Spojené státy na clech získávají dvě miliardy dolarů, což je v přepočtu asi 46 miliard korun denně, uvedl americký prezident Donald Trump bez dalších podrobností. Navrhovaná tvrdší německá migrační a azylová politika má první výsledek – plánované pozastavení přijímání dalších uprchlíků.
Donald Trump sice připustil, že vyhlášení cel bylo trochu výbušné, trvá nicméně na tom, že pro Spojené státy jsou potřebná. Spojené státy na clech podle něho tak denně získávají dvě miliardy dolarů, což je v přepočtu asi 46 miliard korun. Od nástupu do funkce letos v lednu zavedl širokou škálu cel na dovoz zboží z prakticky všech zemí světa. Například ve středu vstoupí platnost takzvaná reciproční cla týkající se Evropské unie a Číny. Jejich sazba činí 20, respektive 34 procent. Šéf Bílého domu také podepsal několik nařízení ke zvýšení těžby uhlí ve Spojených státech, uvedl dále portál Ceskenoviny.cz.
Německo pozastavilo prostřednictvím programu Organizace spojených národů přijímání uprchlíků. Rozhodlo o tom údajně tamní ministerstvo vnitra. Výsledkem jednání mezi středopravými křesťanskými demokraty (CDU) a středolevými sociálními demokraty (SPD) má být tvrdší migrační a azylová politika. Migrace je v Německu velkým tématem. V zemi je nyní okolo 2,5 milionu uprchlíků, včetně více než jednoho milionu uprchlíků z Ukrajiny. Rostoucí počet německých voličů ale chce, aby země přijímala méně migrantů, uvedla Al Jazeera.
Americký prezident Donald Trump uvedl, že čeká na výzvu z Pekingu, aby utlumil rostoucí obchodní válku. Číně hrozí jinak další americká cla, tvrdí Al Jazeera. Dodal přitom, že „mnoho dalších zemí“ chce zahájit ekonomická jednání s Washingtonem.
„Čína chce také uzavřít dohodu, ale nevědí, jak ji zahájit. Čekáme na jejich volání. Stane se!"
napsal americký prezident v příspěvku na sociálních sítích.
O několik hodin později však vysoce postavený Trumpův poradce zpochybnil ochotu Pekingu vyjednávat. To naznačuje, že průlom je v nadcházejících dnech nepravděpodobný.
Pražská zoo se připojila k mezinárodnímu úsilí zajistit přežití vzácného hmyzu, který byl více než 80 let považován za vyhynulý. Zoo patří mezi šest institucí po celém světě, které dokázaly vytvořit životní podmínky pro největší druh nelétavého hmyzu, informovala agentura AP. Jedná se o 15 centimetrů velkou strašilku humří, která se ještě před 110 lety se běžně vyskytovala na Ostrově lorda Howea v jižním Pacifiku. Roku 1918 však na jeho útesech uvízl parník SS Makambo, z něhož unikly krysy, jež byly začátek konce tohoto druhu hmyzu. Existence strašilek byla opět potvrzena až počátkem nového tisíciletí. Od letošního března jsou k vidění v Zoo Praha v expozici nazvané Ballova pyramida.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, AP