15. ledna vstoupil v platnost vládou nově schválený program Vlastní bydlení. Státní fond podpory investic tak umožňuje pořízení či modernizaci vlastního bydlení mladým lidem. Věková hranice pro vstup do tohoto úvěrového programu se zvedla o čtyři roky na 40 let. Nově lze financovat i družstevní podíl. Úvěr na modernizaci obydlí si mohou vzít žadatelé ve výši 50 - 600 tisíc korun maximálně na dobu deseti let. Na dvacet let lze pak sjednat úvěr na pořízení rodinného domu ve výši až 2,4 milionu korun (max. 90 % ceny) či 2 miliony korun při pořízení bytu.
uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Ke změnám v programu se pro LP-Life.cz vyjádřil i Michal Teubner z Komerční banky, který změny vítá, ale zároveň upozorňuje, že nemusejí být dostatečné:
Možný pokles cen nemovitostí mnozí očekávali již během první vlny pandemie na jaře loňského roku. Přesto však ceny v celé České republice celý rok rostly, ačkoliv o něco pomaleji než dříve. Česká národní banka (ČNB) pak ve své zprávě o finanční stabilitě v prosinci sdělila, že ceny bydlení u nás považuje za nadhodnocené, v průměru o 17 procent, v některých oblastech země dokonce až o čtvrtinu ceny.
Lidi, kteří si v této době kupují bydlení na splátky, by tak mohla nemile překvapit nižší odhadní cena nemovitosti, často prý až o více než 10 procent. Některým z nich by to mohlo i zamezit ve schválení hypotéky. O této problematice informovala i finanční specialistka Veronika Hegrová:
V praxi to může znamenat, že u nemovitosti s cenovkou 6 milionů korun vám při o 10 procent nižší odhadní ceně než je cena tržní, (tedy 5 400 000 Kč) nebude stačit původně připravených 1,2 milionu korun (20 % z tržní ceny). Rázem budete potřebovat o 480 tisíc více, tedy 1,68 milionu korun (20 % z částky 5,4 mil. českých korun + 600 tisíc Kč do tržní ceny).
Námi oslovené banky tvrdí, že nejde o běžnou praxi. Přesto však přiznávají, že jsou mnohdy na trhu ceny bytů a domů přemrštěné a ony musejí nižší odhadní cenou snížit riziko při případném poklesu ceny.
V listopadu 2020, již osmý měsíc v řadě, poklesla průměrná úroková sazba hypoték. Dostala se poprvé od března 2017 pod hodnotu 2 procent, konkrétně na hodnotu 1,98 %. Listopadový objem hypoték vystoupal na číslo 26,9 miliardy korun, což je druhá nejvyšší hodnota v historii Hypoindexu. Rekord dosud drží listopad 2016, kdy byl objem poskytnutých hypoték celkem 29, 7 miliardy korun.
Koronavirový rok 2020 nijak zásadně s dlouhodobým poklesem úrokových sazeb hypoték nezahýbal a sazební situace se na rozdíl od cen nemovitostí vyvíjela pro zájemce o vlastní bydlení pozitivně, jelikož sazby úvěrů zažívaly dlouhodobý pokles, který se dokonce přiblížil k historickým minimům. Námi oslovené banky se shodují na tom, že v letošním roce není další pokles příliš pravděpodobný. Spíše se všeobecně očekává lehký nárůst.
napsala pro LP-Life.cz Zuzana Filipová z MONETA Money Bank.
řekl nám i Michal Teubner z Komerční banky a.s.
sdělila Jana Pokorná z Air Bank a.s.
myslí si také Petra Kopecká z Raiffeisenbank a.s.
k 1. lednu 2021 (fixace 5 let, LTV - poměr mezi výší hypo. úvěru a zástavní hodnoty nemovitosti do 80 %)
Fio Banka - 1,58 %
mBank - 1,64 %
Air Bank - 1,99 %
MONETA Money Bank - 1,99 %
Raiffeisenbank - 1,99 %
ČSOB - 2,09 %
Česká spořitelna - 2,14 %
Komerční banka - 2,29 %