Šance na výhodnější získání vysněného bytu či rodinného domu se bude postupně snižovat. Pospíšit by si měl proto každý, kdo o koupi rezidenční nemovitosti přemýšlí. Aktuální data, jež mapují realitní trh, totiž hovoří jasnou řečí – ceny nového, staršího i nájemního bydlení jdou už několik měsíců v řadě nahoru.
Ruku v ruce s tím, jak pomalu ale jistě klesají úrokové míry z hypoték, roste zájem o financování nemovitosti prostřednictvím úvěru. Podle informací, které dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu, se během září uvedený ukazatel snížil na 4,96 procenta, jak informovala Česká tisková kancelář. Podle ČBA Hypomonitor letos meziročně objem poskytnutých hypoték posílil o více než 90 procent. Vzhledem k nízké míře inflace a zlepšení ekonomické situace se dá zároveň předpokládat, že Česká národní banka přikročí k dalšímu snižování úrokových sazeb hypoték. Hypotéky však nebudou patrně klesat tak rychle, jak rozhodují centrální bankéři. Důvodem je skutečnost, že hypoteční sazby reagují na vývoj tržních sazeb s několikaměsíčním zpožděním.
Současně s tím zdražují některé stavební materiály a práce, jak dokládají podklady Českého statistického úřadu. Vedle toho se navíc doprodávají vybrané levnější byty z minulosti, které si zatím nenašly svého kupce. Výši cen pak v neposlední řadě ovlivňují i byty v nově zařazených projektech, které jsou již dražší.
To vše představuje mix, který vede k růstu cen řady nemovitostí napříč celým realitním trhem. V čím atraktivnější lokalitě se realitní příležitost nachází, tím větší bývá samozřejmě i zájem o nabízený byt či rodinný dům.
„Po předchozích dvou letech stagnace se letos bytový trh rozjel ve velkém. Současná poptávka je zhruba o třetinu vyšší, než bývalo běžné před Covidem a vysoce převyšuje úroveň nabídky,“
zhodnotil současnou situaci pro média předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.
Během prvních tří čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, ukazují společná data firem Skanska, Central Group a Trigema. To je meziročně téměř dvakrát více, než kolik se jich na trhu za stejné období uplatnilo loni. Je logické, že se vyšší poptávka promítla rovněž do cen bytů. Metr čtvereční už stojí téměř 161 tisíc korun. Meziročně to představuje nárůst o 6,8 procenta.
„Zájem o nové byty zůstal ve třetím čtvrtletí letošního roku extrémně silný, i přes tradičně klidnější období letních prázdnin. Letošní prodejní čísla se tak přibližují rekordním výsledkům z roku 2021, kdy byly developerské rezidenční projekty téměř vyprodány,“
uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva Skanska Residential Petr Michálek.
Ten, kdo by uvažoval o starším bytě, musí v mnoha případech počítat s ještě výraznějším nárůstem cen. Podle analýzy projektu totiž tyto nemovitosti během třetího čtvrtletí zdražily v celém Česku meziročně o 13 a v Praze pak o 11 procent. Kvůli tomu se cena za metr čtvereční v metropoli dostala na více než 133 500 korun. Byt o velikosti 80 metrů čtverečních v Praze aktuálně stojí o 356 tisíc korun více než na jaře a o 1,1 milionu korun více než před rokem.
Psychologickou hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční překračuje rovněž bydlení v Brně. V meziročním srovnání se zde cena navýšila skoro o 13 tisíc korun. Byt o 80 metrech čtverečních je tak v největším moravském městě meziročně dražší o zhruba milion korun, tvrdí zástupci uvedeného projektu.
Navyšování cen se nevyhnulo ani nájemním bytům. V hlavním městě se v průběhu třetího čtvrtletí zvedly o necelých 10 procent. V oblíbených dispozicích 2+kk to pak bylo dokonce 11 procent. Aktuálně si lze například byt o 53 metrech čtverečních pronajmout v průměru za zhruba 22 tisíc korun měsíčně.
Za pronájem bytu v Brně lidé podle stejného zdroje zaplatí od 12 600 korun u dispozice 1+kk o 27 metrech čtverečních do 23 100 korun u dispozice 3+kk o 74 metrech čtverečních. Ceny nájmů v jihomoravské metropoli ukázaly při zohlednění ceny za metr čtvereční tří až 13procentní růst.
Z popisovaných trendů je zřejmé, že trh s nemovitostmi poprvé od začátku pandemie covidu-19 výrazněji ožívá. Rostou jak ceny nových a starších nemovitostí, tak nájemního bydlení. S pořízením bytu či rodinného domu bychom proto neměli rozhodně otálet.
„Pokud víte, že se v nejbližších letech plánujete stěhovat do vlastního bydlení, a zatím nevlastníte nic, je lepší si koupit něco malého. I za cenu toho, že byste měli dočasně ustoupit ze svých požadavků na lokalitu nebo velikost. Až klesnou úrokové sazby a ceny na trhu stoupnou, vyroste i cena a hodnota vaší nemovitosti. Pokud ale budete s koupí čekat do snížení úrokových sazeb, skončíte v dražším pronájmu, než který platíte teď,“
doporučuje majitelka realitní kanceláře Y&T Luxury Property Mgr. Elena Jakubovič, MBA. Co z toho si vyberete vy?
Zdroje: autorský text, ČTK, ČSÚ, Česká bankovní asociace, Skanska Residential, Y&T Luxury Property