O tomto fenoménu dnešní doby jsem si povídala s Davidem Dostalem, velkou osobností a člověkem, který vlastní 4 drony různých velikostí. Jedná se o závodní koptéry pro indoor a outdoor. Jeho nejvýkonnější dron dokáže letět rychlostí až 150 km/h a má luxusní zrychlení nuly na 100 m za cca 1,5 sekund.
David Dostal využívá způsob řízení FPV (First Person View). Toto ovládání spočívá v tom, že pilotovi je přenášen video signál z dronu na obrazovku nebo do speciálních brýlí. Pilot má luxusní pocit, že sedí v dronu a pilotuje ho. Dá se říci, že je to trochu jako virtuální realita, jenom s tím rozdílem, že to není virtuální, ale naprosto skutečné.
Koncem roku 2015 jsem viděl na youtube video o závodních dronech, které jsou řízené způsobem FPV. Fascinovalo mě to a chytilo natolik, že jsem to zkrátka musel zkusit. Hned jsem objednal součástky a sestavil si svůj první dron, nebo jak my říkáme "kvadrokoptéru".
Svoboda
Létání s FPV je závislost. Když s tím jednou začnete, tak nepřestanete. Pocit pohybovat se úplně volně v prostoru je dechberoucí luxus.
Protipól ke všedním věcem
Jako další bod je to pro mne skvělá protiváha k dennímu byznysu. Když létám, zapomenu na všechno. Užívám si každou vteřinu ve vzduchu. Po jakémkoliv létání s dronem jedu spokojeně domů.
Poznání nových míst
Dnes se dívám jinak na krajinu, než dříve. Hledám spoty na létání: staré opuštěné budovy, komíny, zajímavé lokality. Na víkend třeba vyrazím na celodenní výlet a navštívím 3 různá místa na létání.
Ano, létání FPV a záměr závodit s koptéry. Letím 120km/h, dělám flipy, vletím mezi větve stromů, adrenalin na maximu, ale sedím na zemi v bezpečí. Dřív jsem závodil s auty, baví mě rychlost.
Pozitivních zážitků je každý den spousta. Ale co si dobře vybavuji je, jak jsem u mého druhého FPV letu omylem vyletěl hodně nad stromy. Byl podvečer, léto. Najednou jsem uviděl přede mnou na horizontu velký horkovzdušný balón, který jsem ze země vůbec neviděl. Tady jsem si uvědomil, že létání nabízí úplně jiný pohled na svět a má různé možnosti.
Nevlastním. Dělám to jako hobby, nedělám to pro komerční účely, tím pádem licenci nepotřebuji. Když to děláte komerčně, tzn. že děláte třeba aerial videa pro komerční účely, potřebujete povolení od UCL (Ústav pro civilní letectví). Pokud chcete získat toto povolení, musíte dodat technickou příručku dronu, musíte uzavřít pojištění a ještě pár dalších věcí. Vyjde to na cca 40.000 CZK.
Létání to nebylo. Jako dítě, jsem toužil stát se interiérovým architektem, než jsem zjistil, co znamená hodnota svobody. Od té doby dělám vše, abych byl samostatný a měl svobodu rozhodnutí a pohybu, což se také zrcadlí v létání FPV.