Majetek královny Alžběty II. čítající téměř 2 biliony korun není téměř ničím v porovnání s majetkem některých jiných vznešených rodin. I když je britská královská rodina pravděpodobně nejznámější monarchií evropského kontinentu, rozhodně není nejbohatší. Z čeho si její členové platí drahé oblečení, ubytování a cesty?
Ve většině zemí světa vládnou v roce 2022 demokratické systémy. Země jako USA, Indie, Kanada, Spojené království a mnohé další pravidelně vypisují volby, aby vytvořily vlády, které volí občané těchto zemí. Byly však časy, kdy většině zemí na světě vládly korunované hlavy.
Ano, na světě je mnoho zemí, kterým vládli králové a jejich rody. Země, jako je Indie, Čína, Anglie, Francie, a mnohé další v minulosti ovládaly královské dynastie. Ty v průběhu staletí nasbíraly obrovské bohatství, které zdědili jejich potomci, díky čemuž se současná generace stala jednou z nejbohatších na světě.
Čistá hodnota majetku: 19 miliard dolarů (426 miliard korun)
Dubajská dynastie z rodu Maktúm vládne tomuto emirátu téměř 200 let. Má 12 hlavních členů a desítky dalších z rozšířené rodové větve a její bohatství se neustále zvyšuje. Její majetek bývá odhadován na přibližně 19 miliard dolarů. Zdaleka nejbohatším členem rodiny je hlava dynastie a vládce Dubaje, šejk Muhammad bin Rašíd Al Maktúm. Působí jako viceprezident a předseda vlády Spojených arabských emirátů (SAE) a jeho majetek se
odhaduje na 18 miliard dolarů, což je sice ve srovnání s jinými panovníky poměrně málo, během kralování však proměnil Dubaj v nejlepší turistickou destinaci světa.
Muhammad bin Rašíd Al Maktúm ovládá investiční banku Dubai Holdings a fond Abu Dhabi Investment Authority investující do start-upů. Šejk proslul štědrostí, věnoval již miliardy dolarů na dobročinné účely. Ale nezapomínejme na hmotný majetek. Vlastní luxusní nemovitosti v Evropě, jakož i jednu z největších jachet na světě s názvem Dubaj. Za první svatbu utratil v roce 1979 rekordních 100 milionů dolarů (přibližně 2 miliardy korun).
Čistá hodnota majetku: 20 miliard dolarů (448 miliard korun)
Jádro rodiny tvoří 19 členů v čele s králem Mohamedem VI., který nastoupil na trůn v roce 1999. Kromě majetku v hodnotě miliard dolarů se marocká královská rodina těší řadě nejštědřejších osobních privilegií na světě.
Odborníci naznačují, že královskému dvoru je ročně z peněz daňových poplatníků přiděleno až 200 milionů dolarů (přibližně 4 miliardy korun). Několik milionů dolarů je utraceno za personál a služebnictvo a téměř 1 milion dolarů (zhruba 22 milionů korun) padne ročně za účty na energie a vodu královských paláců v hlavním městě Rabatu i jinde.
Čistá hodnota majetku: 30 miliard dolarů (672 miliard korun)
Vládcem Bruneje je sultán Hassanal Bolkiah a jeho rod. Je hlavou rodiny, ale i jejím nejbohatším členem. Královská rodina zbohatla enormně díky obrovským zásobám ropy v malém sultanátu. Členové dynastie sídlí v extravagantním paláci Istana Nurul Iman, jehož výstavba stála 1,4 miliardy dolarů a má 1788 pokojů, 257 lázní, 5 bazénů, mešitu, banketový sál pro 5000 lidí a obrovské garáže pro stovky aut.
Vlastní sedm tisíc luxusních automobilů včetně šesti set rolls-royců a tří set vozů Ferrari a samozřejmě i několik soukromých letadel. Jednou utratil 21 000 dolarů (zhruba 470 tisíc korun) jen za účes. Sultánův bratr, princ Jefri Bolkiah, považovaný za černou ovci rodiny,má samostatný rekreační palác. Vlastní jachtu dlouhou 152 stop, na které pořádá opulentní večírky.
A vlastní mnohem víc…
řekl v rozhovoru poradce prince Jefriho.
