Stát kvůli rychlému šíření koronaviru zavírá školy a zakazuje akce s více než 100 účastníky. Drastická opatření, která v úterý dopoledne ohlásila vláda, potrvají až do odvolání. I nadále platí také karanténa pro lidi, kteří se vrací ze zemí, kde je již nákaza velmi rozšířená. Přečtete si preventivní opatření, která byste měli dodržovat, abyste minimalizovali riziko onemocnění.
Divadelní představení, výstavy, koncerty a další kulturní, náboženské nebo sportovní akce mají od úterý zákaz, pokud by na nich mělo být více než 100 lidí. Týká se to například i velkých kin, fotbalových, MMA či jiných zápasů nebo třeba festivalů. Zakázány jsou i diskotéky nebo jiné taneční akce. Zrušena byla také výuka všech základních, středních škol a vysokých škol.
Naopak zatím se nezavírají restaurace nebo obchodní centra, wellness centra nebo jiná místa, kde dochází k velké fluktuaci lidí. Také se nezavírají mateřské školy ani lyžařské sjezdovky. Jenže to je zatím dočasné, premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nevyloučili, že další opatření budou brzy následovat, pokud se koronavirus v Česku bude i nadále velmi rychle šířit.
Momentálně je v Česku potvrzeno již 40 případů nemoci COVID-19, kterou šíří nový koronavirus. Celkem již bylo vyšetřeno přibližně 1200 lidí a další testy se provádějí. Dokonce se objevil první případ nákazy, který již hygienici nedokážou zmapovat. Jde o taxikáře, u kterého se neví, kde se nakazil a ani kolik dalších lidí chytilo nemoc od něj. Potíž je v tom, že inkubační doba onemocnění je až 14 dnů, takže není jasné, kolik dalších Čechů už je v tuto chvíli nemocných.
Vzhledem k tomu, že člověk je nakažlivý i ve chvíli, kdy nemá žádné příznaky, doporučuje ministerstvo zdravotnictví dodržovat striktní hygienická a preventivní opatření. Vzhledem k tomu, že jde o respirační onemocnění podobné chřipce, jde především o následující opatření:
Příznaky onemocnění koronavirem jsou podobné, jako v případě chřipky, jde především o kašel, dušnost, horečku, únavu a podobně. Při podezření, že byste mohli mít takové onemocnění, kontaktujte telefonicky příslušnou krajskou hygienickou stanici nebo svého praktického lékaře a poraďte se, jak postupovat. Pokud máte nejasnosti, doporučuje ministerstvo zdravotnictví infolinku Státního zdravotního ústavu: telefon je 724 810 106 nebo 725 191 367.