Top hledané
Výsledky (0)
Ačkoliv vláda prohlásila vzdělávání za svou prioritu, školy proti změnám stávkují.

Česko paralyzují stávky: za co se stávkuje ve školách a kolik si vydělá kuchař ve školní jídelně

Radim Červenka
27. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Školy budou během stávky prázdné

Pokusy vlády o konsolidaci rekordních schodků českého pravopisu se propisuji do rozpočtových restrikcí na jednotlivých ministerstvech. Ačkoliv se řadě rezortů rozpočet snížil, v případě školství došlo k mírnému navýšení celkového objemu peněz. Přesto se ve školách chystá stávka, jelikož změny v tocích peněz se dotknou i škol. Lidé v praxi mají obavu, že změny se dotknou kvality výuky a zkomplikují technický provoz škol. Např. plánované omezení financí na zaměstnance školních jídelen budí rozpaky, už tak zde totiž mzdy hraničí s minimálními platy. Stávky se navíc chystají mezi lékaři nebo v průmyslových firmách.

Rekordní schodky státního rozpočtu produkované posledními dvěma vládami přiměly současné politiky ke snahám o negativní trend zadlužování alespoň částečně zvrátit. Cestou má být konsolidační balíček, který prostřednictvím desítek dílčích změn na výdajové a příjmové stránce rozpočtu, sníží tempo zadlužování. Snahy o úspory se nevyhnuly ani segmentu školství.

Rozpočet resortu se sice na příští rok zvýší o 3,9 mld. korun, ale zároveň se mají omezovat některé finanční toky do škol. Necelé 4 miliardy činí 1,49% podíl na 269 miliard korun vysokém rozpočtu Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT). V kontextu aktuální vysoké inflace, která bude i přes pokles za rok 2023 atakovat 10% hranici, však jde o celkový pokles finančních prostředků ve školství v jejich reálné hodnotě.

Prodej investičního Ateliéru 19m2-Praha
Prodej investičního Ateliéru 19m2-Praha, Praha 10

Od tloustnutí k redukci

“V době ekonomické stagnace se musíme rozhodnout mezi růstem platů učitelů a dalším navyšováním celkového počtu úvazků ve školství, který za posledních pět let narostl o 30 000. Dosavadní systém financování regionálního školství vedl na některých školách k častému dělení tříd na menší skupiny, což sice znamenalo vyšší komfort pro učitele i žáky, avšak pro udržení tempa růstu platů je za současné ekonomické situace potřeba další navyšování personálních kapacit ve školství omezit. Naším cílem přitom není zvrátit současný stav počtu žáků na učitele, ale zastavit trend jeho poklesu na úrovni, která je udržitelná i v době stabilizace veřejných rozpočtů,”

řekl ministr školství Mikuláš Bek. Reálné snižování hodnoty peněz, které do školství doputují nemotivují stávku tolik, jako ministrem vyhlášené omezování personálních kapacit. V čem spočívá?

Ačkoliv ministr Mikuláš Bek kontinuálně hovoří o “tloustnutí” ve školství a výrazném navyšování personálních kapacit, které chce zastavit, v praxi dojde na omezování výuky a dalších služeb nutných pro provoz školy. V praxi se prostě a jednoduše sníží množství výuky proplacené ministerstvem. Především půjde o výuku v menších skupinách typickou pro angličtinu a další cizí jazyky, anebo o omezení výuky odborných předmětů na středních školách. Množství studentů ve třídě je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících kvalitu výuky a tímto krokem utrpí. Dalším problémem je nepedagogický personál škol.

"Je řada škol, které měly třeba jeden úvazek neobsazený a prostředky použily na stávající personál. Například škola dostala peníze na čtyři kuchařky, ale měla jen tři, tak těm třem zaplatila za dřinu navíc. Jakmile se škrtnou tyto pozice, měly by se navýšit prostředky na platy těchto pracovníků, aby se někdo na ta místa hlásil,"

vysvětlil pro Novinky.cz bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga. Na první pohled se sice vyškrtání neobsazených míst, jejichž financování sloužilo k navyšování platů zdát jako racionální krok, ale pokud se podíváme do platových tabulek provozních zaměstnanců zjistíme, že reálné finanční poměry na těchto pozicích nemůžou být pro pracovníky atraktivní.

Kolik vydělává kuchař?

Kvalifikovaný kuchař ve školní jídelně musí být ze zákona umístěn do 4. až 7. platové třídy, což mu zaručuje platové rozpětí bez praxe 15020 Kč až 18680 Kč měsíčně. Minimální mzda činí aktuálně 17 300 Kč a pro příští rok se bude zvyšovat buď na 18 900 Kč nebo 19 400 Kč. Jinými slovy ve výhledu pro rozpočet příštího roku se pro zaměstnance školních jídelen bez praxe nepočítá ani s minimální mzdou, tu jim však stát musí zaplatit, tím pádem ji dostanou i bez tabulkového nároku. Vláda však celkový objem prostředků na mzdy nepedagogických pracovníků hodlá snížit o 2 %.

K navyšování mezd nad minimální hranici sloužily ony kritizované neobsazené pozice, pokud objem peněz poklesne, je důvodné se domnívat, že zajistit personální kapacity např. ve školních jídelnách bude velmi komplikované.

To jsou důvody, proč se do pohybu dala pravděpodobně největší stávka ve školách od roku 1990. A to není vše. Stávkovat se v pondělí chystají i průmyslové odbory v čele s největší odborovou organizací Českomoravské konfederace odborových svazů. Stávku pak také podpoří odbory z největších továren v automobilovém průmyslu jako je Škoda Auto nebo TPCA. Kvůli proplácení přesčasů pak v průběhu prosince budou stávkovat i lékaři. Česko tak ochromí stávky a je otázkou, jestli vládní politici začali šetřit na těch pravých místech.

Zdroje: msmt.cz, novinky.cz, tn.cz, irozhlas.cz, seznamzpravy.cz, jidelny.cz, behounek.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze