministerstvu dopravy je těch homosexuálů natahanejch tak dvacet a ve vedení drah tak třicet, a tihle lidé absolutně ovládají České dráhy. To mi věřte. Já tam chci založit spolek čtyřprocentní menšiny heterosexuálů, příležitost abychom měli rovné příležitosti. Můžu vám říct, že se tam bojím ohnout pro tužku na chodbě,"

uvedl tehdy Dušek na dresu ministra dopravy Gustava Slamečka. Odborář pak na sebe upozorňoval videoinstruktáží, jak správně v budovách Českých drah zvedat ze země tužku. Následně byl z oborové organizace vyloučen.

Zdroje: twitter.com, facebook.com, irozhlas.cz, denikn.cz, lidovky.cz, wikipedia.org

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze