Slovenští pacienti musí za transplantací plic cestovat do Prahy a ne do Vídně, jak tomu bylo doposud. Rakušané zrušili se Slovenskem smlouvu. Ministerstvo zdravotnictví SR se proto obrátilo na Česko, které se spoluprací souhlasilo.
Transplantace plic patří mezi nejkomplikovanější chirurgické zákroky. Trvá průměrně 6 – 8 hodin. Na Slovensku se tento výkon dokonce vůbec nedělá a v České republice realizuje transplantaci plic pouze jedno pracoviště - III. chirurgická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Dobrá zpráva je, že slovenští pacienti zde mají dveře otevřené.
vyjádřilo se pro LP-Life.cz Ministerstvo zdravotnictví SR.
Lékaři ve Fakultní nemocnici Motol transplantovali plíce první slovenské pacientce 5. března 2018. Memorandum podepsali ministři SR a ČR v říjnu 2017. Díky této dohodě mají pacienti ze Slovenska zajištěny transplantace plic v Praze.
Transplantace plic není běžný zákrok, je třeba mít dárce s vhodným orgánem. Proto se pacienti zapisují na seznam čekatelů a než je operují, žijí se svými poškozenými plícemi. Slovenští pacienti jsou zařazeni na čekací listinu pro transplantaci plic v České republice spolu s českými pacienty.
vysvětluje Ministerstvo zdravotnictví SR.
vysvětluje přednosta kliniky prof. MUDr. Robert Lischke, PhD.
Přímo ve FN Motol se nachází centrum, v němž jsou soustředěni pacienti z České a v současnosti už i ze Slovenské republiky. Těm dosud prováděli tento zákrok lékaři v Rakousku, kteří však oznámili, že už nemají dostatečné kapacity. Aktuálně se transplantace slovenských pacientů realizují právě v Motole. Předtransplantační a potransplantační péči poskytuje pacientům Centrum přípravy pacientů na transplantaci plic a potransplantační péče při Klinice pneumologie a ftizeologie Slovenské zdravotnické univerzity a Univerzitní nemocnice Bratislava v Bratislavě-Ružinově.
Chirurg začíná velkým řezem v oblasti hrudníku, jehož prostřednictvím odstraní staré plíce. Potom operační tým připojí nové plíce k hlavním dýchacím cestám a krevním cévám. Po obnovení potřebných funkcí řez uzavře a pacient je přesunut na jednotku intenzivní péče. Průměrná operace jedné plíce může trvat 4 až 8 hodin. Pokud se transplantují obě strany plic, proces může trvat až 12 hodin.
Tělo však může nový orgán odmítnout. Může dojít k tomu, že imunitní systém příjemce transplantované plíce napadne, jelikož je považuje za nemocné. To může vést až k úplnému selhání darovaných plic. Další těžké komplikace mohou vyplynout z léků užívaných k prevenci odmítnutí. Tyto léky se nazývají imunosupresiva a snižují imunitní odpověď. Díky nim je méně pravděpodobné, že tělo nové plíce napadne. Imunosupresiva však zvyšují riziko infekcí. Další rizika transplantace plic jsou krvácení a krevní sraženiny, rakovina a malignita v důsledku imunosupresiv, cukrovka, poškození ledvin, problémy se žaludkem a řídnutí kostí.
Transplantace se provádí u pacientů s terminálním selháním plic na základě fibrózy plic, cystické fibrózy, plicní arteriální hypertenze a nebo chronické obstrukční plicní nemoci.
říká profesor Lischke a jedním dechem doplňuje, že díky technologickému pokroku počet retransplantací celosvětově stoupá.
V týmu, který rozhoduje o definitivním zařazení pacienta na čekací listinu, je kromě jiných odborníků také psycholog. Proč? Protože lékaři musí mít jistotu, že pacient bude svědomitě dodržovat léčbu.
vysvětluje profesor.
V Michiganu zemřela pacientka 61 dní po transplantaci plic, které byly infikovány koronavirem, informoval portál NBC News. Nic nenasvědčovalo tomu, že dárkyně, která se smrtelně zranila při dopravní nehodě, byla pozitivní. Rentgen hrudníku byl čistý a test negativní.
Lékaři ve Fakultní nemocnici v Ann Arbor, kde pacientka transplantaci podstoupila, však začali tyto výsledky koncem loňského roku zpochybňovat, když se její stav zhoršil. Dospěli k závěru, že dárkyně měla covid-19, přičemž další hledání souvislostí ukázalo, že její plíce infikovaly nejen pacientku, ale i chirurga. Šlo tak vůbec o první potvrzený případ pacienta infikovaného darovaným orgánem.
Pokud jste sledovali telenovelu Právo na lásku, určitě si vzpomínáte na postavu Alonsa, bezhlavě zamilovaného do Cristiny. Během sňatku s Cristinou se však rozhodne se jí vzdát a nechat jí svobodu, aby mohla být šťastná s Victorem Manuelem. Málokdo asi ví, že představitel postavy Alonsa z této telenovely musel kvůli covidu absolvovat oboustrannou transplantaci plic.
Goulet byl veteránem divadelních prken i koncertních pódií. Svůj debut na Broadwayi absolvoval už v roce 1960 rolí v muzikálu Kamelot. Největší hudební úspěch zaznamenal v roce 1962, kdy získal cenu Grammy jako nejlepší nováček. Po posledním vystoupení si začal stěžovat na problémy s dýcháním. O deset dní později už byl v nemocnici. Goulet zemřel na plicní fibrózu během čekání na transplantaci plic.
Legenda F1 Niki Lauda podstoupil transplantaci plic ve Vídni. Zprávy uváděly, že Niki si z Ibizy přivezl takzvanou letní chřipku, která zasahuje imunitu, projevuje se horečkou, zimnicí a kašlem. Lauda údajně onemocnění podcenil a musel být letecky převezen do nemocnice ve Vídni. Další zprávy zmiňovaly jeho související problémy s ledvinami.
Rakušan už v minulosti transplantace absolvoval. V devadesátých letech mu vyměnili obě ledviny.
přiznal pro italský magazín Gazetta dello Sport.
Mladá jazzová hudebnice z Toronta, které diagnostikovali cystickou fibrózu krátce po narození, žije naplno, jezdí na koních, je úspěšnou zpěvačkou, jejíž první album produkoval v roce 1999 legendární Jeff Healy. Operace se konala v Torontu v roce 2008. Pangman se nikdy nedozvěděla, kdo byl jejím zachráncem.
„Dal mi všechno“,
dodává Alex.
Nejen celebrity potřebují transplantovat plíce. Existují situace, kdy právě celebrity pomáhají obyčejným lidem sehnat nový orgán.
Rodiče dívky jménem Kathlyn Chassey se už obávali nejhoršího. Jedinou její nadějí byla transplantace plic. Všechny nemocnice ji však odmítly s odůvodněním, že její případ je riskantní. Rodiče se ale odmítli vzdát a oslovili Petra Mayhewa, představitele obra Žvejkala ve filmové sérii Hvězdné války.
Mayhew prostřednictvím sociálních sítí požádal nemocnice o pomoc. Podařilo se a Kathlyn byly úspěšně transplantovány nové plíce.
Věděli jste, jaký je průměrný výhled přežití pacientů po transplantaci plic? 90 % přežije 1 rok, 55 % přežije 5 let, 40 % přežije 10 let. Nejdéle žijící slovenský pacient přežívá s novými plícemi 19 let.
Zdroje: Lekar.sk, Unilabs, Národný portál zdravia, Pravda, Kurier.at, CBS Los Angeles, NBC NEWS, vlastní dotazování