Kde jsou ty doby, kdy stáli lidé v úžasu pod Eiffelovou věží v Paříži či newyorským mrakodrapem Empire State Building? Francouzská luxusní stavba si držela výškový rekord úctyhodných 41 let, legendární americká budova 23 let. Dnes je vzrostlých staveb po světě nespočet. Jejich výška neustále roste a snahy jsou jasné - překonat stávající hranice.
Tato luxusní nejvyšší budova světa se svými 828 metry, symbol dubajského úspěchu, měla nést název Burj Dubai. Nakonec bylo pojmenování pozměněno. Jako výraz díků mrakodrap nese jméno po emirátském prezidentovi Burj Khalifa. Slavnostní otevření proběhlo 4. ledna 2010.
Nejzásadnější problém, se kterým se bylo nutno vypořádat, bylo pískové pouštní podloží. Neméně důležitá byla odolnost vůči vysokým teplotám, které v Dubaji mohou vystoupat až k 50 °C. K tomu všemu bylo úkolem architektů zabudovat do stavby odkaz na islámskou kulturu. Se vším se stavitelé vypořádali bravurně.
Při pohledu na mrakodrap je zřetelná inspirace přírodou, zvláště květinou takzvanou pavoučí lilie. Půdorys ve tvaru Y zaručuje rovnoměrné rozložení okolo 500 000 tun. Směrem k vrcholu se budova zužuje a vytváří iluzi jakési luxusní spirály, což je charakteristický znak islámské architektury. Celkem bylo použito 120 tisíc m2 skleněných tabulí zajišťující speciální solární a tepelné vlastnosti, které brání odrazu slunce a chrání před silnými větry.
Srdcem konstrukce je šestiboké jádro kombinované s nosnými pilíři chránícími budovu před nápory větru. Stabilitu základů zajišťuje 192 pilotů zapuštěných do hloubky 50 metrů a základová deska o hmotnosti 10 000 tun. Stavba si vyžádala 230 000 kubíků betonu, 31 000 tun oceli a 24 000 skleněných panelů. V budově s kancelářemi, apartmány a hotelem Armani jezdí 54 výtahů. Veřejnosti slouží dvě vyhlídky: ve 124. patře (452 metrů) a ve 148. patře (555 metrů). Celkem má stavba 189 podlaží.