Top hledané
Výsledky (0)
Tento architekt je s hlavním městem spjat životem i tvorbou. Město svého narození miloval a věnoval mu celý svůj život. V Praze se 13. 1. 1894 narodil a 5. 2. 1979 taktéž zemřel. Světu daroval luxusní a všemi známou budovu – Veletržní palác, i když se svým původním návrhem skončil v soutěži jako třetí.

Čeští architekti: Josef Fuchs a Veletržní palác

Mgr. Jana Höger
28. července 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Veletržní palác během 30.let

Zrod umělce

Do tvůrčího života Josefa Fuchse zasáhl jeho učitel, architekt Josip Plečnik dost radikálně. V rané fázi tvorby navázal na jeho tradicionalismus, ale postupem času si hledal svá umělecká východiska. Sám se našel v nastupující modernistické tendenci.

Veletržní palác
Kavárna v 6. poschodí, konec 20.let
Národní galerie - Expozice Veletržní palác

Veletržní palác – nesmazatelná architektonická stopa

Na projektu Veletržního paláce pracoval spolu s Oldřichem Tylem a zůstal v jeho stínu. Se stavbou se započalo v roce 1925 a otevřena byla u příležitosti desetiletého výročí založení Československé republiky. Je funkcionalistickou dominantou v pražských Holešovicích a v době vzniku byla největší svého typu na světě a sloužila společnosti Pražské vzorkové veletrhy. Konstrukci a veškeré prostory značně poškodil požár v roce 1974, o dva roky později bylo rozhodnuto o rekonstrukci budovy, jež se táhla dlouho do 90. let. Jejím novým majitelem se v roce 1976 stala Národní galerie Praha. Do útrob luxusní budovy umístila stálou expozici moderního umění 20. a později 21. století.

Loft na prodej Bubeneč 209m
Loft na prodej Bubeneč 209m, Praha 6

Architektonický luxus Josefa Fuchse

Luxusní stavby nemusejí nutně překypovat složitou konstrukcí, nákladnými materiály a okázalými dekoracemi. Josef Fuchs pracoval s myšlenkou maximální funkčnosti. Jeho vily a další projekty jsou důkazem toho, že jednoduchost, dokonalé proporce a geometrická přesnost mají co říci i v 21. století.

Pohlédneme-li na jeho vlastní vilu, jež byla vystavěna v dosti obtížném svažitém terénu nad Prahou, napadne nás prostota a možná i obyčejnost. Ale zdání klame. Architektonické řešení je přesné, vytváří prostorné a luxusní bydlení, myslelo se i na byt pro domovníka.

Josef Fuchs se podepsal i pod jiné vily a rodinné domy na Praze 6 a Praze 9. Je autorem zimního stadionu na Štvanici, v němž se odehrály 4 mistrovství světa. Lehkým odbočením byla spolupráce na areálu zoologické zahrady v Praze Troji.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Národní galerie - Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47 170 00 Praha Česká republika
+420 224 301 122