Top hledané
Výsledky (0)
Vladimír Pikora radí, jak v momentální situaci přistupovat k penězům.

Pro většinu lidí je klíčová vlastní kapsa. A ta na tom bude teď velmi špatně, říká ekonom. Několik rad ale má

Alena Hechtová
14. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Vladimír Pikora je ve světě financí a investic důležitým hráčem.

Asi by se dalo říci: "Držte si klobouky, jedeme z kopce". Zábava to sice pro většinu z nás nebude, nicméně cesta ven existuje. Jen bude každému dostupná v jiné podobě, někomu méně, jiným více. Podstatné je se umět připravit, pokud to jen trochu je a bude v našich možnostech. Ti, kteří nyní mluví o potřebě zavedení eura, jen utíkají od závažnějších témat k řešení. Mezi taková podle ekonoma Vladimíra Pikory patří jednoznačně aktuální energetická chudoba. A též přehřátý pracovní trh...

Jisté je, že teď nastávají složitější časy. Více lidí musí už teď sahat do úspor nebo přestat spořit. Logicky to nemůže skončit ničím jiným než růstem osobních bankrotů a exekucí. To způsobí nejen podle Vladimíra Pikory, ale celé řady dalších ekonomů a sociologů i politologů stav, v kterém lidé budou extrémně naštvaní.

A v dalších měsících bude ještě hůř, protože ceny porostou dál.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

"Trh práce je u nás přehřátý. Stále pozorujeme zvláštní situaci, kdy je počet volných pracovních míst o více než sto tisíc vyšší než počet žadatelů o práci. Při hlubší analýze však zjistíme, že toto platí jen pro nekvalifikovanou práci. Práci najdou rychle všichni ti, kteří chtějí pracovat v montovnách či skladech. Práce v kancelářích či dokonce vývoji a výzkumu už tolik není,"

říká Pikora, analytik finančních trhů a makroekonom.

 

Třetí a čtvrtý kvartál letos asi bude plný zvratů

Podle Pikory to nejhorší přijde letos nejspíš na přelomu třetího a čtvrtého kvartálu. Období se paradoxně bude krýt s časem komunálních voleb. Krize, která se blíží, se tak může s vysokou pravděpodobností odrazit ve výsledcích. Proto se dá očekávat, že tentokrát volby mohou dopadnout odlišně od posledních. Na úspěch mají šanci i potenciální nová uskupení.

Přesto však podle Vladimíra Pikory žádný pokus o převrat z nespokojené ulice nepřijde.

"Nevidím ale kolem sebe žádná snadná řešení. Vše má nějaký háček a buď to končí vyšším dluhem, vyšší inflací anebo obojím. Nedivil bych se, kdyby opozice nyní ani nechtěla vládnout. Logické by bylo nechat v tom vládu vykoupat. Čím déle bude vládnout, tím více bude mít problémů. To, že je v tom z velké části nevinně a že všude mají podobné problémy, nevadí. Takto podle mě většina voličů svět nevnímá. Pro většinu lidí je klíčová vlastní kapsa. A ta na tom bude velmi špatně,"

napsal před několika dny Pikora na svém blogu.

Otevřít v galerii (2)
Vladimír Pikora s Markétou Šichtařovou.
Vladimír Pikora s Markétou Šichtařovou. Zdroj: Profimedia

Kdo je Vladimír Pikora

Do povědomí široké veřejnosti se dostal zejména kvůli odborným článkům v médiích a častým citacím v široké škále hromadných sdělovacích prostředků od denního tisku až po televizi. V roce 2005 byl na základě toho časopisem Týden označen za médii nejcitovanějšího českého analytika, což v dalších letech potvrdily i další průzkumy. Je spoluautorem řady naučně populárních knih. Bestsellerem jsou knihy Nahá pravda či Všechno je jinak, která se stala knihou roku nakladatelství Grada, které vydal společně s jeho ženou Markétou Šichtařovou.

Vladimír Pikora vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde v roce 2007 obhájil svou disertaci zaměřenou na finanční trh a získal titul Ph.D. V průběhu studia absolvoval řadu zahraničních studijních pobytů a získal řadu ocenění děkana i rektorky. Od roku 2001 je členem České společnosti ekonomické.

Pikora Invest, kterou tento ekonom vede, je společnost nabízející nezávislou správu majetku, kde pod jednou střechou najdete vše, co potřebujete: od pořízení majetku, jeho správy až po dědictví.

Jak je uvedeno na jejich stránkách, pomáhá lidem udržet majetek pro příští generace, aniž by se museli o něco starat. Nabízí nadstandardní diverzifikaci investic tím, že využívá vlastních alternativních fondů kolektivního investování do českých a amerických akcií, kryptoaktiv a pozemků. Jak sám Pikora říká, v investicích je jeho společnost dost konzervativní, protože jí primárně nejde o rychlé zbohatnutí klienta, ale spíš o klidné uchování hodnoty. 

Otevřít v galerii (2)
Pikora je jedním z nejcitovanějších analytiků.
Pikora je jedním z nejcitovanějších analytiků. Zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Nám odpověděl ale hned na několik otázek z oboru, kterým se nyní nejvíce zabývá. Tipy v nic tak mohou najít ti čtenáři, kteří rozmýšlejí, kam co nejspolehlivěji uložit finance, aby byly chráněny před raketově rostoucí inflací. 

Prožíváme velmi složitou dobu a do ještě těžších časů zřejmě směřujeme. Dejme tomu, že máme na účtu milion korun a nechceme, aby nám je inflace sebrala. Co byste doporučil udělat?

Milion je malá částka na nějaké velké investování. V obecné rovině se nabízí nějaká malá nemovitost typu garáž. Ty už ale v posledním roce hodně podražily. Dále se nabízí zlato. To je ale třeba držet dlouhou dobu.

Zlato byla vždy v historii sázka na jistotu. Platí to i nyní a do budoucna? A jak si stojí stříbro, jehož zásoby se na Zemi tenčí? Mohou tyto kovy sloužit jako pojistka pro budoucnost? Za jakých podmínek?

Ano, zlato i stříbro mají ještě velkou budoucnost. Hodně lidí nyní preferuje stříbro. Já se mu však vyhýbám. Má velký rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou. Navíc je u něj na rozdíl od zlata DPH. Já jako konzervativní člověk proto preferuji zlato. Opět ale opakuji, že drahé kovy je nutné držet dlouho. To není pro každého.

Existují názory, že je v současné době lepší dlužit (vzít si úvěry) než spořit. Souhlasíte s tím? 

Ano, pokud umíte peníze otočit a splácet vysoké úroky. To ovšem každý neumí. Nicméně ekonomická teorie nyní říká, že jsou reálné úrokové sazby záporné a vybízí k úvěrování.

Někteří politici hovoří o tom, že řešením pro sílící inflaci mohlo být euro. Vy to vnímáte jak?

To je nesmysl. Třeba Estonsko má euro a jeho inflace se blíží 20 %. Euro není ani zdrojem inflace ani nějakým ochráncem. To je naprosté nepochopení situace. Nicméně i kdyby to tak bylo, tak my, nyní s naším deficitem veřejných financí, stejně nejsme a v nejbližších letech ani nebude schopni plnit tzv. Maastrichtská kritéria. Jinými slovy, ti, kteří nyní mluví o potřebě zavedení eura, jen utíkají od závažnějších témat k řešení. Mezi taková podle mě patří aktuální energetická chudoba.

Čeho se máme v oblasti financí teď a v nejbližší budoucnosti obávat?

Já se nejvíce bojím toho, že rostoucí úrokové sazby a drahé energie přivedou řadu lidí do situace, že nebudou schopni "za normálního provozu" splácet hypotéky. Čekám proto snahy o prodloužení splatnosti hypoték, aby si lidé snížili splátky a byli schopni nějak přežít.

 

Zdroje: vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze