Ruský prezident Vladimir Putin na plánovaný summit velkých světových ekonomických hráčů nepřicestuje. Zastoupí jej ministr zahraničí Sergej Lavrov. Dosluhující prezident Miloš Zeman se na konci svého volebního období rozhodl podporovat otevřenost Pražského hradu.
Ruský prezident Vladimir Putin se nezúčastní nadcházejícího summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Putina na jednání zastoupí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ruský prezident se k jedné ze schůzek připojí na dálku přes video, uvedl mluvčí pořadatelů. Svou účast již dříve podle médií potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale podmínil ji Putinovou nepřítomností.
Summit G20 se uskuteční 15. a 16. listopadu. G20 tvoří země skupiny G7 (Británie, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a USA) a dále Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Mexiko, Rusko, Saúdská Arábie, JAR, Jižní Korea, Turecko a EU. Ukrajina členem není, na summit však obdržela pozvánku.
Prezident Miloš Zeman žádá ministra vnitra Víta Rakušana, aby zrušil či zásadně upravil bezpečnostní kontroly na Pražském hradě. Kontroly, které byly zavedeny jsou při vstupu do hradního areálu od léta roku 2016, jsou plně v kompetenci policie, reagoval na to Rakušan.
napsal Zeman v dopise.
Český ministr zahraničí Jan Lipavský se dnes v druhý a závěrečný den návštěvy Gruzie setká s šéfem gruzínské diplomacie Iljou Darčiašvilim a s předsedou vlády Iraklim Garibašvilim. Na programu má také schůzku se zástupci gruzínské opozice a nevládních organizací.
Lipavský říká, že hlavním poselstvím jeho cesty je ukázat českou podporu pro gruzínské snahy získat postavení kandidátské země, tedy země usilující o vstup do Evropské unie.
řekl a dodal:
Počet nakažených covidem-19 v posledních týdnech klesá a pohybuje se podle údajů ministerstva zdravotnictví v ČR v pracovní dny pozitivně testováno zhruba 600 až 1 400 osob.
Podle epidemiologa Rastislava Maďara, člena epidemiologické skupiny Národního institutu pro zvládání pandemie, nás ale čeká zhoršení. Navíc je podle něj virová nálož v populaci vyšší, než vykazují reálná čísla.
Mohou se totiž objevit mimo jiné i nové subvarianty omikronu. Na šíření viru se může částečně podílet i současná energetická krize, kdy se bude z úsporných důvodů v místnostech s výskytem kolektivů méně větrat.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost připravuje první verzi nového zákona, jenž má určit nepřípustné dodavatele technologií do oblastí zásadních pro chod společnosti. Uvedenými oblastmi se rozumí například energetické závody, zdravotnická zařízení či největší firmy. Zákon chystá ve spolupráci s vybranými ministerstvy, Českým telekomunikačním úřadem nebo tajnými službami.
Pokud předpis v chystané podobě vejde v platnost, v podstatě vyřadí z tohoto prostředí čínské firmy v čele s Huawei. Tlak na výrobce čínských technologií z kritické informační infrastruktury vychází ze Spojených států, které Čínu považují za největšího strategického soupeře. V Evropě jsou přístupy různé. Někde je zakázán, jinde tolerován.
Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg, Aktualne.cz, Blesk.cz