Pro někoho nepředstavitelná situace, pro někoho nesplněný sen. Nebýt jen s jedním, ale zároveň s více partnery. Dokázali byste takto žít a tolerovat, že váš partner pravidelně vídá někoho dalšího? Nebo dokonce že ten další s vámi žije pod jednou střechou? Jsou slavní, kteří se tím netají.
Celebrity jsou vždycky trochu výstřední. Na druhou stranu, ne vše, co se o nich napíše, je pravda. Kdo ale opravdu přiznal, že polyamorie je mu sympatická a rád by své vztahy řešil touto cestou?
Gwyneth Paltrow s bývalým manželem Chrisem Martinem v tom měla jasno. Několikrát řekla, že mají otevřené manželství a tím, že jsou oba dospělí, a mohou dělat, co uznají za vhodné.
Manželé Will Smith a Jada Pinkett Smith platí za velmi stabilní pár. Je velmi pravděpodobné, že právě jejich přístup k vztahům tomu napomohl. V jedné z amerických talkshow Smith prozradil:
Filmový romantik Hugh Grant trochu mate zevnějškem. V talk show Howarda Sterna řekl:
Herečka z dokumentárního filmu V síti Tereza Těžká se rozhodně nestydí o svém polyamorním vztahu mluvit. A to velmi otevřeně. Na svém instagramovém profilu „postuje“ příspěvky, kde vysvětluje různé stránky soužití se svým manželem Janem a jejich společnou partnerku Áňou.
Společně několikrát dělali i živé přenosy, kde odpovídali společně na otázky, týkající se jejich vztahu. Na svůj instagramový profil v červnu loňského roku ke společné fotce napsala:
Ani účastnice Miss Czech Republic z roku 2017 Daniela Zálešáková se na sociálních sítích nestydí přiznat, že udržuje vztah jak s o víc než třicet let starším partnerem Josefem Smolíkem, tak s přítelkyní Terezou Nguyenovou. Její Instagram je plný fotek a zážitků. S oběma. Během roku 2021 se stihla s oběma partnery rozejít a zase dát dohromady. Pro časopis Extra řekla:
Nemonogamní životní styl, kdy osoba žije v několika milostných vztazích najednou. To si o polyamorii lze přečíst. Ale ti, kteří v polyamorním vztahu žijí, by to asi tak jednoznačně neviděli. Podle lidí, kteří se takto rozhodli žít, rozhodně nejde o povolenou nevěru či vědomé podvádění. Pokud samozřejmě jsou se situací srozuměni všichni zúčastnění. Odborná literatura dokonce popisuje několik forem polyamorie.
Již podle výše popsaných typů musí být většině z vás jasné, že polyamorie není až tak výmysl současné generace, jak by se mnozí mohli domnívat.
Stačí se ohlédnout do historie. Ať už budeme mluvit skoro o každém českém či světovém panovníkovi, jeho X manželkách nebo třeba o kultu hippies na přelomu 60. a 70. let minulého století v USA, kdy se uznávala „volná láska“. Co ale současná doba přináší a usnadňuje aktuální generaci v rámci seznamování, jsou aplikace typu Tinder, Badoo aj. V rámci těchto aplikací je velmi jednoduché se seznámit a informace o vás a vaše preference, vztahové či sexuální jsou de facto jednou z prvních, co protějšek vidí. Dnešní generace se také přiklání k názoru, že vzhledem k tomu, že třeba i u svých rodičů vidí, že v některých vztazích prostě monogamie dlouhodobě nefunguje, snaží se těchto „chyb“ už předem vyvarovat.
Zeptali jsme se psycholožky, sexuoložky, autorky několika knih docentky Laury Janáčkové, zda se dá podle jejího názoru definovat, zda lidé žijící v polyamorních vztazích mají něco společného. Exkluzivně pro LP-life odpověděla:
Stejně tak jako každý jiný svazek i polyamorie má svoje pravidla a hodnoty.
Mohla by se zdát, že to vlastně nedává smysl, ale polyamorici uznávají oddanost a věrnost v rámci daného vztahu. Jde ale spíš o jakési dodržení závazků a domluv týkající se vztahu než o věrnost, tak jak ji definujeme běžně.
Polyamorici velmi uznávají genderovou rovnoprávnost, tedy boří genderová pravidla, tolik diskutovaná v monogamních vztazích.
V polyamorickém vztahu je komunikace a práce s pocity na prvním místě. Vzájemná komunikace a stanovování hranic je velmi důležité. Nejdůležitějšími aspekty takovýchto vztahů je vzájemný respekt, absolutní otevřenost a upřímnost. Polyamorici se vědomě snaží pracovat s nepříjemnými pocity, jako je žárlivost či nejistota. Nevnímají je nutně jako negativní a spíše se je snaží mezi sebou rozebírat.
Rozhodně některým z vás při čtení předchozích řádků už jede mozek na plné obrátky a přemýšlíte, jak takový svazek vypadá a jaká má pozitiva.
S LP-life svůj životní příběh sdílela Katka, pětatřicetiletá grafička (jména zúčastněných byla na jejich žádost změněna.) Ta žila zhruba čtyři roky v monogamním vztahu s Milanem. V současné době už druhým rokem žijí ve společné domácnosti s Luisou, 29 let. Zeptali jsme se jí, co ji přimělo opustit tradiční model a začít žít v polyamorickém vztahu.
Zajímalo nás, co ona vidí jako největší výhodu žití ve třech?
Jaká největší klišé o polyamorii Katku ve společnosti nejvíce rozčilují?
Avšak i mnoho dalších vidí v polyamorním vztahu výhody – volnost v lásce (nejste omezeni koho milovat), lepší ekonomická stabilita domácnosti (zjednodušeně řečeno tři zaplatí nájem lépe než dva nebo jeden), máte možnost řešit základní otázky i náročnější životní problémy s více lidmi a mít tak pohled z více úhlů a stejně tak mnohem širší přehled a širší spektrum zdrojů, zkušeností a dovedností. V neposlední řadě, ať už se to může mnohým zdát více či méně bizarní, polyamorici mohou sdílet práci a výchovu dětí tak, že už nemusejí dále vyhledávat a platit služby týkající se hlídání dětí (školka a podobně).
Zajímalo nás, zda si docentka Janáčková myslí, že lze v polyamorním vztahu bez problémů a otevřeně vychovávat dítě?
Stejně tak, jako mluvíme o výhodách takovýchto vztahů, měli bychom jedním dechem mluvit i o nevýhodách.
Někteří odborníci tvrdí, že tím, že se v polyamorním vztahu láska svým způsobem rozděluje mezi více lidí, dostává se jí i méně mezi jednotlivé členy. O tomto bodu se dá zcela jistě spekulovat a každý, kdo takový vztah prožil nebo prožívá, má na to svůj názor.
Pokud se rozhodnete žít v polyamorním vztahu (ať už v jakékoliv formě), musíte být připraven na to, že současná širší společnost na tento „fenomén“ stále ještě není úplně připravena. Je ovlivněna spoustou předsudků a klišé. Pokud vám tedy zaleží na tom, co si o vás ostatní myslí a nejste rádi středem pozornosti, asi to pro vás nebude úplně to pravé.
A nemůžeme zapomenout také na otázku zvýšeného zdravotního rizika. Jak již bylo řečeno, polyamorní vztah je z velké části založen na důvěře, avšak stále platí jednoduchá rovnice – čím víc sexuálních partnerů máte, je pravděpodobnější, že dostanete pohlavní nemoc.
Na otázku výhod a nevýhod, z pohledu odborníka, jsme se též zeptali docentky Janáčkové:
Během partnerského života má skoro každý období, kdy myslí na změnu, na zpestření nebo na celkové překopání všeho. Má chuť začít vše odznova. Jak ale poznat, že je šance tíhnout k polyamorním vztahům?
Kdo vlastně polyamorici jsou? Žádný rozsáhlý psychologický výzkum, který by se týkal osobnostních podobností u lidí žijících v polyamorních vztazích, neexistuje. Avšak odborníci se shodují, že jakási podobnost tu je. Lidé, kteří se nebojí naskočit do takovéhoto vztahu, jsou obyvkle zároveň otevřeni novým příležitostem a novým věcem, ale zároveň jsou méně svědomití a zodpovědní.
Co by asi člověk měl vědět a ujasnit si, než se do polyamorního vztahu pustí? Polyamorie může být vykreslována jako svazek postavený čistě na sexu. Tak to podle všeho není. V těchto vztazích bývá sex mnohdy až na posledním místě. Samozřejmě neplatí v globále.
Že v polyamorním vztahu žárlivost neexistuje. Nebuďme bláhoví, ale jak již bylo jednou řečeno, v takovýchto vztazích se pocity mnohem víc rozebírají a hledá se příčina, proč se člověk cítí tak, jak se cítí.
Že do polyamorního vztahu „skáčou“ jen ti, kteří se nechtějí vázat a ze svazku mají strach? To také není tak úplně pravda. Uvědomte si, že takový člověk se musí věnovat ne jednomu, ale více partnerům najednou.
Polyamorie = skupinový sex. Pro mnohé to bude asi zklamání. Ano, dojít k tomu může, ale často se to nestává.
V neposlední řadě nás zajímalo, zda se docentka Janáčková ve své praxi setkává s polyamorií a jejími vyznavači častěji než v minulosti.
Závěr? Hodilo by se na závěr použít staré dobré přísloví: „Někdo má rád holky, někdo vdolky.“ Vztah o třech i více lidech má s vdolky pramálo společného, ale podstata, ta zůstává stejná. Nechme lidi žít podle jejich uvážení. Může vás to pohoršovat sebevíc, ale nežijete jejich život. Pokud je člověk šťastný, mělo by to být to nejdůležitější. Ať už je to v páru nebo ve dvou, třech, čtyřech, deseti………
Zdroje: wikipedie.cz, prozeny.cz, blesk.cz, elitedaily.com, psychologytoday.com, insider.com, vlastní dotazování