Top hledané
Výsledky (0)
Téměř 800.000 lidí ročně spáchá sebevraždu – to je více než polovina lidí, které připraví o život války, rakovina prsu nebo se stanou obětí vraždy, oznámila Světová zdravotnická organizace.

Oběti koronaviru: Počet sebevražd stoupá. Izolovanost a osamělost vybírají svou daň

Kristina Valachyová
09. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
V době pandemie přibylo lidí s úzkostmi a depresemi

Téměř dva roky trvající pandemie koronaviru má vliv nejen na fyzické, ale i duševní zdraví lidí. Izolace způsobuje deprese, problémy se spánkem a jiné zdravotní komplikace.

Sebevraždy zde samozřejmě byly i před tím, než se objevil covid-19. I mnoho slavných osobností bojovalo se svými démony.

„Člověk, který spáchá sebevraždu, často nechce ukončit svůj život, chce ukončit své utrpení, které s velkou pravděpodobností prožívá delší dobu,“

uvedla klinická psycholožka Erika Tkáčová. Podle jejích slov mohou právě současná omezení života v důsledku pandemie koronaviru zvyšovat u takto smýšlejících lidí riziko dokonání jejich sebevražedných myšlenek.

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Daniela Trezzi

Otevřít v galerii (10)
Daniela Trezzi
Daniela Trezzi Zdroj: Newsflash

Bylo jí 34 let a působila jako zdravotní sestra v italské Lombardii. Měla pozitivní test na koronavirus a ocitla se v karanténě. Právě obavy, že mohla nakazit i někoho dalšího, ji podle zahraničních médií nakonec dohnaly k sebevraždě.

Emily Owen

Otevřít v galerii (10)
Emily si vzala život.
Emily si vzala život.Zdroj: CNN

Krásné Emily bylo pouhých 19 let. Neuměla se vyrovnat s pandemickými opatřeními, která byla zavedena a změnila jí život. Faktem však je, že podle svých blízkých sváděla vnitřní boj už delší dobu. Diagnostikovali jí autismus.

Dušan Pašek mladší

Otevřít v galerii (10)
Dušan Pašek byl generálním ředitelem hokejového klubu.
Dušan Pašek byl generálním ředitelem hokejového klubu. Zdroj: Oficiální klub Bratislava Capitals

Nejdříve se mluvilo o rodinném prokletí, neboť svůj život tragicky ukončil i jeho otec. K úmrtí viceprezidenta a generálního ředitele hokejového klubu IHL iClinic Bratislava Capitals došlo jen dva dny poté, co ve věku 24 let zemřel útočník téhož klubu Boris Sádecký. Jak pro slovenský deník Pravda potvrdil vysoce postavený policejní zdroj, důvodem sebevraždy oběšením byly skutečně výčitky kvůli smrti hráče. Dušan měl zanechat v domácím trezoru dopis, že se tím cítí být vinen. Sádecký se měl na začátku sezóny radit s Paškem o tom, jestli má podstoupit speciální vyšetření a jít na pozorování, neboť se necítil zdravotně dobře. To by však znamenalo, že by po tuto dobu nemohl za klub hrát. Na doporučení Paška nakonec Sádecký vyšetření neabsolvoval.

Jessica Leanne Norrisová

Otevřít v galerii (10)
Hvězdu pole dance Jess Leanne Norrisovou našli bez známek života.
Hvězdu pole dance Jess Leanne Norrisovou našli bez známek života. Zdroj: Italiastarmagazine

Dvojnásobná šampionka v tanci u tyče byla zvyklá na sociální kontakty s přáteli. Sedmadvacetiletá tanečnice, která byla nazývána národním pokladem, se oběsila v bytě svého přítele.

Jessica měla trpět silnými depresemi způsobenými lockdownem.

„Nevstupujte. Zavolejte 999. Omlouvám se,“

napsala Jessica na papírek.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Milan Lučanský

Otevřít v galerii (10)
Milan Lučanský
Milan LučanskýZdroj: Oficiální stránka Milana Lučanského

Den před smrtí měl vazebně stíhaný bývalý slovenský policejní prezident Lučanský pohovor s psychologem. Toto vyšetření údajně nenaznačovalo, že by si chtěl sáhnout na život. Ve své vězeňské cele se později pokusil oběsit. Vězeňská služba si toho měla všimnout poté, co si Lučanský nepřebral jídlo. Záchranáři ho oživili a převezli do nemocnice, kde Lučanský den na to zemřel. Jeho smrt je pro většinu lidí záhadou.

Thomas Schäfer

Otevřít v galerii (10)
Thomas Schäfer
Thomas SchäferZdroj: Profimedia

Sebevraždu spáchal i ministr financí německé spolkové země Hesensko. Podle zemského premiéra souvisí jeho smrt s koronavirovou krizí. Shäferovo tělo našli na železniční trati. Obával se, zda bude možné úspěšně naplnit očekávání obyvatel, zejména co se týče finanční pomoci. Starosti ho zřejmě přemohly a nemohl najít jiné východisko.

Psychickými problémy v minulosti trpělo i několik známých celebrit.

Chester Bennington

Otevřít v galerii (10)
Zpěvák Linkin Park Chester Bennington
Zpěvák Linkin Park Chester BenningtonZdroj: Rollingstone

Chester otevřeně hovořil o tom, že trpěl závislostí na kokainu i metamfetaminu, jako dítě byl sexuálně zneužíván a bojoval s depresemi. Mnohé jeho texty jsou upřímnou zpovědí o vnitřních zápasech a emocionálním neklidu. Zpěvák se oběsil.

Avicii

Otevřít v galerii (10)
Ve věku 21 let byl Aviciimu diagnostikován zánět slinivky břišní.
Ve věku 21 let byl Aviciimu diagnostikován zánět slinivky břišní.Zdroj: Profimedia

Hey Brother, Wake Me Up nebo Waiting For Love – hity, na které nezapomeneme. Jednoho z nejslavnějších DJů už delší dobu trápily existenciální otázky života a štěstí. Problémy řešil alkoholem, který mu prý pomáhal vystupovat. Zemřel na vykrvácení po té, co si sám způsobil řezné rány.

Ernest Hemingway

Legendární spisovatel trávil mnoho času v Evropě i v Africe. Později měl podlomené zdraví. Začaly se u něj projevovat i psychické problémy, býval melancholický, trpěl změnami nálad a hodně pil. Kvůli sebevražedným myšlenkám podstoupil léčbu elektrošoky, které však jeho stav ještě zhoršily. Utrpěl kvůli nim ztrátu paměti, která definitivně ukončila jeho literární tvorbu. Jedno ráno vzal do rukou brokovnici a střelil se do hlavy.

Chris Cornell

Tento rocker bojoval s démony závislosti na alkoholu a lécích na předpis. Nejvíce ho trápily deprese. Absolvoval odvykací terapii a později přestal pít i kouřit. Přestože své závislosti navenek porazil, i nadále bojoval s úzkostmi. Po posledním koncertě telefonicky kontaktoval manželku, které se přiznal, že si vzal dávku antidepresiv. Vyděšená žena ihned zalarmovala ochranku, aby ho zkontrolovali, ale našli ho už oběšeného.

Robin Williams

Otevřít v galerii (10)
Robin Williams
Robin Williams Zdroj: Profimedia

Herec a komik přinášející smích a radost milionům diváků, pro sebe však štěstí najít nedokázal. Kromě závislosti na kokainu, ze které se vyléčil, trpěl také depresemi a bipolární poruchou. Na sklonku života se u něj projevila Parkinsonova nemoc a demence s Lewyho tělísky. Ta kromě ztráty kognitivních funkcí vede i k halucinacím, přechodným ztrátám vědomí a zhoršení paměti. Spáchal sebevraždu oběšením.

Kurt Cobain

Otevřít v galerii (10)
Kurt Cobain
Kurt Cobain Zdroj: Profimedia

Slavný rocker z kapely Nirvana byl závislý na heroinu a trpěl depresemi. Ani sláva Kurta nezachránila před démony náladovosti a závislosti na drogách. Svůj život definitivně ukončil ve věku pouhých 27 let střelou do hlavy. Při pitvě našli v jeho těle heroin.

Marilyn Monroe

Krásná Marilyn se proslavila poté, co podepsala kontrakt se společností Fox. Stala se jednou z nejslavnějších a nejvyhledávanějších tváří Hollywoodu. I přesto, že se bránila image pěkné, ale hloupé blondýny, ztvárňovala nejčastěji spíše komediální role zdůrazňující její sex-appeal. Monroe trpěla nespavostí a užívala barbituráty, na nichž si postupně vybudovala závislost. Zemřela následkem předávkování léky.

Nezaměstnanost a ekonomická krize jako důsledek pandemie?

Studie českého Národního ústavu pro duševní zdraví prokázala, že během pandemie vzrostl v populaci výskyt sebevražedných myšlenek až o třetinu.

„Sebevražda je druhá nejčastější příčina úmrtí ve věku 15 až 24 let. První jsou dopravní nehody, ale jen o pár procent,“

řekl Ivan Duškov, předseda Výkonného výboru pro implementaci Strategie reformy psychiatrické péče.

Studie dále ukázala, že v době pandemie přibylo lidí s úzkostmi a depresemi. Lidé se také častěji nárazově opíjeli. Ačkoliv nemohli chodit do hospod, o to více pili doma.

Pozor na varovné signály

Klinická psycholožka Erika Tkáčová upozorňuje, že je důležité všímat si zejména netypického chování u členů rodiny.

Podezřelé může být stranění se sociálních kontaktů, náhlé upadnutí do výrazně depresivní nálady, ale i pravý opak, náhlé nevysvětlitelné skončení dlouhodobě trvající deprese a smutku.

„Buďte pozorní, objeví-li se častější zmínky o konkrétním způsobu ukončení života nebo výhrůžky sebevraždou. Mnohé mohou naznačit i statusy a příspěvky v případě uživatelů sociálních médií,“

vysvětluje dále odbornice.

Slovensko

Počet osob, které si sáhly na život, v loňském roce 2020 nestoupl. Sebevraždu spáchalo výrazně více mužů než žen. Třetina sebevražd byla spáchána pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Národnímu centru zdravotnických informací bylo v roce 2020 nahlášeno 489 sebevražd, z toho 409 se týkalo mužů a 80 žen. Z dlouhodobého hlediska se jedná o nejnižší počet sebevražd od roku 2008.

Nejvíce sebevražd loni spáchali muži ve věkové kategorii 40 - 59 let, u žen bylo nejvíce dokonaných sebevražd ve věkové skupině 40 - 49 let a ve věku nad 70 let.

Argentina

Argentina zavedla od 20. března lockdown, který měl původně trvat jen 10 dní. Z týdnů se ale staly měsíce, konkrétně 7 měsíců. Během pandemie se indikace depresí v zemi pětinásobně zvýšila. Přestože Argentina patří mezi země s největším zastoupením psychologické péče, pomoci se dočká málokdo.

„Prodlužování izolace vede k chronickému stresu, který souvisí s úzkostnými poruchami, depresemi a závislostmi,“

říká Patricio Cristóbal Rey, vedoucí oddělení výuky a výzkumu na oddělení duševního zdraví univerzity v Buenos Aires.

Japonsko

V Japonsku stoupl během pandemie počet sebevražd dětí. Ten je nejvyšší za více než čtyři desetiletí. Míra sebevražd byla v první polovině roku 2020 celkově nižší, ale od července začal jejich počet stoupat – podle odborníků to souvisí s pandemií. Japonsko se rozhodlo zřídit pozici ministra osamělosti. Na život si jen v říjnu 2020 v důsledku emocionálních a finančních potíží sáhlo 879 žen. Míra sebevražd u mužů mírně klesla, u něžnějšího pohlaví naopak stoupla. V době, kdy byly kvůli pandemii covid-19 uzavřeny školy, si na život sáhlo 415 žáků základních a středních škol. Informovala o tom japonská média s odvoláním na údaje ministerstva školství. V Japonsku se sebevražda považuje za způsob, jak se vyhnout ostudě nebo pocitům ponížení, sdělila agentura Reuters.

Česká republika

Podle statistických tabulek, které zaslal Český statistický úřad redakci LP-Life.cz, spáchalo v Česku v roce 2020 sebevraždu 1224 osob, což je o něco více než v roce 2019. Tehdy spáchalo sebevraždu 1191 osob.

Nejčastějším způsobem bylo oběšení, druhým nejčastějším skok z výšky. Čeští odborníci považují za záslužný počin, že Babišova vláda v roce 2020 schválila Národní akční plán prevence sebevražd. Nic podobného v Česku dříve nebylo a na Slovensku není doposud.

Indie

Rok 2020 byl tragický pro svět indického showbyznysu, protože některé z jeho významných celebrit se rozhodly samy ukončit svůj život. Jmenovat je by bylo zdlouhavé, můžeme však říci, že jich bylo mnoho.

USA

Míra pokusů o sebevraždu stoupla i v USA, a to až čtyřnásobně.

„Víme, že v americkém regionu je dostupnost střelných zbraní důležitým faktorem, který přispívá k sebevraždám,“

říká Alexandra Fleischmannová z oddělení WHO pro duševní zdraví.

Nejčastěji se lidé uchylují k sebevraždám v těchto zemích

Nejvyšší procento sebevražd má Guyana. Na 100.000 obyvatel tam připadá více než 30 sebevražd. Další zemí v pořadí je Rusko, kde má vysoký podíl sebevražd na svědomí alkohol. Zvýšenou míru sebevražd vykazují také Litva, Lesotho, Uganda, Srí Lanka, Jižní Korea, Indie a Japonsko.

Jakmile stávající pandemie pomine, čeká světové vlády nelehký úkol. Nejen nastartovat rozpadající se ekonomiku, ale také řešit psychické zdraví svých občanů.

Zdroje: Metro, Pravda, New York Post, Reuters, Český statistický úřad, Statistický úřad SR, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze