Top hledané
Výsledky (0)
Věci, které u nás bereme jako zcela normální a běžné, mohou být v jiných zemích zakázány.

Podivné zákazy ve světě: Írán zakazuje mužům drdoly. Jinde zas nesmíte mít kila navíc nebo si zatančit na veřejnosti

Kristina Valachyová
11. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
16 minut
Jason Momoa

Před cestou do zahraničí se většina lidí snaží z různých průvodců získat co nejvíce informací o místech, která chtějí navštívit. Někdy se přitom podiví, co všechno je tamními zákony zakázáno. A ne bezdůvodně. Věci, které u nás bereme jako zcela normální a běžné, mohou být v jiných zemích zakázány. Tak například na Capri raději nenoste pantofle a ve Švédsku se vyvarujte tancování na ulici...

A protože si v LP-Life.cz přejeme, abyste nebyli při návštěvě cizích zemí zaskočeni, přinášíme vám v tomto článku informace o některých bizarních zákazech z různých koutů světa.

Muži v Íránu mají zakázáno nosit drdol

Íránská vláda před několika lety zakázala některé „západní“ účesy, konkrétně culíky a „číra“ (mohawky), píše Le Point.

Íránské úřady zakázaly mužům neortodoxní zástřih vlasů. Co je cílem?

„Bojujeme proti satanským kultům, komentoval tato opatření místní tisk. Do tohoto trendu je zahrnut i zákaz tetování a kosmetických procedur. V posledních letech se mezi íránskou mládeží stalo módou několik účesů, včetně špičatých „kohoutů“.

Konzervativní proud společnosti je obviňuje z toho, že jejich vzhled odporuje předpisům islámu.

„Stříhání vlasů inspirované satanským kultem je nyní zakázáno,“

uvedl Mostafa Govahi, šéf Íránské asociace holičů pro muže, citovaný agenturou Isna, která však nespecifikuje, na jaký typ střihů se zákaz vztahuje.

Pohrozil odebráním licence těm kadeřníkům, kteří by pokračovali v úpravách vlasů „v rozporu s nařízeními islámského režimu“. Asociace podle něj také identifikovala většinu kadeřnických salonů, které tyto služby nabízejí a pracují bez licence.

Nová nařízení také zakazují mužům tetování, které má jinak v Íránu prastarou tradici, chodit do solária nebo si vytrhávat obočí, což je zkrášlovací ošetření, které je velmi oblíbené mezi íránskými ženami. Sdružení nezastupuje kadeřnické salony vyhrazené pro ženy, které mají vlastní asociaci.

Obezita v Japonsku

Pokud žijete v Japonsku a je vám mezi 40 a 74 roky, vztahuje se na vás zákon, který nařizuje společnosti, pro kterou pracujete, měřit obvod vašeho pasu. Pokud je váš pas širší než limity stanovené vládou, obdržíte „dietní pokyny“ a váš zaměstnavatel může dostat pokutu.

V Řecku vás zatknou za hraní počítačových her

V roce 2002 se řecká vláda rozhodla bojovat proti nelegálnímu hazardu přijetím nejednoznačného a kontroverzního zákona č. 3037/2002, který zakazuje používání elektronických her včetně počítačových videoher. Tento zákon byl přijat poté, co byl člen vládnoucí politické strany PASOK natočen v ilegální herně. Za porušení zákazu zpočátku hrozil minimální trest 3 měsíce vězení a pokuta 5 000 dolarů. Pod tlakem Evropské unie došlo k novelizaci zákona. Nová úprava zčásti odstranila některé nejasnosti zákona, stále v něm ale zůstal zákaz videoher v internetových kavárnách nebo zákaz softwaru, kterým lze mazat nebo šifrovat soubory na pevných discích počítačů internetových kaváren. Nikdo vám tedy nedá pokutu za to, že hrajete hry doma, ale v kavárně si dodnes nezahrajete.

Kečup ve školních jídelnách ve Francii

Francouzská vláda se rozhodla omezit používání kečupu ve veřejném stravování. Úřady se tím snaží propagovat zdravou stravu a tradice francouzské kuchyně. Bufety proto mohou podávat kečup pouze s hranolky, a to výhradně jednou týdně. Kromě toho mají školní jídelny ve svých nabídkách jídel zvýšit podíl zeleniny a snížit obsah tuku.

Spontánní tanec je ve Švédsku dodnes nelegální

Ve Švédsku bylo zakázáno tančit v barech, které k tomu neměly příslušné úřední povolení. Dokonce i nepatrné podupávání nohou do rytmu jakékoli hudby bylo nezákonné. Politici už v minulosti oznámili, že toto pravidlo bude zrušeno. Švédská vláda se konečně snaží zbavit zákazu tancování.

„Odstraněním požadavku na taneční povolení zároveň snižujeme byrokracii a náklady pro podnikatele a ostatní, kteří organizují taneční zábavu,“

dodal švédský ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer.

Zákon byl zaveden v roce 1956 v rámci snahy politiků potlačit vlnu tanečních večírků, na kterých mladí lidé bez dohledu dospělých popíjeli alkohol, poslouchali hudbu a tancovali. Pokud se například u baru spontánně tancovalo, majitel či obsluha proti tomu dosud museli zasáhnout pod hrozbou odebrání licence na prodej alkoholu. Parlament zrušil předmětný zákon na návrh vlády. Opatření bylo považováno za staromódní a zbytečně byrokratické.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Podniky tak budou moci od 1. července 2023 nahlásit taneční akci policii jen ústně a bez poplatku. Jedinou výjimkou budou taneční akce na veřejných prostranstvích, ke kterým budou jejich organizátoři i nadále potřebovat povolení.

Kultura zvířat v Římě

V roce 2005 se město Řím zapsalo do historie přijetím nejpřísnějších předpisů na ochranu práv zvířat v zemi. V 59-bodovém dekretu se římské městské zastupitelstvo zavázalo chránit práva a bezpečnost všech domácích mazlíčků, od psů po zlaté rybky.

Podle vyhlášky jsou majitelé psů povinni vyvenčit své psy alespoň jednou denně a mají zakázáno používat škrtící a šokové obojky. Majitelé psů a koček nesmí svým mazlíčkům z kosmetických důvodů krátit ocasy nebo je stříhat.

Obchody s domácími zvířaty je nemohou vystavovat ve výlohách. Zlaté rybky se musí chovat v akváriích – kulaté nádoby jsou zakázány, protože vědci zjistili, že neobsahují dostatek vody k tomu, aby rybě poskytly kyslík, který potřebuje.

V Barceloně byste si raději neměla sundávat tričko

Ve východních částech země, zejména v katalánsky mluvících městech Barcelona a Palma de Mallorca, dostaly turistky pokutu za to, že nosily bikiny nebo chodily nahoře bez mimo vyhrazené oblasti. Tento zákaz existuje už léta, do popředí pozornosti rekreantů se však opět dostal teprve nedávno. Muži, kteří chodí s vysvlečenou košilí nebo ženy, které mají jen bikiny nebo plavky, mohou dostat pokutu v přepočtu kolem 7000 Kč. Pokuty jsou uplatňovány v Barceloně i na Mallorce.

Jméno Elvis je ve Švédsku zcela zakázáno

Ve Švédsku je zakázáno pojmenovat svého potomka určitým jménem, jako třeba Superman, Metallica, IKEA nebo Elvis. Důvodem je takzvaný „zákon o pojmenování“ z roku 1982, ve kterém se uvádí, že tato jména mohou vyvolávat nepříjemné pocity a mohou být urážlivá. Dítě může být krom toho kvůli takovému jménu terčem různých posměšků.

Na protest proti přísným švédským zákonům ohledně pojmenovávání dětí se v roce 1991 Elisabeth Hallinová a Lasse Diding rozhodli pojmenovat svého novorozence „Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116“, což mělo být podle nich vyslovováno jako „Albin“. Nejen, že jim matrika odmítla toto jméno zapsat, ale od soudu dostali navíc i pokutu ve výši přibližně 740 dolarů.

Při návštěvě některých památek v Řecku nesmíte mít obuté lodičky

V některých turisticky oblíbených lokalitách v Řecku je zvláštními předpisy zakázáno nosit boty na vysokém podpatku. Chtějí-li tedy milovnice slunce během své cesty navštívit i některé starobylé památky, měly by štekle raději nechat doma. V roce 2009 byly přijaty zákony zakazující v určitých lokalitách nošení obuvi, která by mohla narušit nebo poškodit starověké památky. Patří sem například Akropole, Odeon Heroda Attika v Aténách nebo divadlo v Epidauru na Peloponésu. Přísná pravidla týkající se obuvi prý úředníci zavedli za účelem ochrany kulturního dědictví země. Ti, kdo zákaz vysokých podpatků poruší, mohou za spáchání přestupku dostat tučnou pokutu v přepočtu zhruba 22 tisíc Kč.

V Singapuru nesmíte žvýkat žvýkačku

První, čeho si v Singapuru všimneme, jsou čisťoučké chodníky. Žádné poházené nedopalky nebo odpadky, žádné nalepené žvýkačky. Ty jsou v Singapuru zakázány od roku 1992. Pokud by se je sem někdo odvážil propašovat a prodávat, hrozí mu při prvním přistižení pokuta nebo dva roky vězení. Výše pokuty a délka trestu vězení se při opakování přestupku zvyšuje.

Žvýkat žvýkačku na ulici není zakázáno, ale pokud vás zastaví policejní hlídka, musíte dokázat, že ji máte předepsanou od lékaře. V roce 2004 byla totiž stanovena výjimka, která povoluje prodej žvýkaček pro dentální či terapeutické účely, a to včetně nikotinových žvýkaček. Pokud by vás však napadlo zahodit nebo vyplivnout žvýkačku na ulici, připravte se na pokutu. Žvýkačky se prodávají pouze v lékárnách, a to jen oproti předložení průkazu totožnosti. Tomuto opatření se nevyhnou ani turisté.

Přísný zákaz platí i pro plivání a močení na veřejných místech. Pokud zapomenete spláchnout na veřejné toaletě, pokuta vás rovněž nemine.

Je nezákonné močit ve výtahu. Zásahové jednotky hygieny fungují i ve výtazích. Kdo to na večírku přežene a napadne ho vymočit se ve výtahu, ať počítá s tím, že po úkonu zůstane ve výtahu zablokován, dokud si ho neodvedou policisté. Singapurské výtahy mají totiž zabudované senzory, které po zachycení pachu moči automaticky zablokují výstup. Čeká vás zde i mnoho jiných zákazů.

Pozor na krádeže v obchodních centrech. Pokud někoho přece jen napadne něco ukrást, jeho fotografii vyvěsí na dveře obchodu jako odstrašující příklad.

Při bizarnosti singapurských pravidel asi nikoho nepřekvapí, že je zde nezákonné na ulici žebrat, ba i provozovat pouliční představení za pár drobných do klobouku. Aby však vláda zcela nezanedbala slabší vrstvy, zavedla systém pro ty, kteří si chtějí přivydělat na ulici. Dotyční mohou požádat o licenci a prodávat pak třeba papírové kapesníčky nebo bonbony v tzv. hawker centrech (prostorné haly s jídelními stánky). Podmínkou je, že musí být občany Singapuru. Koho chytí pobíhat s kapesníčky bez povolení, dostane napomenutí, při opakovaném přestupku mu hrozí vězení.

„Prostituce je v Singapuru legální a toleruje se, pokud se odehrává mimo ulici a ženy jsou pod pravidelným lékařským dohledem. Paradoxem však zůstává, že vlastnit nevěstinec je nelegální, a pokud vás hlídka přistihne ve společnosti dámy z veřejného domu na veřejnosti, dostanete pokutu nebo si odsedíte půl roku ve vězení.“

Svobodné maminky a jejich děti to nemají v Singapuru snadné. Stát považuje dítě neprovdané ženy za nelegitimní. V praxi to znamená, že chce-li svobodná matka pro své dítě stejná práva jako má dítě sezdaných rodičů, musí si své vlastní dítě adoptovat. Sama nebo s novým partnerem. 

Na co by si ale turisté rozhodně měli dát pozor, je připojení se na cizí WiFi. To je totiž považováno za kybernetický útok a pachateli hrozí až tři roky vězení.

V Severní Koreji je zakázáno nosit modré džíny

Modré džíny se jakožto klasický kus oblečení těší velké oblibě po celém světě. Málokoho asi překvapí, že v Severní Koreji jsou naopak přísně zakázány.

Korejský vůdce Kim Čong-Un je totiž považuje za symbol světového amerického imperialismu, který nebude severokorejský režim podporovat ani náhodou! Zákaz se vztahuje i na návštěvníky země. Takový Homer Simpson by z toho asi radost neměl. Vládní moc samozřejmě zasahuje i do vzezření občanů. Ti mají na výběr jen z určitých typů účesů, které je povoleno nosit. Muži jich mají k dispozici 10 a ženy 18. Vztahuje se to i na způsoby, jakými si je lidé učešou. Nelze přece připustit, aby se každý česal jen tak, podle svého! Také délka vlasů nesmí přesáhnout nařízený standard. Vdané ženy musí nosit krátké vlasy, svobodné je mohou mít o něco delší. Barvení vlasů je přísně zakázáno.

Zkuste si svůj život představit bez internetu.

V KLDR ho samozřejmě nemůže používat jen tak někdo. Používá ho zde zejména vláda a občas se k němu dostanou i některé významné osoby. Jeho obsah je ovšem tvrdě cenzurován, k dispozici je pouze 26 stránek, které mohou lidé navštívit. Samozřejmě, že Kim Čong-una se to netýká.

Dopravní zácpy na silnicích v Severní Koreji rozhodně nehrozí. Řídit či vlastnit auto zde totiž mohou pouze státní úředníci. Silnice jsou tak poměrně prázdné, protože po nich jezdí málokdo.

Rovněž sledování nebo šíření porna je v KLDR absolutně zakázáno. Pachateli hrozí trest smrti. Ruku na srdce, kolik z nás už by v KLDR bylo dávno mrtvých?

Říká se však, že země je marihuanový ráj a místní obyvatelé ji pěstují ve velkém množství. Rostlina se dá koupit veřejně a kouřit kdekoliv.

V Jižní Koreji a Japonsku je zakázáno vypnout si zvuk foťáku.

Za nošení nesprávné obuvi hrozí pokuta

V některých regionech Itálie jsou lidé pokutováni za nošení „nesprávné“ obuvi. Například v Ligurii nemohou turisté v národních parcích nosit pantofle. Za porušení zákona jim hrozí pokuta od 50 do 2500 dolarů. Jedná se o bezpečnostní opatření, protože záchranáři musí často pomáhat lidem zraněným v důsledku kluzkých podrážek. Na Capri zase nemůžete nosit pantofle kvůli zvukům, které vydávají.

„Problém je v tom, že lidé, kteří sem přijedou, si myslí, že jsou u moře, ale stezky nad vesnicemi jsou jako horské stezky,“

řekl pro italská média Patrizio Scarpellini, ředitel národního parku Cinque Terre.

Záchranáři sídlící v nedalekém Janově uvedli, že je často volají, aby pomohli turistům zraněným v Cinque Terre, přičemž záchrana vrtulníkem stojí italské záchranářské složky spoustu peněz.

„Vrtulník používáme k záchraně mnoha rekreantů. Obvykle spadnou podél cesty v Cinque Terre nebo se zraní kvůli nedostatečným zkušenostem nebo vybavení,“

řekl pro The Local jeden z pilotů záchranářského vrtulníku.

Brazílie je první zemí na světě, která zakázala používání solárií

Podle Světové zdravotnické organizace (World Health Organisation) je opalování v soláriu stejně škodlivé jako kouření. Solária produkují UVA a UVB záření, podobně jako slunce, ale jejich intenzita je přibližně stejná, jako kdybyste se opalovali v pravé poledne v tropickém pásmu.

Pravidelné návštěvy solária mohou způsobit i poškození DNA v kožních buňkách, které může později vyústit v rakovinu kůže. Poté, co se potvrdily studie o tom, že používání solárií zvyšuje riziko melanomu o 16 -20%, se některé země rozhodly jejich používání výrazně regulovat.

Od roku 1997 je používání solárií zakázáno osobám mladším 18 let v některých amerických státech. V roce 2009 bylo komerční používání solárií zcela zakázáno v Brazílii, v Austrálii pak v roce 2015. V rámci Evropské unie byla první zemí, která zakázala v roce 1997 požívat solária nezletilým osobám, Francie. Podobná opatření byla zavedena i v Rakousku, Belgii, Irsku, Portugalsku, Španělsku a ve Velké Británii. V Irsku kromě toho předpisy zakazují provozovatelům solárií také lákání nových zákazníků na slevy „happy hours“.

Turkmenistán zakázal černá auta

Přijdou vám naše zákony týkající se aut přísné? Jak se to vezme. V Evropě existují i země s benevolentnějším přístupem k registracím, technické způsobilosti a úpravám vozidel. Na druhé straně se však ve světě nacházejí země, které jsou na tom podstatně hůře. Patří mezi ně například Turkmenistán, kde jsou zakázána černá auta, aniž by někdo věděl proč. Ačkoliv je důvod zákazu nejasný, začala se v zákazu, začala se všechna černá auta v Turkmenistánu přelakovávat.

Magazín The Diplomat označuje Turkmenistán za zemi, kde se absurdita stává realitou.

Řidičům aut tmavé barvy v Ašchabadu údajně odtáhli auta na vládní pozemek a po vyzvednutí jim nařídili přelakovat je na bílo nebo na stříbrno. Podle opoziční webové stránky Chronicles of Turkmenistan jsou černá auta v Turkmenistánu zakázána od ledna 2018.

V této zemi panuje pověra, že černá barva přináší smůlu a bílá je symbolem štěstí. Monotónní bílou barvu nyní v hlavním městě Turkmenistánu nenarušují ani osobní auta. Obyvatelé metropole si totiž mohou pořídit pouze vozidla bílé nebo stříbrné barvy. Rozhodl tak první autokratický prezident Turkmenistánu, který neměl rád černou barvu a špinavá auta. Také jeho dva nástupci se snažili, aby pro občany zavedli co nejbizarnější životní podmínky a pravidla.

Zákaz provádět elektro práce svépomocí

V některých státech Austrálie je zakázáno provádět jakékoli elektrické práce svépomocí. Zákon říká, že tuto práci by měl provádět licencovaný odborník. Navzdory fámám si žárovku můžete vyměnit sami, ale výměnu celého svítidla nebo elektrických kabelů by měl provést odborník.

Pozor na žluté šaty v Malajsii

Oblečete-li si v Malajsii žluté oblečení, koledujete si o pokutu ve výši 1185 dolarů. Po sérii demonstrací, jejichž účastníci nosili žlutá trička a požadovali, aby byl volební systém spravedlivý, zakázal ministr vnitra nosit žluté oblečení.

Zákaz chodítek a koloběžek pro děti v Kanadě

Pokud byste v Kanadě chtěli koupit dětské chodítko, možná budete překvapeni, když zjistíte, že jsou zde zakázaná, protože jejich používání není bezpečné. Zákaz platí už od roku 2004. Někteří rodiče o něm přesto nic netuší, anebo se zákaz snaží obejít tak, že si chodítko nechají dovézt ze Spojených států. Ukazuje se, že příliš brzká chůze je pro miminka nebezpečná.

Ministr Pierre Pettigrew řekl:

„Bezpečnost našich dětí je vždy na prvním místě. S radostí vám sděluji, že Kanada je první zemí na světě, která zakázala prodej chodítek.“

Health Canada zakázala dětská chodítka v roce 2004. V rámci zákazu si v Kanadě nemůžete koupit nové ani použité dětské chodítko a lidem, kteří jej již vlastní, se doporučuje, aby jej rozebrali a vyhodili. Pokud dětské chodítko prodáváte, inzerujete nebo dovážíte, hrozí vám pokuta až do výše 100 000 dolarů.

Federální vláda chodítka zakázala kvůli nebezpečí, které představují – děti prostě nemají dovednosti, reflexy ani kognitivní schopnosti, aby je mohly bezpečně používat. Jedním z hlavních problémů byla zranění hlavy, když děti v chodítku spadly ze schodů. V jiných případech byly děti v chodítkách dostatečně vysoké, aby dosáhly na potenciálně nebezpečné předměty, které by jinak byly mimo jejich dosah (například ubrus s hrnkem horké kávy).

Mezi častá zranění patřila poranění měkkých tkání, popáleniny, otravy a zlomeniny. Možná si myslíte, že byste své miminko uhlídali, ale ke zraněním dětí došlo i pod dohledem dospělých, protože chodítko jim umožnilo pohybovat se rychleji, až metr za sekundu.

