Řada z nás se během dovolených vydává do zahraničí. Je již zcela běžné, že zde platíme nebo vybíráme hotovost kartou. Důležité je však vědět, že tato transakce by měla proběhnout v tamní měně a nikoliv v českých korunách. Kvůli nevýhodnému směnnému kurzu tak lze totiž zbytečně přijít o stovky a při vyšších platbách až o tisíce korun.
Hned několik průzkumů a šetření ukázalo, že každý Čech vynaloží za dovolenou v průměru okolo 25 000 korun. A právě dovolená v zahraničí bývá přitom často dražší než ta tuzemská. Nákladnější je jak ubytování, tak ceny pohonných hmot, většiny zboží, ale i třeba večeře v restauraci.
Samozřejmostí je přitom dnes už platba kartou. Důvodů, proč právě kartou, je hned několik: nemusíte navštěvovat směnárnu, nosit po kapsách štosy místních bankovek nebo přemýšlet, kolik v navštíveném státu vlastně utratíte a tomu výdaje každodenně přizpůsobovat.
To, o jak vysoké sumy lidé v zahraničí zbytečně přijdou, ukazují mimo jiné výsledky průzkumu německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest. Podle zatím posledních dat z roku 2019 takto zaplatí někdy až o 14 procent víc, než kdyby provedli transakci v místní měně.
Důvodem, proč k tomu dochází, může být i třeba obchodníkem nabídnutá služba DCC, která umožňuje klientovi zvolit konverzi ve své domovské měně. To potvrdil pro LP-Life mimo jiné i Radek Lišák, ředitel osobního bankovnictví Expobank CZ.
Obdobná situace může nastat také při výběrech z bankomatů. Vyšší srážka může být současně i tehdy, když se na terminálu zobrazí fee = 0 %.
Jak vůbec dojde k tomu, že lze v zahraničí platit kartou nebo vybírat z bankomatu nejen v tamní, ale i české měně? Směnný kurz, který platbu v korunách nabízí, určuje totiž společnost provozující tamní platební terminál či bankomat. Z navýšeného kurzu pak obchodník dostává provizi.
Některé české finanční ústavy proto nabízejí, že si jejich klienti mohou většinou nevýhodné DCC transakce nechat na svých platebních kartách blokovat. Nutno současně dodat, že bankomaty části bankovního trhu vydávání peněz v cizí i české měně ani neumějí.
První tuzemskou bankou, která takovou službu klientům poskytla, byla mBank, a to vloni. A to prostřednictvím její mobilní aplikace. Právě mobilní telefon podle zástupců této banky využívají její klienti během cestování v zahraničí údajně nejčastěji. Vedle Expobank se k dalším finančním ústavům, jež blokaci služby DCC umožňují, přiřadila například Fio banka nebo Equa banka.
uvedl pro peníze.cz mluvčí mBank Štěpán Dlouhý.
říká mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek.
Naopak řada větších bank s tím prý zatím nepočítá. Důvodem je to, že se obávají, že karta se zablokovanou možností DCC by nedala klientovi vědět, proč bankomat výběr zamítl. Následkem toho by tak jejich klient, pokud by nezvolil variantu bez DCC, mohl zůstat bez peněz, nebo by terminál v prodejně zamítl platbu bez udání důvodu. Někteří lidé by se tak mohli neoprávněně obávat i toho, že nemají na účtu dostatečný zůstatek.
uvedla pro penize.cz Zuzana Filipová, mluvčí Moneta Money Bank.
dodává.
A pokud máte kartu k účtu v cizí měně, která by se však neshodovala s tou, kde zrovna jste, může dojít dokonce k několikanásobné konverzi. To by samozřejmě znamenalo další peněžní srážku.
Zkušenosti, jak ukazují také příspěvky na sociálních sítích, přesto potvrzují, že se mnozí turisté nechají na nevýhodné směnné kurzy DCC v zahraničí stále nachytat. Ať již kvůli neznalosti cizího jazyka, nepřehlednosti údajů na displeji platebního terminálu nebo jen vlastní nepozornosti.
prozradila LP-Life překvapená turistka, Klára Pecháčková z Prahy.
Proti službě DCC je rovněž Evropská spotřebitelská organizace BEUC. Argumentuje v té souvislosti mimo jiné tím, že ztratila jakékoliv výhody, které mohly ještě před nedávnem platit.
O problém s DCC konverzemi se zajímá již i česká vláda. Před dvěma roky například ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že se na evropské úrovni podařilo prosadit větší ochranu našich občanů v zahraničí i cizinců v tuzemsku jak při karetních transakcích, tak při výběrech z bankomatů.
uvedla v té souvislosti Schillerová.
Zdroje: Ministerstvo financí ČR, banky, vlastní dotazování