Top hledané
Výsledky (0)
Implantabilní senzory změní nemocným život
Rychlejší rozpoznání katastrofy díky podkožním senzorům

Velká úleva pro diabetiky: Podkožní senzory jim pošlou data do mobilu!

Karolína Lišková
17. ledna 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

V České republice trpí diabetem přes milion lidí. Kvůli špatnému životnímu stylu většiny obyvatel křivka nemocných prudce stoupá vzhůru, což je více než alarmující. Pacienti s touto zákeřnou chorobou jsou v denním životě kvůli neustálému měření hodnot inzulinu v krvi omezováni během normálních denních činností. Díky unikátní české studii už tomu tak nemusí být. Lékaři úspěšně aplikují dlouhodobé implantabilní senzory přímo do podkoží a ty pak vysílají signály o hodnotách v krvi přímo do telefonu.

 

Diabetici potřebovali až dosud k životu mnoho přístrojů na měření cukru a inzulinu.
Tohle měření už není nutné.
Pacient je připraven k vložení nového čipu do ruky.

Po objevení inzulinu a následně zavedení glukometru v 70. letech se tak jedná o 3. historický milník v léčbě. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze je zatím jediným pracovištěm v Česku, který tento nový typ senzorů zatím nabízí.

Jednodušší život

„Mám ho už půl roku, přišla jsem na výměnu. Musím říct, že od standardního postupu, kdy si musíte neustále kontrolovat hladinu cukru v krvi v podstatě mechanicky, je tohle naprostá úleva. Za celou dobu jsem neměla jediný problém, a to žiju dost nárazově, nemám nic dopředu naplánované. Můj život je o dost jednodušší,“

svěřila LP-life.cz jedna z pacientech, která přišla k diabetologovi Janu Šoupalovi na výměnu senzoru.

Otevřít v galerii (2)
Diabetici mohou nyní být šťastnější a žít bez omezení.
Diabetici mohou nyní být šťastnější a žít bez omezení. Zdroj: Pixabay

Výměna jako malá operace

Přestože výměna senzorů může na první pohled vypadat děsivě, lékař i pacient tuto tezi vyvracejí. Jediné, co je prý trošku nepříjemné, je anestezie, která je pacientovi zaváděna do ruky. Lékař pak kůži malinko nařízne, aby starý senzor vyndal. Poté to samé udělá na druhé ruce, kam jednoduše pak pomocí speciálního přístroje, zvaném dilatátor, vloží senzor. Ranku pak buď zalepí speciální náplastí nebo udělá jeden steh.

Otevřít v galerii (2)
Lékař si připravuje nástroje na malý zákrok.
Lékař si připravuje nástroje na malý zákrok. Zdroj: LP-life.cz

Naprostá většina pacientů necítí vůbec nic. Senzor po zavedení do podkoží tak po nějaké době začne vysílat signál, který pak přijímá aplikace v mobilním telefonu. Ta každých zhruba pět minut ukazuje pacientovi výsledek glukózy v podkoží. Zároveň ukazuje, zda glykémie klesá nebo stoupá, a to mu umožní reagovat včas na blížící se hypoglykémii nebo hyperglykémii mnohem dříve, než je tomu bez glykemických senzorů.

Lékař je informovaný

Data se automaticky ukládají do zabezpečené cloudové aplikace, takže lékař je pak schopen si zobrazit stav pacienta. Ten díky tomu může konzultovat veškeré své potřeby jen po telefonu, aniž by musel fyzicky doktora navštívit.

Od prosince minulého roku hradí celou tuhle akci pojišťovny. Senzory jsou revoluční novinkou v péči o pacienty s diabetem prvního typu, ale v budoucnu se dá očekávat i rozšíření na některé pacienty s diabetem druhého typu. VFN také plánuje školení lékaře z jiných pracovišť, aby se tato metoda rozšířila mezi co nejvíce nemocných.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Všeobecná fakultní nemocnice
U Nemocnice 499/2, 128 08 Nové Město