Chodit bez spodního prádla je v Thajsku v rozporu se zákonem

V Thajsku nesmí nikdo chodit na veřejnosti bez spodního prádla. Existují zde ale i další absurdity.

V Thajsku existují zvláštní zákony, které vás mohou dostat do vězení nebo vedou k vysokým pokutám. Když už si myslíte, že jste unikli pobytu za mřížemi, pokuta vás nemine nikdy.

Thajci jsou nuceni bezmezně respektovat královskou rodinu. Urážet kteréhokoli jejího člena je trestné. Urážka krále je porušením zákona známého jako zákon Lèse-majesté (urážka majestátu). Každému, kdo tento zákon poruší, hrozí vězení na 3 až 15 let. Každý thajský občan musí denně v 8:00 a 18:00 vzdát králi hold. Bez ohledu na to, kde se nachází, musí na jednu minutu povstat na znamení úcty ke králi.

Věděli jste, že je trestné šlápnout na thajské peníze? Baht, thajská měna, totiž zobrazuje podobiznu krále. Šlápnutí na peníze je proto považováno za urážku krále, která vás může stát vězení nebo vysokou pokutu.

Nejinak je tomu s hazardem. V roce 1935 přijalo Thajsko zákon zakazující jednotlivcům držet více než 120 hracích karet a zakázalo všechny hazardní hry ve snaze zabránit jejich masovému rozšíření. Chcete-li si proto na hotelu nebo na pláži zahrát poker, může to být velmi nebezpečné.

Zakázáno je i pití alkoholu v okolí chrámů, vládních úřadů, škol a na veřejných prostranstvích, i když jde o zábavu nebo rekreaci. Přistiženému při porušení tohoto nařízení hrozí vězení na šest měsíců.

Také za držení nelegálních drog, jako je kokain, jsou ukládány přísné tresty a mastné pokuty. Přechovávání nelegálních drog je považováno za jeden z nejzávažnějších zločinů.

Podobně jako v Singapuru je v Thajsku přečinem vyplivnutí žvýkačky. V okolí chrámů a na cestách je zakázáno nejen plivání, ale třeba sušení oblečení, močení a defekace.


Nejšílenější zákony světa najdeme v USA

V Alabamě nesmíte do kostela s falešným knírem, v Jižní Karolíně si naopak máte brát do kostela pušku, abyste se mohli bránit v případě, že vás přepadnou indiáni. V Nebrasce nesmíte uzavřít sňatek, pokud trpíte sexuálně přenosnou nemocí. Předkládat lékařskou zprávu však není potřeba, čili toto pravidlo je v podstatě nevymahatelné.

V Utahu je nelegální nepít mléko, v Georgii zase jíst smažené kuře nožem a vidličkou. New Hampshire má zákaz sbírat z pláže mořské řasy. Těžký život mají policisté v městě Coeur D'Alene, Idaho. Pokud se domnívají, že provozujete sex ve vozidle, musí nejprve třikrát zatroubit a poté vyčkat dvě minuty než přistoupí k silniční kontrole.

Nejdivnější americké zákony se často týkají zvířat. Kalifornie zakazuje jíst žáby, které uhynuly během žabích skokanských závodů. Na Aljašce nesmíte budit medvědy, když si chcete udělat fotku. V Arizoně je nelegální nechat spát osly ve vaně a v Severní Karolíně nesmíte používat k orání bavlníkového pole slony.

Ačkoliv většinou jsou absurdní zákony spíše vtipné kuriozity, někdy může zmrznout úsměv na rtech turistů, kteří nedodrží místní zvyklosti. Např. do muslimských zemí je často zakázáno dovážet pornografický materiál včetně sexuálních pomůcek. Ve Spojených státech zase nesmíte pít na ulici alkohol přímo z lahve.

Který z těchto zákonů se vám zdál nejpodivnější? Řekněte nám to v komentářích.

 

Zdroj: Brightside.com, Fr.businessam.be, Lepoint.fr, Todaysparent.com, Thelocal.se, Thesun.ie, Lcanews.com, Thediplomat.com, autorské dílo

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze