Svatební den, zářící okamžik spojení dvou lidí do trvalého partnerství, je nezpochybnitelně jedním z nejvýznamnějších momentů v životě. S ním však často přichází i finanční zátěž, která může značně zatížit novomanželský a rodinný rozpočet. Svatební obřad a oslava jsou totiž událostmi, které se často neobejdou bez významných nákladů. Jak a proč jsou svatby tak drahé? A proč je v našem státě výhodnější manželství než partnerství?
Svatba, světelné záblesky foťáků, slzy dojetí a radosti, pohádkové róby nevěsty a elegantní obleky ženicha. To všechno jsou neodmyslitelné součásti svatebního dne. Za tímto romantickým nádechem se skrývá také nemalý finanční závazek. Existuje mnoho důvodů, které přispívají ke značným nákladům spojeným se svatebními oslavami. Od místa konání až po další nezbytné součásti jako jsou hostina, květiny a hudba. Všechny tyto složky znamenají potenciální výdaje. Pokud se podíváme na Českou republiku, situace se v mnoha ohledech podobá zbytku světa. Svatby zde mají stále vysoký společenský význam, ačkoli se postupně mění některé tradiční prvky. Náklady na svatbu v České republice mohou být různorodé, závisí na regionu, preferencích a rozpočtu páru.
"Náklady na svatbu jsou velmi individuální a závisí na mnoha faktorech, včetně přání a možností snoubenců. V rámci své praxe jsem však organizovala svatby s rozpočtem mezi 200 000 a 350 000 Kč. I přesto je důležité zdůraznit, že konečná částka závisí na mnoha specifických faktorech, jako je například místo konání svatby,"
zdůrazňuje Stella pro LP-Life.cz
Sama také podotýká, že možnosti na snížení budgetu jsou různé. Především doporučuje snoubencům, aby si již v úvodních fázích plánování najali svatebního koordinátora nebo alespoň s ním absolvovali konzultaci. To může dle Stelly Jarošové pomoci předejít drahým chybám. Je klíčové využít zkušenosti a kontaktů koordinátora při výběru dodavatelů. Dále je důležité podrobně se seznámit se svatebním trhem a cenami jednotlivých služeb a následně si stanovit realistický rozpočet, jehož rozdělení bude odpovídat prioritám snoubenců. Další možností je plánování svatby mimo letní sezónu, kdy bývají některé služby levnější. Nakonec je také důležité být otevřený kompromisům a hledat alternativní řešení, která mohou být finančně méně náročná, ale přitom stále odpovídají představám snoubenců.
"Během mé kariéry svatební koordinátorky jsem měla možnost pracovat na mnoha svatbách různých cenových kategorií. Aktuálně je nejdražší svatba, na které jsem pracovala, ve výši 338 000 Kč pro 80 osob. Nicméně, je důležité si uvědomit, že vysoká cena svatby neznamená automaticky její exkluzivitu. Každý pár má svou vlastní představu o tom, co pro ně znamená "exkluzivní". Mnoho mých klientů nevyhledává přepych, ale spíše touží po osobním zapojení do svatebního dne."
S jakými nejčastějšími požadavky se při organizování svateb setkáváte?
Nejčastější požadavek, s kterým se setkávám při organizování svateb, je touha klientů po tom, aby jejich svatba proběhla bez stresu, v pohodové atmosféře, bez přísného programu či nutnosti neustálého popohánění. Často koordinuji svatby střední velikosti, typicky "vesnické" s počtem hostů mezi 60 a 99, kde společně s asistentkou usměrňujeme průběh dne tak, aby působil co nejpřirozeněji a v úzkém rodinném kruhu.
Jak moc se změnili nároky na svatbu v posledních letech?
Jelikož jsem se svatebním plánováním začala zabývat hlavně v době pandemie Covid-19, sledovala jsem, jak se nároky na svatby mění. Všimla jsem si, že páry jsou dnes odhodlanější tvořit svůj svatební den podle vlastních představ a touhy. Často se odklánějí od zažitých tradic, s nimiž se neztotožňují, a naopak se snaží vtisknout do svatby svou vlastní identitu a odrážet v ní svůj vztah. Důraz se klade na detaily - od relaxačních koutků, přes tiskoviny, až po dárky pro hosty. Zaznamenala jsem také změnu v přístupu k církevním svatbám. Zatímco dříve jsem se setkávala často s jejich striktním odmítnutím, nyní jsou páry informovanější. I někteří ateističtí svatební páry tak uvažují o církevním obřadu a jsou připraveni absolvovat s ním spojené formality.
Co bude podle Vás v roce 2024 trendy?
"Podle mého názoru v roce 2024 uvidíme několik trendů, které již nyní začínají vystupovat na popředí. Jedním z nich je organizace svateb během týdne, ne jen o víkendu, a také mimo letní sezónu, s přesunem na jaro a podzim. Stává se také častějším, že svatby začínají až odpoledne, aby bylo dopoledne volné pro přípravy a oslavy mohly trvat dlouho do noci. V souvislosti s rostoucím vlivem sociálních médií, se také více dbá na to, aby byla svatba "virální" a zajímavá ke sdílení co nejvíce fotek na sociálních sítích. To se projevuje například vytvářením vlastních Instagramových filtrů pro svatební fotky nebo online galerií pro sdílení fotografií od hostů. Svatební dny se tedy budou stávat ještě fotogeničtějšími a atraktivnějšími ke sdílení. Dalším trendem, který vidím, je nahrazení klasických fotokoutků videokoutky, které umožňují hostům vytvářet a sdílet krátké videoklipy."
Práce koordinátorky je prý v určitém směru i práce psychologa. Stella se tak někdy cítí jako vztahový poradce a plní mnoho dalších rolí, které byste možná nepovažovali za součást práce svatební koordinátorky. Má příležitost sdílet s páry jejich radosti i starosti, ať už to znamená plakat s nevěstou, radit ženichovi, jak se vypořádat s hádkou se svědkem, utěšovat rodiče nebo se starat o děti, aby si rodiče mohli užít slavnostní oběd.
Většina kultur má bohatou svatební historii, kdy svatba nebyla pouze soukromým slavnostním okamžikem, ale také společenským událostem, která znamenala spojení dvou rodin, upevňovala aliance a přinášela dohody. Tato historie přetrvala do dnešní doby, ačkoli v jiných kontextech. Mnoho z nás stále vnímá svatbu jako významnou událost, která si zaslouží větší pozornost a investici. Svatební průmysl, který se rychle rozvíjel, tuto touhu po dokonalosti a velkoleposti využívá. Od návrhářských šatů až po exkluzivní místa konání, nabízí nekonečné možnosti, které mohou snadno zvýšit cenu. Novomanželé jsou často lákáni překročit své původní finanční hranice, aby si zajistili svatební den svých snů. Co však platí pro svatební náklady, platí i pro děti z manželství. Když dva lidé uzavřou sňatek, automaticky vstupují do právního a společenského rámce, který poskytuje jistou míru ochrany a zabezpečení pro budoucí potomky. Manželství zajišťuje dětem stabilní domovské prostředí, právní postavení a zázemí, které může ve vztahu bez oficiálního svazku chybět.
K únoru 2021 měla Česká republika relativně vysokou rozvodovost ve srovnání s některými jinými zeměmi. V průběhu let se, ale míra rozvodovosti měnila a ovlivňovaly ji různé faktory. Podle statistiky Ministerstva vnitra ČR bylo v roce 2019 uzavřeno kolem 37 000 manželství a zároveň došlo k téměř 20 000 rozvodům, což naznačuje poměrně vysoký podíl rozvodů ve srovnání s novými sňatky. Tato míra rozvodovosti byla typická i pro řadu západních zemí.
„Úroveň rozvodovosti v ČR je dlouhodobě vysoká. I když v posledních letech v absolutních číslech počet rozvodů mírně poklesl, důvodem je především snižující se počet uzavřených manželství,“
uvedla socioložka Jana Klímová Chaloupková ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR pro Seznamzprávy.cz
Zdroj:
Vlastní dotazování, Seznamzprávy.cz, Český Rozhlas,