Top hledané
Výsledky (0)
Chlouba hlavního města nabízí bohaté možnosti trávení volného času, ale i skvělé bydlení.

Stěhuji se na Vinohrady. Na místo skrytých, ale zato významných soch a památníků

Radek Polák
20. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Speciální rubrika
Genius loci místa je nezaměnitelný

Jen někomu z nás se poštěstí bydlet na Vinohradech. Na místě plném historie, architektury, parků a pohody. Co všechno se skrývá v těchto kouzelných zákoutích a jaké umělecké skvosty zde můžeme najít? S jakými jmény je tato oblast spojena? Třeba s králem, který usiloval o uskupení spojených království. Kdyby se mu to tenkrát podařilo, tak by mohla být např. EU už klidně 500 let. Zde je popis toho nejzajímavějšího. 

Ze známých tváří žili na Vinohradech například dirigent Václav Talich, výtvarný a literární kritik Jindřich Chalupecký, malíř Mikuláš Medek či spisovatelé Jaroslav Hašek a Fráňa Šrámek. A není se co divit. Tato část hlavního města se může pochlubit jak velkoryse širokými ulicemi a nádhernými domy, tak parky, kde se můžete odreagovat od každodenního shonu, který je jinak s životem v centru hlavního města spojený.

Špičková architektura

Místní vícepatrové domy, které zde pro střední a vyšší vrstvy obyvatel začaly od 70. let 19. století postupně vyrůstat, se stavěly ve stylu historismu, neorenesance, neobaroka a později i secese a funkcionalismu. Vybavení i dispozice jednotlivých bytů původně často připomínali spíše zámecké komnaty. Interiér se ale postupně měnil a modernizoval ruku v ruce s tím, jak se sem ve velkém začali stěhovat podnikatelé, umělci a úředníci. Mezi architekty, kteří celé čtvrti vtělili svoji tvář, stojí za zmínku mimo jiné Karel Hartig, Josef Pospíšil a Antonín Turek.

A když už je řeč o Karlu Hartigovi, právě po něm bude nově přejmenována ulice Koněvova, a to od 1. října 2023. Byl vášnivým stoupencem českých zájmů uvnitř habsburské monarchie a stojí za současnou tváří Žižkova. Pro obyvatele dnešní Koněvovy ulice to ale znamená, že si budou muset vyměnit své občanské průkazy.

Kromě bytových domů tu na přelomu 19. a 20. století vznikla Vinohradská tržnice, která je v současnosti památkově chráněným objektem. Nabízí jak výstavní, tak prodejní prostory určené interiérovému designu a umění. Zapomenout rozhodně nelze ani na vodárenskou věž s novorenesanční fasádou, kterou v posledním patře zdobí sochy troubících andělů. Z novějších staveb místní dominantu tvoří obchodní centrum na Floře a nejvyšší pražská budova, kterou je Žižkovská věž. Kromě panoramatického výhledu na město je zde i restaurace. Přímo pod věží je ukryta divadelní scéna, kde se během letních večerů konají umělecká představení.

Pronájem luxusního bytu 3+kk s balkóny, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk s balkóny, Praha, Praha 2

V místních parcích si odpočinete

K největším zeleným plochám patří Riegerovy sady, náměstí Jiřího z Poděbrad, Žižkovo náměstí a park Grébovka. A právě v Havlíčkových sadech, kterým se podle místní vily říká Grébovka, si rozhodně přijdete na své. Vysázeno je tu mimo jiné i více než 120 druhů domácích i exotických dřevin, jako jsou korkovník či několik druhů lip a javorů. V parku nechybí ani památkově chráněná vinice. Vinohrady se totiž původně jmenovaly Viničné Hory. 

Z Riegerových sadů pak zase dohlédnete například až na Hradčany a Petřínský vrch. Panorama centra města odsud máte doslova jako na dlani. To ale není vše. Navštívit tu můžete rovněž restauraci nebo protější zastřešenou zahrádku s velkým plátnem, kde bývají k vidění sportovní přenosy. Blízké náměstí Jiřího z Poděbrad, kterému se lidově říká Jiřák, má zase charakter městského parku, po jehož obvodu jsou činžovní domy. V řadě z nich jsou umístěny kavárny a menší obchůdky.

Proč "Jiřák"

Místo, které je proslulé pro své farmářské trhy je pojmenováno po umírněném husitském vůdci, který usiloval o mír a který se neúspěšně pokoušel o vytvoření mírové organizace evropských království, po Jiřím z Poděbrad. Byl to jediný český král, který nepocházel z panovnické dynastie. Za krále si ho jednomyslně zvolili čeští pánové v roce 1458 a úřad vykonával až do své smrti. Kdyby se ujal jeho návrh na vytvoření mírové organizace evropských křesťanských panovníků, Organizaci spojených národů nebo Evropské unii už mohlo být přes 500 let.

Sochy královských Vinohrad

Park Folimanka se rozkládá v pomezí Vinohrad, Nuslí a Nového Města. První zmínka o parku ve viničných knihách se objevuje roku 1353. Přibližně o 100 let později je v záznamech, kromě vinice, uváděn i meruňkový sad. Najdete tam například sochu Gymnastky a sousoší Medvědů od Václava Frydeckého, sochu Skateboardisty od Jaroslava Hladkého či sochu Svlékání od Jiřího Kryštůfka. Jsou zde i sochy Fandy, Julie a Milouše od Bohumila Zemánka.

Náměstí Míru je téměř obdélník s křížovou parkovou úpravou. Středem kříže je kostel sv. Ludmily, jehož dominantou jsou dvě průčelní věže a příčná loď. Najdeme zde pomník bratří Čapků od Pavla Opočenského nebo sochu Radostný život. Jedná se o dívku s holubicí, přičemž dříve bývala častěji uváděna pod původním názvem Mír. Je dílem akademického sochaře Jiřího Kryštůfka. Stejný umělec je rovněž autorem plastiky Svlékání v parku Folimanka.

V Riegrových sadech také najdete několik soch. Například památník 150 let Sokola od Karla a Petra Holuba, pomník Františka Ladislava Riegra od Josefa Václava Myslbeka. Tyto vinohradské sady, pojmenované po významném českém politikovi, se právem řadí mezi nejvyhledávanější místo.

Investice do rozvoje

Jen několik desítek metrů od Jiřího z Poděbrad dostalo před nedávnem novou podobu Žižkovo náměstí, kde je nyní nejen inteligentní veřejné osvětlení, ale také venkovní galerie, která slouží výstavám místní uměleckoprůmyslové školy.

Věřím, že kultivace zdejšího prostředí přispěje k posílení sousedských vazeb. Ať už propojením s místní uměleckoprůmyslovou školou, nebo budoucím využitím náměstí pro venkovní kavárnu,“

řekl k záměru LP-Life starosta Prahy 3 Michal Vronský.

Budoucí proměnou pak projde i nejbližší okolí Vinohrad. Mezi největší takové investice se řadí plánované nová stromořadí a další zeleň, jež budou vysázeny v Seifertově ulici. Nezapomenulo se zde ani na využívání a zadržování dešťové vody, aby se tak při extrémních srážkách zabránilo škodám vznikajícím zaplavováním křižovatky Bulhar.

Hospodaření s dešťovou vodou je již součástí téměř všech projektů v Praze, díky čemuž pomáháme boji s klimatickou změnou. Seifertova ulice je však prvním „nezeleným“ projektem, na které otestujeme tato opatření v praxi,“

vysvětlil ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč.

Kromě toho se v místě zároveň počítá s úpravou chodníků a jízdních pruhů pro cyklisty. Přestože si nemovitosti na Vinohradech drží své spokojené uživatele po generace, najdou se i v této lokalitě byty, kde můžete nově bydlet. 

Zdroje: IPR, Praha 3, Wikipedia, vlastní dotazování

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: