Nino Mchedlidze se narodila v Tbilisi, vystudovala stomatologii a plynně hovoří pěti jazyky. Podílí se na řízení klinik, které působí jak v České republice, tak v Gruzii. Její zkušenosti v oboru a zapojení do Česko-gruzínské obchodní komory jí umožňují být součástí dynamického rozvoje, kdy Gruzie stojí na prahu významných politických změn, včetně vstupu do Evropské unie a nového prezidenta. Jak tyto události mohou ovlivnit obchod mezi Českem a Gruzií?
Gruzínská podnikatelka v oblasti stomatologie a estetické medicíny se stala ředitelkou Česko-gruzínské obchodní komory na začátku roku 2022. Od té doby se toho v Gruzii mnohé změnilo. Koncem loňského roku se stal novým prezidentem Gruzie bývalý fotbalista Michail Kavelašvili známý svou kritikou Západu. Jeho rétorika je často v souladu s východními zájmy, zejména s politikou Kremlu.
Může se zdát, že aktuální dění v Gruzii bude mít negativní vliv na obchod s Českem. Šéfka Česko-gruzínské obchodní komory má ale opačný názor.
Já si myslím, že momentálně to ten obchod neovlivní. My máme stejné požadavky, jako jsme měli předtím. Aktuálně se jako prezidenta Česko-gruzínské obchodní komory věnuji vzdělávacím programům, o které je v Gruzii obrovská poptávka. Mladí gruzínští studenti chtějí přijíždět a studovat v České republice. Co se týče investic, tak stálé pokračují stavby. Ano, ta situace není chvíli úplně stabilní, ale já věřím, že časem to bude všechno zase v pořádku
uvedla v rozhovoru.
Evropský parlament v únoru 2025 přijal rezoluci, ve které uvedl, že Evropská unie neuznává Michaila Kavelašviliho jako legitimního prezidenta Gruzie a diskuse o možném vstupu Gruzie do EU tím byly „zmrazeny“, což vyvolalo bouřlivé demonstrace napříč celou zemí.
Samozřejmě já mám svůj osobní názor, že Gruzie patří do Evropské unie. Ale co se týče obchodu do budoucna, tak si myslím, že se ta situace zklidní a ten obchod bude dál normálně pokračovat,
vysvětlila Nino Mchedlidze.
Zajímalo nás, jaké jsou nejhlavnější rozdíly mezi obchodem v Česku a obchodem v Gruzii. Hlavním rozdílem jsou daně. V Gruzii mají menší daně. Co se týče staveb v Gruzii, tak ty tam probíhají docela rychle a dobře, konstatovala ředitelka a zmínila, že celková ekonomická situace v Gruzii je dobrá. Staví se tam hotely a prodávají se obrovské pozemky. Překvapivě ředitelka také uvedla, že právě Češi často investují do Gruzie.
Čeští občané chtějí investovat do Gruzie, protože ten roční výnos je větší než tady v České republice, takže poptávku máme stále velkou. Hojně investují do bytů, staví vodní elektrárny a docela to funguje. Nyní uvidíme, jak dlouho to bude trvat díky aktuálnímu menšímu chaosu. Ale jak už jsem řekla, věřím, že všechno bude v pořádku,
dodala na závěr.
Zdroj: autorský text, vlastní dotazování, iRozhlas.cz, fintag.cz