Čistá hodnota majetku: 60 miliard dolarů (1,3 bilionu korun)
V současnosti vládnoucí thajskou dynastii založil v 18. století Phra Chulalok, také známý jakokrál Rama I. Hlavou rodiny a nynějším thajským králem je jeho potomek Mahá Vatčirálongkón neboli král Rama X., který je nejbohatším členem mezi pokrevními příbuznými. Nejznámějším a nejdéle vládnoucím členem této rodiny byl zesnulý otec současného krále Pchúmipchon Adunjadét, jehož majetek spravovaný prostřednictvím Kanceláře korunního majetku dosáhl hodnoty okolo 30 miliard dolarů (zhruba 672 miliard korun).
Královský klan se sídlem v Bangkoku tvoří celkem 22 lidí včetně neoficiálních členů a bývalých manželek. Mezi aktiva, která lze využít podle „vůle krále“, patří množství luxusních nemovitostí v centru Bangkoku, majoritní podíly v několika významných thajských společnostech a podíly v síti pětihvězdičkových hotelů Kempinski.
Čistá hodnota majetku: 88 miliard dolarů (téměř 2 biliony korun)
Rodina Windsorů je nejbohatší šlechtickou rodinou celé Evropy. Vládkyní Spojeného království je už sedmdesátým rokem královna Alžběta II., která samotná disponuje 650 miliony dolarů. V porovnání s přetékající pokladnicí saúdskoarabského despoty Salmána Ibn Abd al-Azíze se však majetek anglické korunované hlavy jeví jen jako pouhý zlomek, doslova almužna.
I když se 88 miliard dolarů může jevit jako závratná suma, ukazuje se, že velkou část tvoří příjmy z cestovního ruchu, podnikání a jiných sektorů.
Majetek královské rodiny nepodléhá dědickým ani daním z příjmů, takže bohatství se každý rok uchovává v plné, nebo spíš rostoucí výši. Existuje i několik zvláštností spojených s windsorskými vévody a vévodkyněmi. Údajně jsou velmi šetrní, létají například soukromým vrtulníkem. Nevyhazují zbytečně oblečení a ponechávají si v šatnících klasické kousky. V mnoha případech se nestydí za levný nábytek z IKEA.
Šéfkuchař královského paláce prozradil, že rodina je posedlá plastovými nádobami Tupperware a že zastává zásady neplýtvání jídlem.
Čistá hodnota majektu: 150 miliard dolarů (přibližně 3,3 bilionu korun)
Abú Dhabí patří mezi nejbohatších města Spojených arabských emirátů. Současným vládcem je Chalífa bin Saíd Al Nahján a stejně jako u ostatních rodin potentátů na Blízkém východu pochází většina jeho bohatství z obrovských přírodních zásob, konkrétně z ropného boomu v 70. letech.
Mauge Claytonová, osobní stylistka šejkovy manželky Šamsy bint Suhail Al Mazrouei, jinak její nepostradatelný doprovod, uvedla:
Čistá hodnota majetku: 335 miliard dolarů (přibližně 7,5 bilionu korun)
Katarská královská rodina Thání je u moci posledních 200 let a neustále překonává historické rekordy v hromadění bohatství. Rodina zahrnuje 7000 až 8000 členů.
Současná hlava Kataru, šejk Tamím bin Hamád Al Thání, v 41 letech nejmladší suverénní panovník světa, byl jmenován emírem v roce 2013.
Nedozírný královský majetek obsahuje aktiva ve Spojeném království včetně olympijské vesnice, slavného obchodního domu Harrods nebo mrakodrapu Shard. Drží významné podíly ve společnostech jako Volkswagen, Barclays a Tiffany & Co., ale i newyorském Empire State Building a mnoha dalších komoditách.
Al Thání, který se dostal do konfliktu se svými rivaly z Perského zálivu poté, co zaplatil Al-Káidě miliardové výkupné za propuštění členů své rodiny unesených v Iráku, ovládá legendami opředený Státní investiční fond s majetkem v hodnotě 335 miliard dolarů (přibližně 7,5 bilionů korun).
Rodina nedávno nabídla k prodeji své soukromé letadlo oceněné na 26 milionů dolarů (zhruba 582 milionů korun). Letadlo, které bylo původně vyrobeno pro přepravu přibližně 467 pasažérů, nechala královská rodina upravit tak, aby pojalo jen 76 pasažérů a 18 členů posádky.
Čistá hodnota majetku: 360 miliard dolarů (přibližně 8 bilionů korun)
Hlavním zdrojem příjmů kuvajtských šlechticů je prodej bohatých ropných zásob. Přestože s přibližně 1000 členy je méně rozvětvená než katarská královská rodina, je druhou nejbohatší díky svým podílům v amerických společnostech a vlastní akcie, které pro ni od 80. let strategicky nakupovali nejlepší světoví finančníci. Někteří odborníci se domnívají, že majetek urozených Kuvajťanů se ve skutečnosti mohl od začátku 90. let 20. století zčtyřnásobit, a dokonce ani tento odhad nemusí být přesný. Uvádí se, že rodina drží významné podíly ve většině z největších a nejvýznamnějších korporací (tzv. „Blue Chip“) ve Spojených státech.
Dynastie Al-Sabah vládne této blízkovýchodní zemi již od roku 1752. Současným kuvajtským emírem stojícím v čele královské rodiny je od roku 2020 šejk Nawwáf al-Ahmad al-Džábir as-Sabáh. První dáma Kuvajtu je často obdivována za neobyčejně opulentní večírky, jichž se okázale účastní.
Čistá hodnota majetku: 1,7 bilionu dolarů (přibližně 38 bilionů korun)
Soukromá letadla, luxusní jachty, auta posetá diamanty, nábytek z ryzího zlata a obrovský trůn, o jakém se vám ani nesnilo. Král Salmán je proslulý tím, že si své obrovské bohatství užívá plnými doušky a nešetří absolutně na ničem.
Na rozdíl od britské královské rodiny nezískala rodina Saúdů své bohatství dědictvím nebo od daňových poplatníků. Se zemí bohatou na ropu a nerostné zdroje (zlato, železná ruda, měď) jsou Saúdové bohatší než kterékoliv jiné království. Díky svým znalostem v oblasti podnikání a investic se neustále drží na vrcholu finančních žebříčků.
Toto nepředstavitelné bohatství se dělí mezi přibližně 15 000 členů neuvěřitelně rozvětvené rodiny.
Salmán má 13 dětí a mnozí z jeho rodinných příslušníků v početnosti rodiny příliš nezaostávají. Časté plození potomků platí za hlavní důvod, proč se počty členů rozrůstají doslova geometrickou řadou.
Král Salmán a korunní princ Mohamed bin Salmán vlastní své vlastní soukromé dvoupatrové letadlo, které vyšlo na 300 milionů dolarů. Mladší z rodu utratil dalších 150 milionů dolarů (přibližně 3 miliardy korun) za přizpůsobení a vybavení letadla podle nejvyšších standardů. Na spodní palubě se nachází „kouzelný koberec“, což je jednoduše průhledná podlaha, která umožňuje krásný výhled ven.
Král Saúdské Arábie vlastní i 139 stop dlouhou superjachtu s kajutami pro hosty, 37 kajutami pro posádku, plně vybavenou nemocnicí, kancelářemi, salonkem, posilovnou, kinem, knihovnou, byznys centrem, salónem krásy a lázněmi. S 8 palubami, vnitřním a venkovním bazénem a jacuzzi připomíná spíše malou výletní loď než luxusní jachtu.
Jak funguje financování života královských rodin?
Z čeho si královští členové platí drahé oblečení, ubytování nebo cesty? Podívali jsme se na současných 11 monarchií v Evropě a poodhalili jsme pro vás detaily ze života na pohádkovém majetkovém kolotoči.
V Evropské unii máme sedm větších monarchií: Belgii, Dánsko, Nizozemsko, Lucembursko, Španělsko, Norsko a Švédsko, na britských ostrovech Spojené království. Podíváme-li se na Evropu jako na světadíl, musíme ke zmíněným monarchiím přiřadit ještě
knížectví v Andoře, Lichtenštejnsku a Monaku.
Z pohledu státních výdajů na královský dvůr si počínají nejnákladněji Norové. Naopak nejlevněji vyjde hospodaření knížecí dvůr v Lichtenštejnsku, od daňových poplatníků nedostává na pokrytí svých výdajů žádné peníze. Kolik peněz která rodina dostane, závisí na místních zákonech a tradicích. Některé země dávají svým královským rodinám a jejich představitelům velkou jednorázovou částku. V jiných zemích pochází
financování života šlechty z více zdrojů, což přímé srovnání ztěžuje.
Být členem královské rodiny není jen prestiž, úcta a doživotní záruka pohodlného života. Vlastně takové počínání až tak pohodlným není. Pravidla, která tuto životní cestu lemují, není nikterak snadné dodržovat.
Zvládli byste vůbec osobně na úkor osobního pohodlí sloužit státu a ve prospěch veřejné služby užívat závratného bohatství? Pokud jste se nenarodili s modrou krví, pak to ani nezjistíte, ani se to nedozvíte a nezbývá vám než se s tím smířit.
Zdroj: 9JATODAY, Insider, Biographico, The Irish Times, Love Money, vlastní dotazování