Top hledané
Výsledky (0)
Tento český architekt za svou éru umělce vytvořil mnoho luxusních a skvostných staveb. Svým tvůrčím talentem vypracoval jedinečný expresionistický styl s nádechem kubismu, v meziválečných letech pak přilnul k funkcionalismu a čistému konstruktivismu.

Čeští architekti: mistrovská díla Pavla Janáka

Mgr. Jana Höger
19. 9. 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Palác Adria a okolí

Rané období tvorby

Pavel Janák měl to štěstí, že se za dob studia dostal do ateliéru osobností, jako byl např. Josef Schulz a Josef Zítek (společný návrh Rudolfina a Národního dovadla v Praze). Měl možnost v rámci studijní cesty načerpat inspiraci v Itálii. Českým zemím zůstal vlastenecky věrný, vrátil se a v roce 1909 získal místo mostního architekta.

Pro umělce je důležité rozvinutá fantazie, schopnost přesného zaznamenání vnitřní představy. Janákova díla z předválečných let nesou stopy kubistického vidění světa. V malířství a užitém umění se ostré hrany a mnohapohledovost ztvárňují snáze. Architektura se kubisticky projevovala inspirací v krystalických luxusních přírodních tvarech. První kubistickou stavbou Pavla Janáka byl Jakubcův dům v Jičíně či Fárův dům v Pelhřimově. Pokud se ostré hrany zaoblí, vznikne rondokubismu, jak dokazuje Janákův luxusní pražský Palác Adria. 

Meziválečné období

Se změnami ve společnosti přicházejí i změny umělecké. V meziválečném období se stává členem regulační komise. Podílí se na urbanistickém řešení Pankráce, kde upřednostňuje řádkovou zástavbu. Svou urbanistickou koncepci vytvořil i pro jiné části Prahy, např. Letnou a nově vzniklou kolonii na Babě. Za funkcionalistickou špičku a luxusní stavbu v jednom se však považuje hotel Juliš na Václavském náměstí a Husův sbor na Vinohradech (farní dům).

Umělcova druhá tvář

Janák choval velkou úctu k památkám, kterým se věnoval nejen teoreticky, ale i prakticky. Podílel se na řadě restaurátorských pracích – úprava Černinského paláce, rekonstruoval Staroměstskou radnici a také jízdarnu Pražského hradu. Mezi jeho poslední práce patří obnova letohrádku v Královské oboře a budova Hlavní politické správy čs. armády, na níž jsou znatelné prvky přicházejícího socialistického realismu.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Pavel Janák umění nejen tvořil, ale i citlivě zachraňoval. Luxusní umělecký gentleman.  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Pod tímto latinským názvem se skrývá pojmenování Starého města v Praze, městské čtvrti a katastrálního území na pravém břehu řeky Vltavy spolu s nádherným Střeleckým ostrovem. Staré město je luxusním klenotem pražských pamětihodností!

Už jste navštívili pražskou čtvrť "Pragensis civitas"?

Mgr. Jana Höger
19. září 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Staré město Praha

Patří k nejstarším a turisty nejvyhledávanějším místům v Praze. Vévodí mu Staroměstské náměstí, které již v 10. století plnilo funkci tržiště, bylo místem významných historických a politických událostí. Svou rozlohou obklopuje malou čtvrť Josef a patří pod Prahu 1.  

Luxusní stopy historie

Při procházce starou Prahou můžete zhlédnout řadu uměleckých památek napříč staletími. Z historického hlediska je pro tuto městskou část památný rok 1338, kdy se započalo se stavbou radnice, jež byla umístěna na Staroměstském náměstí spolu s orlojem, nevídanou a luxusní kuriozitou. Je vyhledávanou dominantou gotického rázu nejen kvůli výrazné věži, ale taktéž kvůli důmyslným a luxusním přístavbám, které vyústily v jedinečnou stavbu.

Pamětihodnosti Starého města

Po zhlédnutí radnice se váš zrak může upřít i na jiné významné architektonické počiny - Dům U Minuty vás překvapí svou renesanční fasádou, v samém srdci Staroměstského náměstí stojí pomník Jana Husa. U Obecního domu můžete obdivovat ornamentální krásu secese. Klid a harmonii načerpáte v sakrálních stavbách – kostel sv. Mikuláše, kostel Matky Boží před Týnem.

Prodej luxusního bytu 3kk v Pařížské ulici
Prodej luxusního bytu 3kk v Pařížské ulici, Praha 1

Historická zákoutí

Malebnost této části Prahy vytváří i stavby se zajímavými funkcemi, jako je např. Ungelt. Ten sloužil v minulosti jako dvůr s celnicí pro cizí karavany. Clo se platilo do 16. století. Z dávných dob se zde zachovala i trasa korunovační cesty vedoucí kolem mnohých pamětihodností Starého města pražského. Prašná brána byla počátečním místem průvodu ubírajícím se k Pražskému hradu. Výčet toho nej- zde zdaleka nekončí. Karlův most, Klementinum, budovy kolem Staroměstského náměstí: to vše vypovídá o českém talentu, o trvalých hodnotách odkázaných dalším generacím.

Původní dláždění a spletité bludiště uliček, tajemství čekající na každém rohu, historické stavby nesmírné hodnoty, luxusní procházky s náznakem dobrodružství: to vše nabízí Staré město v Praze, jedno z nejkouzelnějších městských čtvrtí v Evropě.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: