Kdo si někdy alespoň na malý okamžik neřekl, že žít jako šlechtic je přesně to, co by si přál. Vznešeně, okázale, ale přitom na úrovni. Bohužel doba pravých aristokratů je ta tam. To ale neznamená, že se nemůžeme vrátit v čase. Díky bydlení v barokním stylu tak možná spojíme příjemné s užitečným.
Když se řekne šlechtické sídlo, možná vás napadne jih Anglie, který je tak moc typický právě pro stavby tohoto typu. Do Anglie ale jezdit nemusíme, a přesto si malý kousek této země a historie můžeme jako mávnutím kouzelného proutku přenést přímo do hlavního města Prahy. V městské čtvrti a na katastrálním území Prahy nazvané Točná se totiž nachází domek ve stylu podnikatelského baroka. Ač má tento styl spíše pejorativní přídech, o tomto místě to jednoznačně neplatí, a to zejména proto, že zde na vás dýchne dech staré Anglie. A o to jde, udělat ze svého domu ještě lepší hrad... Pak je jedno, kde budete žít, protože právě tam zkrátka "doma" budete. Točná je navíc místo s historií sahající až daleko do starověku.
řekla pro LP-Life architektka Marie Nedomanská.
V obrovské vile se spoustou prostoru se totiž skutečně budete cítit jako na hradě. A i když zřejmě nemáte služebnictvo, i to by se mohlo změnit – dům totiž disponuje vlastní jednotkou pro personál, samozřejmě s naprostou diskrétností. Perfektní je také poloha, která by se dala skoro popsat názve kultovního filmu "na samotě u lese". Dům je totiž situován na samém konci ulice a pak už navazuje jen les a klid. Zkrátka zde se budete cítit jako aristokrat!
Sice nejsou ze zlata, ale ne všechno, co se "třpytí", musí být zlaté. Přesto je fasáda tohoto druhu přesně tou, co dělá domek jednoznačně domem. A také to, co dům dělá domem anglického baroka. Možná si řeknete, že je to jen malý nepatrný detail, ale je to první, co vás doslova bouchne do očí a na první pohled zaujme. I z pohledu funkčnosti jsou právě cihličky, jak se dnes říká "přiznaná stavba", naprostým skvostem. Navíc je můžete využít i v interiéru, kde ještě více podtrhuje dojem vlastního hradu. Není na nich vidět prach ani "rozteklá" omítka, která ztrácí při každém dešti svou výraznou barvu. Jak se pro ně jednou rozhodnete, můžete si být jistí, že nikdy neomrzí. Ba co víc, jsou nezničitelné a ukrutně "in"!
řekl LP-Life Marek Nedora ze stavební firmy, která má s přiznanými cihlami bohaté zkušenosti.
Ne každý chce žít na venkově, protože si představí malou, někde uprostřed ničeho zapadlou vesnici. To ovšem neplatí o Točné, této městské čtvrti, která je stále součástí matičky stověžaté. A tak se odpoledne můžete procházet centrem a večer koukat, jak praská dříví v krbu přímo ve vašem obýváku. Není nad to mít kde vyčistit svou hlavu mnohdy přehlcenou davy lidí a ruchem velkoměsta, ale moci se vrátit do epicentra dění, kdykoli se tak rozhodnete. I když máte svůj hrad za městem, do centra je to vlastně "kousek", a to se jednoznačně počítá. Kolem vás zeleň a lesy, a kdyby se, nedej bože, stalo, že vedle vás někdo koupí další parcelu, vaše obří zahrada vám jistojistě bude stačit. Pořád jste ale mimo rušné silnice, turisty přeplněné uličky, a hlavně na místě, které vám bude říkat "pane".
Stará Anglie oplývala krásou. Tu ať následně přenesete kamkoliv, bude pořád anglicky hezká. A když se vám bude chtít pro jednou nedělat nic, můžete zůstat "uvnitř" své pevnosti a trávit čas tím, že si zaplavete v bazénu nebo navštívíte privátní hřiště. Vždyť ani šlechtici jako urozená vrstva lidí netrávili čas tím, že by hledali zábavu a trávení volného času v davu ostatních. Od starověku až po novověk se aristokraty stávali ti "nejpřednější" z nejlepších rodů v obci a moc dobře věděli proč. Měli právní výsady a šlechtický titul, který z nich dělal urozenou třídní kastu.
Když už se rozhodnete pro styl, který je svým způsobem tradiční a má jistá pravidla, jen těžko ho můžete "zasadit" kamkoliv se vám zlíbí. I proto je místo uprostřed zeleně, navíc obehnané velkou zahradou, tím pravým. Tam se takový váš soukromý hrad bude jistě vyjímat. V jednoduchosti je totiž krása a na první pohled malebná anglická barokní sídla žádnou extravagancí neoplývají. Jsou výjimečná právě pro svou jednoduchost až jakousi nenápadnost. Spojením s bílými okny a detailně propracovanou zahradou jsou ale něčím bezkonkurenčně nepřehlédnutelným. Důmyslnost je také v množství vikýřových oken, která poskytují výhled doslova do všech světových stran. Aspoň nemusíte řešit, na jakou stranu je dům natočen a kolik slunečního světla za den nachytáte. Věřte, že ho bude dostatek.
Můžete být naprostý extrovert anebo tichý introvert, ale i k vám čas od času zavítá návštěva. Party, oslavy narozenin, sváteční večeře v kruhu rodinném nebo jen kamarádka, co jela kolem a stavila se na čaj "o páté". Nikdy přesně nevíte, co z takové návštěvy nakonec bude. A pokud zrovna nepatříte k těm, jež by rádi služebnictvo, určitě vás potěší představa vlastní obytné jednotky, která je ovšem mimo váš dům.
Správný architekt totiž ví, kam sáhnout, aby jeho stavba byla i klíčem k vaší spokojenosti. Zachovat si soukromí i přes to, že se v kruhu svých přátel či rodiny cítíte šťastní, je totiž velice důležité. Intimita rovná se spokojenost na obou stranách. Vaší i těch, kteří k vám zavítají, ať už to bude plánované či nikoliv. A kdo ví, třeba vám ti, jež budete hostit, nakonec sami ráno z vděčnosti uvaří kafe a připraví snídani. No a jakou jinou nežli anglickou!
Zdroje: wikipedia, utulnydum.cz, archiweb, vlastní dotazování