Top hledané
Výsledky (0)
Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí byl údajně na zaměstnance příliš přísný.

Na férovku: Skončil šéf Cermatu, který zaměstnával svého nezletilého syna. Bohužel byl orientovaný na výkon

Radim Červenka
24. října 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Miroslav Krejčí

/Komentář/ V Cermatu po dvou letech skončil jeho ředitel Miroslav Krejčí. Do obecného povědomí se zapsal improvizací, která umožnila digitalizovat přijímací řízení na střední školy. Součásti neobvyklých metod bylo i zaměstnání jeho nezletilého syna. Při jeho odcházení zaznělo i z úst ministra školství Mikuláše Beka (STAN), že jde o člověka neobvykle zaměřeného na výkon. Jeho kauza ukazuje, že pro svou orientaci na výkon se do státní služby nechodí.

Svět ministerských úředníku má svá vlastní pravidla. Při pohledu pod pokličku je někdy obtížné je akceptovat. Například čerstvě odvolaný ředitel Cermatu, čili speciálního útvaru Ministerstva školství pro centrální organizaci přijímaček na střední školy a maturitních zkoušek, Miroslav Krejči se dostal do funkce v roce 2022 kvůli jednomu neobvyklému zvyku tamějších zaměstnanců.

Drtivá většina pracovníku Cermatu měla před příchodem Krejčího kromě klasické pracovní smlouvy ještě podepsanou dohodu o provedení práce. Zaměstnanci si tak přišli na peníze navíc, než jaké jim garantovaly tabulkové platy a příplatky. Těžko říct, jestli odváděli i práci navíc, nad rámec jejich osmihodinové pracovní doby.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Je to v eráru neobvykle, ale je orientovaný na výkon

Pokud bychom se podívali pod pokličku odměňování zaměstnanců veřejné sféry, zcela jistě bychom našli řadu dalších lidí, kteří mají kromě klasické smlouvy ještě onu DPP. Těžko paušalizovat, jak k tomu postupu přistupují jednotliví zaměstnavatelé z řad soukromých firem. Ti ovšem nejsou při odměňováni zaměstnanců svázáni platovými tabulkami a můžou jím zaplatit tolik, kolik jim umožní jejich business model. Nejspíše proto nepotřebují "papír navíc".

"Ředitele Krejčího považuji za svého klíčového spolupracovníka. Stál jsem za ním, i když mi někteří zástupci médii navrhovali jeho odvolání po jednodenním zpožděni systému DiPSY (tj. digitální přihlašovací systém). Stál bych za ním i teď, pokud by mi sám nenabídl rezignaci. Je to člověk orientovaný na výkon, což je ve státní správě vzácné,"

komentoval odchod ředitele Krejčího ministr Bek.

Jeho poznámka o tom, že státní zaměstnanci nejsou primárně neúnavnými workoholiky, zazněla překvapivě, i když její obsah je každému zřejmý. Workoholici jsou totiž ve svém workoholismu často motivováni penězi, k nimž zmíněné platové tabulky poskytují omezený přístup.

V soukromých firmách, nebo při provozu vlastního podnikání, lze přijít k výdělku adekvátnímu svému workoholickému nasazení možná trochu snáz. Minimálně není nutné sledovat platové tabulky, pravidla pro příplatky, nadúvazky, souběžné smlouvy nebo ony zmíněné DPP nad běžnou pracovní smlouvu.

Soukromý sektor se primárně drží pravidly trhu a ten otevírá dveře tomu, co vydělává. Lidská společnost chce však některé své segmenty řídit jinak, než tokem peněz: např. bezpečnost, zdravotnictví nebo vzdělávání.

Rychlí a úsporní musí z kola ven

Někteří jedinci pak chtějí svůj workoholismus realizovat v těchto sférách. Miroslav Krejčí v minulosti pracoval jako projektový manažer IT systémů pro Policii ČR a pro Nemocnici Na Homolce, než přešel pod Ministerstvo školství, kde se ujal Cermatu a jako první věc musel zrušit podivný systém DPP.

"Problémy zaměstnanců Cermatu, vychází z toho, že na ně kladu velké nároky. Z toho důvodu vznikly rozpory. Nesouhlasili s novým režimem práce. Jelikož Cermat nemá rozpočet na nové kvalitní zaměstnance, nešlo to jinak. Než být u návratu do předchozího režimu práce, tak jsem radši rezignoval,"

uvedl ke své rezignaci na post ředitele Krejčí. Detaily o parametrech nového a starého režimu práce v úřadu neznáme, ale zmínil to, o čem hovořil jiný IT nadšenec ve vysoké státní funkci. Shodou okolností rovněž před pár týdny skončil ve své funkci. 

Ex-ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) varoval, že digitalizace státních agend půjde jen obtížně pokud nepůjde odměňovat IT experty mimo platové tabulky. Státu totiž jinak nezbyde, než se spoléhat na improvizaci, jakou předvedl Krejčí se svým synem. Jenže jeden elektronicky formulář jde v malém množství nadšenců spíchnout na koleně, supersložité stavební řízení se podobnou metodou zrealizovat nepodařilo, vesele se odložilo na neurčito s vidinou dalších nákladů, jak nám sdělil nový digitalizační expert vlády, ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Kauzy posledních dní nám ukazují, že kdo je orientovaný na výkon, chce pracovat rychle a úsporně, se do státní služby nehodí.

Zdroj: autorský text, komentář, MŠMT, seznamzpravy.cz, stavebniklub.cz, 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze