Top hledané
Výsledky (0)
Představte si, že vám dochází baterie v mobilu a nemáte po ruce zásuvku, kam byste zapojili nabíječku. V tom případě se vám bude hodit powerbanka. Ne však ledajaká...

Nabíjení mobilu pouhým pohybem ruky: žádné sci-fi, ale realita

Kristina Valachyová
02. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Revoluce v dobíjení elektrických zařízení

Trojice studentů z Bratislavy dostala geniální nápad. Branislav Brozmann, Andrej Zlámala a Martin Janák z týmu Charging Revolution vymysleli unikátní přenosnou nabíječku – powerbanku, která se umístila v inovátorské soutěži Red Bull Basement v první trojici nejlepších nápadů. Myšlenka sestrojit tuto nabíječku byla odpovědí na otázku z čisté zvědavosti: Co kdyby šlo nabíjet mobil jednoduše jen pohybem ruky, bez přístupu k elektrické síti, palivu, slunečnímu záření nebo nabité powerbance?

Inspirace posilovací pomůckou Powerball

Powerbanka dobíjená pohybem vlastní ruky funguje v podstatě jednoduše. Například, pokud se najíte a potom si zacvičíte, přeměníte tím energii získanou z jídla v energii vašeho pohybu. Stejně tak je tomu v případě této powerbanky. Přeměna energie se realizuje pohybem ruky. Tak dokážete přeměnit vlastní energii na elektrickou.

Otevřít v galerii (3)
Powerbanka je inspirovaná Powerballem
Powerbanka je inspirovaná PowerballemZdroj: Michal Miklovič/Red Bull Basement

Zařízení obsahuje uvnitř gyroskopický rotor a kuličku, která dokáže rotovat ve dvou osách. Tu je člověk schopen jednoduše roztáčet otáčením zápěstí tím správným způsobem. Takové nabíjení je nejen docela zábavné, ale navíc si při tom i zacvičíte a posílíte zápěstí. Turistika v přírodě nebo dlouhá cesta se může proměnit v zábavnou aktivitu. V podstatě to znamená, že člověk není při nabíjení mobilu odkázán na pohodlí domova nebo kanceláře, ale může mít energii kdykoliv po ruce – stačí mu k tomu jen pohyb.

„Během práce na našem projektu jsme si vyhledávali i různá data. Celkem nás zaskočilo, že na světe je asi 940 miliónů lidí bez přístupu k elektřině. V průběhu soutěže jsme absolvovali i rozhovor s reportéry z Nigérie, které náš projekt pravděpodobně zaujal. Na africké poměry je Nigérie země, která je technologicky na vzestupu. Využít naše zařízení by pro ně nemusel být problém,“

prozradila LP-Life trojice konstruktérů.

Světový úspěch v soutěži: z 3 800 soutěžících do první trojice

Otevřít v galerii (3)
Trojice studentů, která powerbanku vyvinula
Trojice studentů, která powerbanku vyvinulaZdroj: Michal Miklovič/Red Bull Basement

Soutěže se účastnilo více než 3 800 týmů z celého světa, do semifinále se jich dostalo pouhých 38. Celosvětové finále se mělo původně konat v Torontu, kvůli pandemické situaci však proběhlo online. Organizátoři soutěže Red Bull Basement vytvořili virtuální platformu, která fungovala jako hra. Jednotlivé týmy se zde mohly virtuálně setkat, diskutovat a hlavně prezentovat své nápady.

Ve finále bylo úkolem konstruktérů přesvědčit mezinárodní porotu během dvou minut o tom, že právě jejich nápad je ten nejlepší. V tomto finále se uvedená trojice probojovala mezi tři nejlepší projekty v soutěži.

„Konkurence byla velmi silná. Ze zajímavých nápadů můžeme zmínit třeba prsten na sdílení hudby od týmu z Austrálie anebo pračku využívající recyklovanou vodu z Velké Británie. Mezi 38 týmy byli i čeští zástupci se zařízením na monitorování kvality ovzduší. Po pandemii s nimi skočíme na pivo,“

prozradili konstruktéři pro redakci LP-Life.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Revoluce v dobíjení malých elektrických zařízení

Otevřít v galerii (3)
Powerbankou si můžete bez problémů dobít mobil
Powerbankou si můžete bez problémů dobít mobilZdroj: Michal Miklovič/Red Bull Basement

Díky úspěchu v soutěži získali tvůrci nabíječky důležité kontakty a motivaci pokračovat v projektu. Protože všichni dosud studují, čeká je momentálně zkouškové období. Od začátku března se však chce tým studentů věnovat dalšímu zdokonalování svého výrobku, aby jej mohli co nejdříve nabídnout veřejnosti. Proto jsou pro ně v této fázi důležité kontakty a lidé, kteří by jim uměli pomoci.

„Kromě školy má každý z nás svou práci a různé koníčky. Tento projekt nám ukázal, že dokážeme vytvořit i něco hodnotného. Máme zájem v tomto trendu pokračovat, protože o nápady nemáme nouzi,“

dodala na závěr trojice studentů.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze