Každoročně domácí firmy vydávají dluhopisy za miliardy korun. Úrokové zhodnocení u nich mnohdy převyšuje 5 procent a někdy se dokonce blíží k 10procentní hranici. Jak ale ukazují příklady některých českých značek, jako jsou Zoot nebo EMTC, ne vždy se podaří tyto cenné papíry splatit. Výsledkem je pak „sekyra“ za stovky milionů.
V době, kdy inflace začíná opět nabírat obrátky, představují dluhopisy pro investory lákavou nabídku zhodnocení jejich peněz. Kdo za ně ale slibuje vyšší úrok a tvrdí, že žádné riziko nehrozí, ten nemluví pravdu. Na to ostatně upozorňuje i ministerstvo financí, které chce veřejnost před podobným investováním ochránit a slibuje proto také boj proti tzv. podvodným korporátním dluhopisům.
Co uvedený krok v praxi znamená? Emitent bude muset nově na svém webu uvádět informace o svém podnikatelském zaměření a délce trvání činnosti. Ještě podstatnější je pak nutnost zveřejnění dvou posledních účetních uzávěrek. Díky tomu se mimo jiné dozvíme, v jaké finanční kondici firma vlastně je. Tedy zda není třeba předlužená už v době, kdy nové dluhopisy vydává.
Na problém upozorňuje rovněž Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh.
Firmy většinou argumentují, že peníze z cenných papírů potřebují na další rozvoj. Jen málokdo z nich přizná, že důvod může být i jiný. Například jen to, aby měly vůbec na vlastní provoz. Výsledek může být doslova tragický. V případě zkrachovalé EMTC, která měla majetek za zhruba 200 milionů korun, se pak závazky vůči investorům vyšplhaly dokonce až téměř k miliardě!
Známý je také případ e-shopu Zoot, který držitelům svých dluhopisů dlužil téměř 240 milionů korun. Tito investoři dostali zpět pouze desetinu z toho, co do firmy vložili. A to jen díky faktu, že se našel nový investor, jenž získal ve firmě kontrolní balík akcií.
řekl už před nějakým časem Jiří Helich ze společnosti Ceskedluhopisy.cz, která se uvedeným segmentem trhu dlouhodobě zabývá. Naráží tím pravděpodobně i na fakt, že se občas objevují dokonce podvodné firmy, které s nesplacením dluhopisů již od počátku počítají. K tomu je třeba přičíst fakt, že když jde firma do insolvence, jsou držitelé nezajištěných dluhopisů úplně posledními, kterým se dluhy vrací.
Deset základních doporučení
Aby k obdobným situacím nedocházelo, doporučují odborníci dopředu si emitenta „proklepnout“. Zvládne to přitom i ten, kdo zrovna není inženýrem ekonomie. Stačí se držet několika základních pravidel. Jedná se zejména o následující:
Česká ekonomika se na úroveň, která tu byla před nástupem koronavirové pandemie vrátí nejdříve asi až v příštím roce. Podle čísel za duben navíc inflace přesáhla 3 procenta. Pokušení investovat právě do dluhopisů jaké bezpečnějšího přístavu bude proto v následujícím období velké. Nezapomeňte ale na to, že žádné cenné papíry nejsou zcela bez rizika.
Zdroje: Asociace pro kapitálový trh, hardyn.cz, e15.cz, iDnes, statnisprava.cz