Poté, co v červnu proběhly volby do Evropského parlamentu, začaly nás jednotlivé politické strany opět přesvědčovat o tom, jak by to bylo skvělé, abychom zvolili právě jejich kandidáty. Už v září nás totiž čekají volby další, tentokrát krajské a senátní. Kdo má šanci ovládnout kraje? A jak na tom bude obměněná třetina Senátu?
Hned 178 z celkových 675 křesel má nyní v krajích Babišovo hnutí ANO. Na paty jim může v nových volbách šlapat asi zejména ODS, která si z těch minulých, jež se konaly před čtyřmi roky, odnesla 99 mandátů. Shodný počet měli rovněž Piráti. U nich se však i vzhledem k aktuálním průzkumům očekává, že by nemuseli být již tak úspěšní. STAN se Starosty pro Liberecký kraj bude obhajovat 91, KDU-ČSL 53, SOCDEM 37, SPD 35, TOP 09 plných 19 a KSČM 13 mandátů.
Krajské volby, jež se budou konat od pátku 20. do soboty 21. září, proběhnou letos ve více než 13,5 stálých volebních okrsků. Souboj se svede o 13 krajských zastupitelstev. Voliči si přitom budou moci vybírat ze 183 kandidátních listin.
„Největší výběr v krajských volbách budou mít voliči v Karlovarském kraji, kde je zaregistrováno 19 kandidátních listin. V celém Česku pak o mandát krajského zastupitele usiluje 8 284 kandidátů. To se může do voleb ještě mírně změnit, protože někteří kandidáti mohou být v zákonné lhůtě zmocněncem kandidujícího subjektu odvoláni či mohou například sami odstoupit,“
komentovala přípravu na volby v tiskové zprávě místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.
Aktuálním příkladem, na který tak Krumpová bezděčně upozornila, je obvinění chomutovského primátora Marka Hranáče z machinací s veřejnými tendry. Hranáč byl přitom původně lídrem kandidátky Babišova hnutí na Ústecku a tedy i kandidátem na post hejtmana kraje!
Co se však již rozhodně měnit nebude, to jsou čísla, s nimiž jednotlivá uskupení do voleb půjdou. Hnutí ANO bude mít v kampani číslo 39, ODS 85, KDU-ČSL 35, STAN 61, Piráti 21 a SPD 18. KSČM se bude buď samostatně, nebo v rámci koalice Stačilo prezentovat s číslem 75. Přísaha, která bodovala v evropských volbách, pak bude mít číslo 16. Ze sněmovních stran nebude mít vlastní číslo pouze TOP 09. Podobně jako v minulých volbách nekandiduje v žádném z krajů samostatně.
Krajské volby však také současně naznačí, zda lidé podpoří některé bývalé známé tváře Sociální demokracie, která se loni přejmenovala na SOCDEM. Takovým příkladem je i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
„Stáli jsme při vzniku krajů a víme, proč tu jsou. Nyní se často stává, že když něco nezvládá stát, zůstane to na krajích. Je nutné přibližovat úroveň v regionech, nyní se nůžky spíše rozevírají. Regionální politika je důležitá a bude důležitá nadále,“
řekl LP-Life Netolický.
Kromě krajů se bude volit rovněž do Senátu. Nejvíce křesel, a to 14 z 27, bude v senátních volbách obhajovat frakce ODS s TOP 09, která je nejsilnějším klubem v horní parlamentní komoře.
Ze známých tváří, budou nově kandidovat mimo jiné i bývalý hokejový brankář Dominik Hašek a dokumentarista Břetislav Rychlík. Oba budou hájit barvy TOP 09, což šéfka strany Markéta Pekarová Adamová komentovala v případě Haška následovně:
„Zapsat se do historie sportu tak výrazně jako on navíc chce obrovskou pracovitost a houževnatost. I proto věřím, že v Senátu bude stejně užitečným hráčem jako během své hokejové kariéry,"
uvedla Adamová na tiskové konferenci strany.
Opoziční ANO bude usilovat o znovuzvolení v jediném z 27 obvodů, kde se volby budou konat, stejně jako Piráti nebo Sociální demokracie. Kluby stran současné vládní koalice si díky tomu v Senátu udrží většinu i v případě, že by jejich nominanti v žádném z obvodů neuspěli.
Piráti v kampani sází například i na bývalé prezidentského kandidáty Marka Hilšera a Jiřího Drahoše.
„O Senátu se hovoří jako o pojistce demokracie, jako o instituci, která má o demokracii pečovat. O klientelismu a ukradení státu se v Senátu mlčí. Já jsem nikdy nemlčel. Dostanu-li opět důvěru občanů, ani teď rozhodně mlčet nebudu,“
napsal LP-Life ke své kandidatuře bojovně Hilšer.
Nejvíce kandidátů, a to hned devět, se bude o senátorský post ucházet v Domažlicích a Břeclavi. Naopak nejmenší zájem byl v obvodech Náchod, Šumperk a Vsetín. Zde se o přízeň voličů střetnou pouze tři kandidáti.
Zářijové volby napoví, v jakém rozpoložení se současná česká společnost nachází a jaké jsou její aktuální politické preference. To vše současně předznamená parlamentní volby, které nás čekají již příští rok v říjnu.
Zdroje: ČTK, ČSÚ, jednotlivé politické strany a hnutí, vlastní dotazování, autorský text