Top hledané
Výsledky (0)
Digitálním nomádem je osoba, jejíž pracovní náplň se neváže pouze na jednu lokalitu, ale může pracovat z celého světa. Potřebuje k tomu počítač a připojení k internetu.

Digitální nomádi: Nejdříve si zasurfují na Bali a k večeru kouknou na práci. Jak vydělávají hodně, ale žijí levně

Kristina Valachyová
20. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Digitální nomád

Geoarbitráž s sebou nese i několik nevýhod. V první řadě, ne každé povolání takový způsob života umožňuje. Většinou je výsadou lidí, kterým stačí k práci laptop a připojení k internetu, tedy profesí spojených s IT, financemi nebo marketingem. Pro tyto lidi se ujalo označení digitální nomádi.

 

 Geo-arbitráž je pro mě jako digitálního nomáda jedním z nejdůležitějších pojmů a důvodem, proč jsem opustil svou rodnou zemi a začal cestovat
 Geo-arbitráž je pro mě jako digitálního nomáda jedním z nejdůležitějších pojmů a důvodem, proč jsem opustil svou rodnou zemi a začal cestovat
 Geo-arbitráž je pro mě jako digitálního nomáda jedním z nejdůležitějších pojmů a důvodem, proč jsem opustil svou rodnou zemi a začal cestovat
 Geo-arbitráž je pro mě jako digitálního nomáda jedním z nejdůležitějších pojmů a důvodem, proč jsem opustil svou rodnou zemi a začal cestovat

Nomádi byli v minulosti kočovníci. Cestovali po světě a přestože všude hledali domov, prakticky nikde ho neměli. Odhaduje se, že po celém světě stále žije kolem 30 milionů nomádů. Těch klasických. K nim se v dnešní době přidaly i zástupy těch digitálních; lidí, kteří necestují za prací, ale svou práci si nosí všude s sebou. Díky internetu a moderním technologiím dokáží pracovat takřka z kteréhokoli místa na Zemi. Svůj život spojili s cestováním, poznáváním a zábavou a při tom všem se dokáží uživit. Tento životní styl však má několik pravidel.

Digitální nomádství je trend zemí prvního světa

Jako digitální nomádi pracují například spisovatelé, copywriteři, externí překladatelé, korektoři, grafici, manažeři sociálních sítí, zkrátka lidé, kteří nemusí chodit do práce na osm hodin denně a drtit kancelářskou židli. Pokud se tedy chcete stát digitálním nomádem, potřebujete pracovat v odvětví, které umožňuje práci z domova.

Život digitálního nomáda nespočívá v tom, že si v cizí zemi najdete práci nebo brigádu. Právě naopak. Děláte svou práci na dálku a v cizí zemi si budete prakticky užívat její tajemná zákoutí a příležitosti, které vám nabízí.

Můžete si to nejdřív vyzkoušet odněkud z blízkého okolí vašeho domova a teprve později se přesunout třeba do Thajska, Egypta, Japonska, zkrátka kam vás osud zavane. Pravdou je, že pokud jste lékařem, úředníkem nebo montujete díly v továrně, digitální nomádství není cesta pro vás. Proto si tedy najděte práci, která vás uživí a můžete ji dělat na dálku. Pak už není podstatné, jestli jste 200 nebo 20 000 kilometrů daleko.

„Jako digitální nomádi musíte mít disciplínu, smysl pro dobrodružství a schopnost flexibilně si poradit v různých zvláštních situacích, které se ve světě stávají,“

vypráví Silvia Púchovská pro Zenuskaren.sk, která pracuje jako freelance marketérka.

A jak vypadá její běžný den?

,,Pokud jsem na Bali a jsou v ten den dobré vlny, jdu nejdříve surfovat a následně pracuji do večera. Když cestuji, je to jiné. Tehdy si zorganizuji práci na max. 4 hodiny denně, abych si stihla prohlédnout i danou destinaci. Pokud jsem v Bratislavě, setkávám se s klienty osobně.”

Jelikož se jedná o životní styl, chování každého nomáda je odlišné. Někdo se chce přemístit na určité místo a zdržet se tam delší dobu. Jiný touží poznávat svět a cestování financuje z toho, že během cesty pracuje na dálku. Digitální nomádství je krásný životní styl, ale není pro každého. Vedle výhod, jakou je svoboda vybrat si místo výkonu práce, má nevýhody technického a psychického charakteru.

Co je geoarbitráž?

Pojem geoarbitráž se skládá ze slov „geo“, které odkazuje na geografii a „arbitráž“, které označuje využití cenového rozdílu mezi dvěma nebo více trhy. Jednoduše, hlavní myšlenkou této finanční strategie je pracovat ve vyspělé ekonomice s vysokým příjmem a souběžně si užívat nízkonákladového života desítky či tisíce kilometrů od místa své práce.

Bydlení spolu s jídlem a dopravou patří mezi tři největší výdajové položky. Geoarbitráž nabízí způsob, jak ušetřit

Existuje několik přístupů, jak tuto myšlenku aplikovat na Slovensku. Často se setkáváme s tím, že Slováci pracují v Bratislavě nebo v jiném krajském městě a svůj domov hledají v satelitních městech a přilehlých obcích. Běžná je také práce a bydlení na opačných koncích Slovenska. Pro ještě výraznější úsporu je ale potřeba porozhlédnout se po destinacích mimo Slovensko. Možná vás překvapí, že v seznamu zemí s levnějšími životními náklady v porovnání se Slovenskem figuruje například Portugalsko, Česko, Chorvatsko nebo Černá Hora. Mimo Evropu je často zmiňována Kolumbie, Thajsko nebo Mexiko.

Je jasné, že neexistuje jedna ideální země pro všechny. Výběr je podmíněn kromě výše příjmu také touhou po životě v konkrétní zemi. Mezi Slováky je však stále populárnější i druhý přístup ke geoarbitráži - nechat se zaměstnat ve vyspělejších ekonomikách světa a žít na Slovensku. Toto řešení je zajímavé hlavně kvůli tomu, že se nemusíte vzdávat domova a vybudovaných vztahů.

Pro koho je geoarbitráž zajímavá?

Tato životní filozofie je zajímavá hlavně pro ty, kteří touží po větším a hezčím bydlení nebo po pomalejším způsobu života v blízkosti venkova, moře nebo hor.

Geoarbitráž je také skvělou zkratkou pro ty, kteří si pohrávají s myšlenkou finanční svobody a předčasného důchodu. Snížení velké trojice nákladů zvýší míru úspor a odchod na předčasný důchod dokáže zkrátit o desítky let. Dokonce i pár let života na principu geoarbitráže může mít smysl, obzvláště pro mladé lidi, kteří stojí na začátku své kariéry. Pokud totiž v tomto období dokáží maximalizovat míru svých úspor, díky složenému úročení si mohou cestu k finanční nezávislosti zkrátit, i kdyby se časem vrátili do rodné země.

„Pomocí geoarbitráže můžete pracovat pro společnost se sídlem v jednom městě a bydlet v jiném městě s nižšími životními náklady. Například, pokud máte čistý příjem 75 000 USD (cca 1,7 milion korun) v San Francisku, můžete zvýšit své měsíční úspory z 300 USD (cca 6800 korun) na 2 300 USD (cca 53 tisíc korun) za měsíc pouhým přestěhováním se do Mexico City, odkud budete pracovat,“

říká pro LP-Life.cz Markéta Janáková, která se považuje za digitální nomádku.

Cestování je především duchovní zážitek. Takže i když budete trávit velkou část svého času sezením u notebooku, budete v tropické krajině a to samo o sobě stačí k tomu, abyste snížili stres, byli šťastnější a produktivnější. Když cestujete, neberte si s sebou moc věcí.

Sbalte si to nejnutnější a zaměřte se více na zážitky a osobní růst. Geoarbitráž může také znamenat, že odcestujete na měsíc nebo dva, pak se na nějaký čas vrátíte domů a cyklus zopakujete. Prostřednictvím krátkodobé práce v zahraničí mohou lidé začít budovat svou kariéru, přinést si domů nové nápady, a zároveň nebýt dlouho odloučeni od rodiny, což jsou důvody, proč stále více zaměstnanců hledá globální možnosti přemístění. Cokoli vám vyhovuje, pokud udržujete nízké výdaje a vysoké příjmy.

Přestože se nejedná o pravidlo, geoarbitráž je jednodušší pro ty, kteří nejsou před stahováním zatíženi dluhy. Předpokládá se, že v nové lokalitě vyhledají levnější bydlení a v případě, že jim zůstane úvěrová kapacita nenaplněna, mohou nad investiční nemovitostí uvažovat později.

Geoarbitráž není pro každého

Rozhodneme-li se přestěhovat jen několik kilometrů od místa práce, například do satelitních měst, a nadále plánujeme do práce dojíždět 2-3krát týdně, naše náklady na dopravu se nezanedbatelně navýší (amortizace auta, palivo, koupě druhého auta apod.). A stejně se navýší i čas strávený dojížděním. Finanční úspora na bydlení tak může být v konečném důsledku velmi malá. Podle průzkumů je navíc krátká doba dojíždění do práce jedním z hlavních aspektů spokojeného života.

Pochopitelně se stěhováním do oblasti s nižšími životními náklady je někdy spojena i nižší zdravotní péče, slabší kulturní vyžití a horší občanská vybavenost. V případě nutnosti změny práce lze očekávat i méně kariérních možností a v případě větší vzdálenosti od rodiny či přátel i pocity izolace. V případě odjezdu do zahraničí je třeba počítat s možnou jazykovou bariérou nebo administrativními komplikacemi v souvislosti s povolením k pobytu, pracovním povolením a podobně. Otázkou však může být i politická, ekonomická, daňová a bezpečnostní situace dané země.

Nomádská víza

I ve světě digitálních nomádů platí přísná pravidla. Nejčastěji rozebíraným tématem jsou nomádská víza. Jde o to, že většina digitálních nomádů pracuje v cizí zemi, ale využívají jen turistická víza, což je ovšem zakázáno. Po světě tak začaly různé státy vydávat tzv. nomádská víza, která jsou speciálně upravena právě pro tyto „pracující pocestné“. Nezískáte občanství ani trvalý pobyt, ale je to jediná legitimní cesta, chcete-li pracovat ze země, k jejíž návštěvě jsou víza nezbytná. Platí to zejména o Spojených státech amerických, Jižní Americe, ale také Asii. Povinností je věk 18 let, stabilní měsíční příjem a potvrzení, že vaši práci můžete vykonávat z jakékoli místa na světě. Daně a ostatní poplatky si určuje každý stát samostatně, upozorňuje Visa Guide. Digitální nomádské vízum se liší od turistického víza, neboť umožňuje návštěvníkovi zůstat déle. Navíc během pobytu na pouhé turistické vízum technicky nesmíte pracovat. Některé země nabízejí kromě víz pro digitální nomády i další výhody, například daňové výjimky.

Prvním státem, který nomádská víza představil, bylo v roce 2019 Estonsko. Po něm následovaly Německo, Gruzie, Barbados nebo Island. Tato víza zavedla i Česká republika. Nyní je již nabízí více než 50 států. V Česku jsou například podmínky nastaveny tak, že vízum stojí 2500,-Kč a při jeho vyřizování musíte ručit bankovním účtem, na kterém je zůstatek nejméně 5200 dolarů. Přesnější podmínky o každém státě si můžete prohlédnout i na webu Citizenremote.

Jednoduchý tip na závěr

Je geoarbitráž správnou volbou i pro vás? Jednoduše, než koupíte nemovitost ve vysněné lokalitě, zapíšete děti do nových škol a přestěhujete veškerý majetek, vyzkoušejte si několikatýdenní home office v pronajatém bytě nebo život digitálního nomáda bez větších závazků. Dočasným pracovištěm dnes mohou být také kavárny, knihovny nebo co-workingové prostory nedaleko pláže a hor.

Bydlení patří k faktorům se zásadním dopadem na naše štěstí. Na geoarbitráž proto nelze pohlížet jen přes čísla, ale také přes cenné vztahy a touhu užívat si života v konkrétních lokalitách. Digitální nomádství je perfektní životní styl… pokud jej žijete v rovnováze s rodinou, prací a zdravím. Asi jako každý jiný životní styl, ne?

Zdroj: Forbes.sk, Silviapuchovska.com, Citizenremote.com, Visaguide.com, Interez.sk, Zenuskaren.sk, autorské dílo

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze