Top hledané
Výsledky (0)
K sektě přilnou často ti, kteří jsou zlomení, nespokojení a hledají, čemu by mohli věřit. Není přitom pravda, že se jedná jen o lidi nevzdělané, kteří by v běžném životě byli snadno manipulovatelní. Touha k někomu patřit a může často převýšit zdravý úsudek. Jaká moderní úskalí ale hrozí?

Sekty známé i neznámé dokáží mistrovskou manipulaci: Jsme ti, kteří dostanou lidi z drog, jsme ti, kteří pomohou mysli

Denisa Zajíčková
11. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
Sekty jsou na celém světě

Hranice mezi sektou a církví je velice tenká a v dnešní době už dávno není ostře vyhraněná. Ačkoliv pojem sekta je dnes v podstatě téměř tabu, protože se k němu neznají ani jejich členové, všichni s velkým entuziasmem, úsměvem, vlhkým okem a „hořícím“ srdcem používají pojem církev. Sekta se tak stává zakázaným pojmem, případně se pro nebezpečná uskupení používá vágní termín náboženské společenství. Označení sekta může být přitom i součástí až pejorativního labelingu. Sekty se stávají součásti tzv. trhu s duchovnem. Lidé hledají oporu v životě, touží někam patřit a někomu plně důvěřovat. To vše jim sekta nabídne, zařídí, pomůže a spasí svět. Ale za jakou cenu?

„Člověk nemusí být hloupý ani nevzdělaný. Spíše naopak vzdělaní lidé, kteří jsou více přemýšliví a citliví, si více uvědomují nejistotu a komplikovanost světa kolem nás a mohou toužit po zjednodušení,“ nechala se pro Český rozhlas slyšet Jitka Schlichtsová, která působí na katedře religionistiky Evangelické teologické fakulty UK. 

Policie už rok vyšetřuje smrt dvou členů autoritativně řízené sekty, kterou kolem sebe shromáždil Richard z Kutné hory. Jeden z očistných rituálů proběhl u hradu Český Štenberk, kde strávil v přilehlém lese se svými následovníky několik dní. Společně si tam měli léčit sexuální traumata. Během několika společných dní mělo docházet také k fyzickému násilí. Jeden člen měl zemřít po bití tyčí, druhý spáchal sebevraždu z obavy, že bude muset rituál podstoupit také.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Členkou sektářské skupiny Společenství Prohlášených Živých Člověků je mimo jiné také žena z Moravy, která činí obvinění z toho, že odmítá děti poslat do školy. U nás je přitom školní devítiletá docházka povinná. Případ vyšetřuje nejen státní zastupitelství, ale také opatrovnický soud. Matka ale opakuje, že se necítí vázána právními předpisy České republiky. A to nejsou jediné případy, které máme k dispozici.

Skupinová masturbace a orgasmus, který vás spasí

V Americe rezonoval na začátku léta ostře sledovaný proces. Dvě představitelky společnosti OneTaste slibovaly oslavu ženství, rozkoše a vyvrcholení. Chtěli tím léčit traumata a nabízely emancipaci. Na seancích se vzývalo ženské lůno a velebila se sexuální energie prostřednictvím orgasmu - ten byl povznesen až na duchovní úroveň a nástroj náboženské praxe. Také se hojně skupinově masturbovalo. Na jednom z pětidenních setkáních muži v bílém dováděli ženy k orgasmu na pódiu před zraky stovek přihlížejících.

A nešlo o žádnou neznámou organizaci. Měla bezpočet členek, hlásila se k ní například i světoznámá herečka Gwyneth Paltrow, která sama podnikání v oblasti erotiky a wellness (na trh uvedla například svíčku s vůní své vagíny). Souzněla s nimi také Chloe Kardashian, americký spisovatel Tim Ferris dokonce zařadil jejich pětiminutovou orgasmickou meditaci do své knížky. Jenže pak do toho vstoupily orgány veřejné moci.

Otevřít v galerii (2)
Gwyneth Paltrow má svůj vlastní kontroverzní byznys
Gwyneth Paltrow má svůj vlastní kontroverzní byznysZdroj: Profimedia

Ty na jejich výdělečný byznys nahlížely jinak, a spatřovaly tam nejen ekonomické, sexuální a emocionální zneužívaní, také nucené práce a absolutní kontrolu. Členky bydlely ve společných domech, kde se musely účastnit sexuálních aktů a dávaly organizaci peníze i za cenu svého zadlužení. Věřily, že jim pomohou. Podle prokuratury bylo cílem organizace zformovat závislou pracovní sílu bez sebekontroly. Pokud se nějaká členka vzepřela, následovalo kruté podřízení. Ve věci není zatím rozhodnuto.

Guru Jára a odháčkování

Pro obdobný příklad ale nemusíme chodit daleko. Jaroslav Dobeš, známý pod přezdívkou Guru Jára a Óm nadsamec, byl český mistr tantry, který je od roku 2014 stíhaný pro znásilnění svých klientek společně s Barborou Pláškovou, která mu v založené duchovní škole Poetrie pomáhala. Z terapeutických důvodů prováděly klientkám tzv. odháčkování. To je mělo zbavit starých energií a „háčků“, které na nich zanechali bývalí partneři a bránili jim v dalším duchovním rozvoji.

Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha
Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha, Praha 1

Často ho navštěvovaly ženy zlomené, které nevěděly, jak se ve svém životě postavit znovu na nohy. Za pomocí Pláškové se ve spodním prádle podrobily dechovým cvičením, které vedly k hyperventilaci. Ta v kombinaci s dalšími faktory způsobila, že ženy nebyly schopny ovládat své tělo, a v takovém stavu na nich Dobeš vykonal soulož. S Pláškovou byli odsouzeni v nepřítomnosti za znásilnění několika studentek, utekli ale do zahraničí. Momentálně už jsou oba zpátky v Česku. 

O praktikách, které ve své praxi používal, natočil režisér Biser Arichtev dokument pro platformu Voyo s názvem GURU. Hlavní roli si zahrál herec Vojtěch Kotek, jeho pomocnici poté Kristýna Ryška. 

Sekty a hnutí v Česku

Za sektu může být považováno náboženské, politické nebo filosofické uskupení, které se nějakou svou činností odlučuje od hlavního proudu. Známí jsou u nás například mormoni, ale i další, kteří vyznávají netradiční názory, odlišné společenské uspořádání nebo jsou přesvědčeni o své výjimečnosti.

Svědci Jehovovi

Mezi nejznámější a nejrozšířenější sekty u nás patří Svědkové Jehovovi, kteří věří v zánik lidské rasy a odmítají například krevní transfúze.

Vesmírní lidé, jiným názvem Andělé světla

Ti varují před očipováním a zotročením lidí, a tak jejich vůdci planetu chrání. Mezi sebou nemluví, protože skvěle ovládají telepatii. 

Hare Krišna

Hnutí vycházející z hinduismu se nazývá Hare Krišna. Muži chodí ostříhaní dohola, představitelé nosí dlouhé oranžové róby, jsou vegetariáni, nepijí čaj, kávu ani alkohol, odmítají nemanželský sex a dodržují striktně tělesnou čistotu - nečtou romány, nesportují apod. 

Scientologové

Mezi nová náboženská hnutí patří také scientologie. Vzniklo v 60. letech minulého století, když spisovatel Ronald Hubbard vydal knihu s názvem Dianetika - moderní věda o duševním zdraví. Ta se stala bestsellerem a vedla k tomu, že na světě vznikla velká organizace podobně smýšlejících lidí.

V Americe byla uznaná jako církev v roce 1973, v Evropě má ale mnoho odpůrců. Jejím hlavním principem je víra v kosmické bytosti, které se neustále převtělují. Patří mezi ně i známé osobnosti - například Tom Cruise, Priscilla Presley, John Travolta nebo jazzový pianista Chick Corea.

„Jsme ti, kteří dostanou lidi z drog, jsme ti, kdo pomohou mysli, jsme ti, kteří zlepší současný stav. Můžeme napravit kriminálníky. Jsme tu, abychom lidem pomohli, a já jsem tomu absolutně a naprosto oddaný,“ řekl Cruise.

Otevřít v galerii (2)
Tom Cruise se k scientologii hrdě hlásí
Tom Cruise se k scientologii hrdě hlásíZdroj: Profimedia

U nás ale nezískala scientologie status náboženství ani církve, provozuje tak jen svá centra a ministerstvo kultury ji dokonce na počátku 21. století označilo za nebezpečnou sektu.

V souvislosti se scientologií se často mluví o praktikách zvaných brainwashing, tedy vymývání mozku. Mnoho lidí mělo údajně ztratit své příbuzné ve chvíli, kdy scientologii zcela propadli.

Svobodné zednářství

Jde o uzavřenou mezinárodní skupinu, která se veřejně prezentuje jen málo. Většina jejich hodnot pochází z dob osvícenství, a řídí se pěti pilíři - svobodou, rovností, bratrstvím, tolerancí a humanitou. Chtějí pomáhat a páchat dobročinnost. Součástí řádu mělo údajně být v historii mnoho významných českých osobností. Mluví se například o Františku Palackém, Janu Evangelistu Purkyně, Alfonsu Muchovi, Edvardu Benešovi, Františku Křižíkovi, Janu Masarykovi. Dále například bratři Čapkové, Jan Neruuda, Viktor Dyk, Alois Rašín nebo Josef Kajetán Tyl.

Tajní andělé Sinčchondži

Hnutí vzniklo v Jižní Koreji v roce 1984 a má velmi propracovaný systém náboru. U nás loví hlavně dívky v centru Prahy, zaměřuje se na věřící jiných církví. Lže, manipuluje, tvrdí, že se blíží apokalypsa, po které zůstanou jen členové sekty, tedy vyvolení. „Vyjděte z Babylonu svých církví, vyhledejte Bohem zaslíbeného pastora, připojte se k tisícům věřících a staňte se součástí nového stvoření. Sinčchondži bude vládnout po tisíc let. Ti, kdo Sinčchondži odmítnou, a odpadlíci od víry zhynou v jezeře, kde hoří síra,“ cituje server iDNES.cz, který získal nahrávku jednoho z autorů.

