Epidemie koronaviru ochromila byznys kolem pronajímání bytů v rámci Airbnb. Tisíce majitelů v Česku, kteří své byty využívali ke krátkodobému pronájmu, nyní trpí. A je otázka, jaká bude budoucnost. Nikdo totiž neví, jak dlouho budou zavřené hranice a omezené cestování.
Jen v Praze jsou podle odhadů tisíce bytů, které jsou využívány k pronájmům přes Airbnb. A poté, co Česko zakázalo vstup cizinců do země a také provoz ubytovací služeb, se toto odvětví v podstatě zastavilo. Bez peněz zůstali vlastníci bytů a v problémech jsou i firmy, které nabízely správu Airbnb bytů „na klíč“.
Dramatická situace je také v zahraničí, kde dochází k hromadnému rušení rezervací. Společnosti Airbnb konkrétní čísla nezveřejňuje, ale například podle analýzy platformy AirDNA v prvním týdnu března klesl počet v Pekingu o 96 % a v Římě o 41 %. S tím, jak se koronavirus šíří dále v Evropě i USA, se dá čekat podobný propad i v dalších zemích.
O poklesu zájmu o Airbnb ubytování v Česku hovoří také Elena Jakubovič, zakladatelka společnosti Y&T Luxury Property. „Panika již začala. Jako první to pocítili majitelé Airbnb bytů, které zaznamenaly rapidní pokles poptávky. Tento segment byl před pár lety velký hit, ale již nějakou dobu se potýká s obstrukcemi,“ popsala v rozhovoru pro LP-Life.cz. Ukazuje se, že pokles cen u těchto bytů může být i více než 50 %. „Například byt na Starém Městě, který se před pandemii nabízel k dlouhodobému pronájmu 25 000 korun, dnes klesl až na 15 500 korun. To je až 62 % pokles nájmu,“ uvedla Elena Jakubovič.
Podle ní popularita Airbnb začala ovlivňovat celý trh. „Lidé většinou zkusili pronajímat krátkodobě vlastní bydlení, pak si koupili další byt a dali do zástavy ten svůj, případně byt rodičů. Pak koupili další a další… A máme tu efekt realitní sněhové koule, ze které se při dnešní situaci stává realitní lavina,“ říká Elena Jakubovič s tím, že vypořádat s touto situací bude velmi složité. A to zvláště po světové pandemii.
Očekává se, že koronavirus a omezení turistů v Praze zvýší počet majitelů, kteří budou chtít své byty pronajímat dlouhodbě. Podle čísel společnosti Y&T Luxury Property počet nemovitostí k pronájmu stoupl o 16 %. A čím déle bude karanténa a zákaz cestování trvat, tím více bude tento trend pokračovat.
Jaké budou konečné dopady koronaviru na ekonomiku, cestovní ruch a na trh s nemovitostmi, je nyní těžké odhadovat. Už teď je ale jasné, že půjde o ztráty v miliardách korun. O vážnosti situace svědčí i kroky samotné firmy Airbnb, která narychlo mění pravidla ohledně stornování pobytů kvůli koronavriru a umožňuje i bezplatné rušení rezervací pro hosty.
Globální opatření Airbnb kvůli koronaviru jsou následující:
V zemích, kde ještě nejsou ubytovací služby omezené, lidé Airbnb stále využívají. Začíná ale panovat napětí mezi hostitely a hosty. Přibývá případů, kdy si lidé odvážejí zásoby toaletního papíru, drogerie i potravin. Návštěvníci si tak v některých případech musí vozit své vlastní potřeby a to se jim nelibí.