Ve více než stovce měst po celé České republice proběhne od 1. do 7. října devátý ročník festivalu Den Architektury. Kromě prohlídek zajímavých staveb, které jsou v běžných dnech veřejnosti nepřístupné, se můžete těšit i na workshopy, filmové projekce, diskuze, umělecké instalace či procházky, během kterých objevíte nová místa.
Hlavním tématem letošního festivalu je Svobodná architektura a to především díky uplynutí třiceti let od Sametové revoluce. Více než dvacet tematických procházek po Praze otevře diskuzi o stavbách a realizacích v 90. letech. Prohlédnout si budete moci řadu pomníků, památníků ale také například stavby obchodních center či nových bankovních domů, mezi které patří třeba Kampus ČSOB. Festival se také v Praze dotkne tématu revitalizacích sídlišť a výstavby satelitních předměstí. My vám v rámci festivalového progamu Hurá dovnitř! Přinášíme pět tipů na prohlídky, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Své dveře otevře v rámci festivalu jednopatrový barokní Zámek Veleslavín, který je kulturní památkou České republiky. Dostanete jedinečnou příležitost prohlédnout jeho prostory a blíže poznat celou historii tohoto krásného zámku.
Podtématem roku 2019 je také 100 let výročí od vzniku Bauhausu, a tak se tématicky na Praze 6 otevře nejen původní schodiště a atrium Skleněného paláce ale také i střecha s výhledem na Hrad, kde se původně nacházely sluneční lázně s barem.
Zavřená nebude ani významná funkcionalistická stavba, kterou budete moc navštívit v městské části Praha 3. Bývalý palác Všeobecného penzijního ústavu, jinak nazývaný Dům odborových svazů byl postaven ve třicátých letech podle návrhu architektů Karla Honzíka a Josefa Havlíčka.
Pokud vás někdy zajímalo, odkud jsou vysílány stanice rádia Radiožurnál, Vltava nebo třeba Wave, máte možnost nahlédnout do Budovy Českého rozhlasu, která byla postavena podle návrhů architekta Bohumila Slámy. Prohlédout si budete moci nejen nosnou konstrukci celé budovy ale také třeba stropy na nichž jsou žebrové železobetonové desky a keramické tvarovky. Kromě celé funkcionalistické stavby budovy Českého rozhlasu uvidíte také nejstarší páternoster neboli druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin.
Věděli jste, že se Centrum DOX rozšířilo o dřevěnou nadstavbu, která byla postavena do tvaru vzducholodě? Pokud ne, tak si určitě v rámci festivalu nenechte ujít netradiční prohlídku, díky které se podíváte i do nového multifunkčního sálu připomínající sedačku ,,Chesterfield“.
V kině Světozor, CAMPu, Goethe-Institutu a Prague Gallery budou v rámci festivalu probíhat také zajímavé projekce s tématikou Bauhausu a Svobodné architektury. Těšit se můžete také ale na dokument o architektovi Franku Lloydu Wrightovi, kterého mnozí považují za největšího architekta v historii USA.