Nová hrozba internetu: Ezošmejdi

Ačkoli dříve své nové členy verbovali důmyslní členové sekty zejména na rušných ulicích, dnes nabízí internet takřka neomezené možnosti, jak předat druhým různé informace. S nástupem sociálních sítích vznikl kult hojnosti, neomezeného bohatství nebo různé luxusní a unikátní produkty, které jsou požehnány energií.

Typicky například yoni egg, posvátné karafy plodnosti, magické hůlky, skleněné penisy či další produkty, které jsou obvykle žehnány energií lunární, a to přesně za úplňku. Díky tomu stojí několik tisíc korun, ačkoliv právě tyto produkty často prodávají čínské e-shopy kolem dvacky. Objevují se ezokoučky, sexuální koučky, bohyně. Virtuální prostor dal vzniknout takřka toxickému odvětví.

Hojnost, dostatek a bohatsví na dosah ruky. Nebo ne?

Ezokoučové vás přesvědčí, že už nemusíte žít v nedostatku, stačí si správně přát, manifestovat a vizualizovat, a můžete mít takřka cokoliv - luxusní život na dosah. To vše pomocí jejich semináře, kde vás to naučí, stojí obvykle jen pár desítek tisíc. Pokud totiž nejste ochotni investovat sami do sebe, peníze k vám nikdy nemohou proudit.

Nedávno dokonce jedna byznys mentorka nabízela své rady za milion korun s dodatkem, že pokud na to nemáte nebo nejste ochotni si peníze sehnat (myšleno obvykle půjčit), tak si její rady ani nezasloužíte. Dozvíte se, že žijete v bezpráví, a pokud se nepostavíte systému, už navždy budete žít od koruny ke koruně. Proč je to tak nebezpečné? 

Znáte heslo tonoucí se stébla chytá?

To by mohlo být hravě heslem pro zdejší byznys, který dává takřka novou moderní půdu pro vznik nebezpečných komunit. Ti, kteří mají problémy s penězi, nedokážou svým dětem zaplatit jídlo nebo vydělat na nájem, jsou často ochotni jít až za hrany svých možností, aby si takový zázračný kurz zakoupili. 

Nejde však jen o peníze. Poměrně rozvinutý je také „zdravotní byznys“. Tito (obvykle) ženští ezomágové se často věnují tématům jako je neplodnost, endometrióza či další gynekologické obtíže. Bez jakýchkoliv zdravotních znalostí s vidinou, že pomohou tam, kde moderní medicína selhala, vám nabízí chytré řešení. Za pár tisíc korun. A pokud to nefunguje, musíte opakovaně vydržet. Pokud takové rady nabízí člověk, který kolem zdravotnictví maximálně tak prošel, následky mohou být velmi vážné. 

Trestněprávní rovina je nejistá

Zároveň se pohybujeme v trestněprávní rovině. Pokud by totiž koučka nabízela něco, o čem ví, že nemůže splnit (například udělat z vás boháče sílou myšlenky), šlo by o trestný čin. Pokud však tak činí v dobré víře, že je skutečně výjimečná a ve svém poselství unikátní, dokazování nelegálního počínání bude jen velmi obtížné.

Vůbec jednou z nejvýraznějších osobností tohoto typu na internetu je bývalá topmodelka Helena Houdová, ke které lidi chodí, aby se zde léčili například ze znásilnění nebo překonaly myšlenky na sebevraždu. Léčí je tím, že jim posílá lásku na dálku nebo je vezme do Egypta, kde spolu objeví bájný kód a obnoví svou energii.

Přidává se svět TikToku

Ani komunita na čínské platformě TikToku není pozadu. V poslední době tam vzniká velmi výnosný byznys náhodných kartářek, léčitelek a hojičů traumat i křivd, kteří vám za zaslaný dárek, který dle pravidel platformy představuje určitou finanční částku, například sdělí, zda je žena těhotná, případně kdy bude, zda potká lásku, zbohatne, přestěhuje se nebo je nemocná. Komunita pak společně pořádá meditace, setkání či rituály očištění. Tito pak následně tvoří uzavřené skupiny pro své sledující na placených platformách, jako je Patreon či HeroHero, která funguje za měsíční poplatek. 

A to je obrovská síla, která dává mnoho příležitostí ke vzniku různých sekt, hnutí a vytváření vzájemných závislostí s vidinou pomocí ze všech těžkostí. Právě dnes, kdy už svět zná rizika i fungování mnoha známých sekt, tak pod pokličkou mediálního světa vznikají pomalu nové, a možná i o kus nebezpečnější směry, které mohou být pro mnohé likvidační - ať už psychicky či fyzicky. Vytváření společné komunity nebylo totiž nikdy jednodušší. Kdo ale nastaví bezpečné hranice?

Zdroj: redakce, iDNES.cz, Český rozhlas, Instagram, TikTok, mvcr.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze