Je to jako včera, kdy jsme rozsvěcovali první adventní svíčku roku 2022. Dnes se prosinec neúprosně blíží a my rozsvítíme první svíčku roku 2023. Koloběh svátků je opět tady a my jsme si připravili souhrn toho, co nás letos jaké dny čeká. Na co se můžete těšit a co samotný advent znamená?
Advent začíná každý rok čtvrtou neděli před Štědrým dnem. První adventní neděle vychází letošní rok na 26. listopadu a má své speciální lidové jméno, stejně jako každá další adventní neděle. První je železná, po ní je bronzová, stříbrná a poslední je zlatá.
Slovo advent pochází z latinského slova "adventus". To znamená příchod, a to konkrétně příchod Spasitele. Tato doba adventu je přípravou na vánoční očekávané svátky.
Jedním z nejznámějších symbolů adventu je adventní věnec, na kterém jsou čtyři svíčky. Každá jedna svíčka se vždy zapaluje každou další neděli, až svítí všechny čtyři. Jedná se o symbolický odpočet před Štědrým dnem. Věnec je ryze křesťanskou záležitostí. Zvyk vzniknul asi před 150 lety v hamburském sirotčinci, kde byl vychovatelem p. Johann Hinrich Wichern, mladý pedagog a student teologie. Děti se ho v době před Vánocemi neustále ptaly, kdy už budou Vánoce. Johann jim v roce 1839 pro názornost vyrobil předchůdce dnešních adventních věnců ze starého dřevěného kola, kde bylo 19 malých červených svíček a 4 bílé svíce. Každý den děti zapálily jednu červenou malou svíčku, v neděli pak velkou bílou. Pěkný nápad se začal rychle šířit, poprvé pro širší veřejnost byl věnec umístěn v protestantském kostele v Cáchách, měl však pouze čtyři svíce.
Pozor na výběr barev vašich svíček, i v tom je značný rozdíl. Protestantské věnce využívají svíčky červené a zlaté. Červená symbolizuje Kristovu krev a zlatá potom život a vítězství dobra. Tyto barvy se vyskytují často i v rodinách pravoslavného vyznání. V luteránské a anglikánské církvi se věnce zdobí modrou barvou, symbolem královské hodnosti. Některé kostely používají modrou také jako symbol oblohy nebo vody, počátek nového stvoření.
Je možné mít na věnci i pět svíček. Pátá svíčka uprostřed znázorňuje Kristovo narození. Měla by být v bílé barvě jako symbol duchovní čistoty. Svíčky, které mají dokonce i svá jména, se mají zapalovat proti směru hodinových ručiček. První z nich „svíce proroků“ (naděje), druhá „betlémská“ (láska), třetí „pastýřská“ (radost) a čtvrtá „andělská“ (mír a pokoj). Pátá je "Kristova svíčka". Ta může být zapálena na Štědrý den a Boží hod vánoční.
Jeho smysl a poslání byl však stejný od nepaměti. Zpříjemnit a zkrátit čekání na Štědrý den. Den plný dárečků, den zrození a den rodinné pohody. V dobách vzniku, adventní kalendáře zobrazovaly nejčastěji náboženskou tématiku. Vyráběly se z tvrdého papíru a po otevření okének se většinou odkryl obrázek vesnice nebo verše z Bible. První adventní kalendář ručně vyrobený pochází z roku 1851. A první tištěný, podobný tomu našemu, ale bez otevíracích okének vyrobil, vlastně náhodou, v roce 1908 mnichovský tiskař Gerhard Lang z Maulbronnu, který vytiskl vystřihovací kalendář s názvem „V zemi Ježíškově“. Tento „Mnichovský vánoční kalendář” neměl ještě otevírací okénka, ale na počátku 20. století už Lang vydal první adventní kalendář s malými otevíracími dvířky.
Velkou a oblíbenou událostí na Staroměstském náměstí je rozsvícení vánočního stromu. Letos se rozsvícení uskuteční v sobotu 2. prosince od 16:30. Vánoční trhy a strom na Staroměstském náměstí jsou důležitými symboly vánočních svátků v Praze.
Přehled rozsvícení stromů na Praze 1:
Praha 6:
Praha 8:
A kam se chystáte vy? Tato krásná vánoční doba nám má připomenou, jak je důležité být s rodinou a blízkými. Nezapomeňte, že má být symbolem lásky a pohody. Odpočiňte si a připravte na další, jistě úspěšný, rok 2024.
Celá redakce LP-Life vám přeje příjemné prožití těchto očekávaných svátečních dnů.
zdroj: Blesk.cz, Seznamzpravy.cz, Emerx.cz, praguest.com, autorské dílo