Při stavbě nejdražších budov světa zpravidla nehrají rozpočty velkou roli, cílem je hlavně oslnit. Většinou jde o luxusní hotely, jejichž návrh a stavba stojí desítky miliard. V roce 2017 bylo ale dokončeno nové sídlo společnosti Apple, které se okamžitě dostalo na třetí příčku.
Megakomplex několika mrakodrapů se nachází přímo v saudskoarabské Mekce. Jeho nejvyšší věž měří 601 metrů, takže jde o třetí nejvyšší budovu světa. Součástí je také obří hotel s rozlohou přes 1,5 milionu čtverečních metrů a kapacitou přes 100 tisíc osob. Ceny ubytování nejou paradoxně přemrštěné, za noc ve standardním pokoji zaplatíte přibližně 4000 tisíce korun. Stavba komplexu probíhala pět let a dokončena byla v roce 2012, celkem na ni „padlo“ v přepočtu 345 miliard korun.
Za 126 miliard korun vznikl v Singapuru luxusní hotel s dechberoucím střešním bazénem, ze kterého je výhled na celé město. Hotel má 2561 místností a přímo v něm sídlí i butiky některých módních značek, například Louis Vuitton. Budovu navrhl izraelský architekt Moshe Safdie, který se podle svých slov inspiroval hracími kartami a ke své práci přizval i konzultanty čínského učení Feng-šuej. Na pokoj ve spodních patrech si připravte minimálně 10 tisíc korun, vyšší patra jsou dražší.
Vejde se do něj 12 tisíc lidí, střechy jsou pokryté solárními panely a z výšky vypadá jako létající talíř nebo stadion „plný“ zeleně. Řeč je o novém sídle společnosti Apple, které bylo dokončeno v roce 2017 a má rozlohu 260 tisíc metrů čtverečních. Apple za vybudování ování komplexu zaplatil v přepočtu bezmála 115 miliard korun.
Další singapurská megastavba, tentokrát jde o komplex s hotelem, kasinem i zábavním parkem. Součástí je největší světové oceanárium s více než 100 tisícovkami zvířat. Stavba byla dokončena v roce 2009 a vyšla na více než 113 miliard korun. Noc v hotelovém pokoji začíná na 4300 korunách, za luxusnější pokoje si ale připlatíte i trojnásobek.
Tento hotel v Las Vegas z roku 2016 sesunul z TOP žebříčku známý hotelový komplex Emirates Palace v Abu Dhabi. Jeho vybudování vyšlo na americké poměry na neuvěřitelných 96 miliard korun, přičemž přibližně třetina mířila na vybavení. Hotel vyhrál nespočet cen hodnotící luxus a pohostinnost, čemuž odpovídají i ceny – za noc ve standardním pokoji dáte v základu 5000 korun.
Pro zajímavost je možné zmínit také momentálně připravovaný Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor (ITER), který se buduje ve francouzském městě Cadarache. Jde o nejdražší mezinárodní vědecký projekt v hodnotě 463 miliard korun, na kterém se podílí EU, USA i další země. Stavba by měla být dokončena v roce 2025.
Hodnoty staveb a ceny ubytování jsou přepočteny dle aktuálního kurzu ČNB.