Do popředí politické agitace v rámci volebních kampaní se opět dostává problematika migrace do zemí Evropské unie. Jelikož se blíží volby do europarlamentu politici na téma začínají opět hlasitě upozorňovat. Ačkoliv je přístup k důležitému demografickému aspektu významnou politickou otázkou, v reálné politice se mu nevěnuje tolik prostoru jako v politických kampaních.
I před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu, které napříč Evropou proběhnou mezi 6. až 9. červnem, se stává jedním z četně využívaných témat v kampaních migrace. Ačkoliv má Evropský parlament se svými volenými zástupci jen velmi limitované rozhodovací pravomoci, politické kampaně před volbami se často dotýkají evropských témat, jakkoliv má europarlament jen omezené pravomoci na jejich ovlivňování.
Od let 2014 a 2015 se migrace stala jedním ze zásadních celoevropských témat. Příčinou byla migrační vlna způsobená válkou v Sýrii, v současnosti pak migraci stimuluje zejména válka na Ukrajině. Právě Česko se stalo jednou ze zemí, kam evropská migrace mířila v zásadní intenzitě. Jde o tak výrazný námět pro politické kampaně, že zasahuje i do voleb, v nichž si volíme zastupitele, kteří můžou migrační legislativu ovlivnit jen minimálně. V Česku můžou byl zásadním tématem prezidentského souboje mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem.
Volební slogany však často nepracují přesně s pojmy a zamlžují tak reálný stav věci. Zatímco se politici silně vymezují zejména proti nelegální migraci, ta v posledních letech výrazně poklesla. Konkrétně během letošního roku přišlo podle dat do Evropy cca 35 tisíc migrantů a loni to za celý rok 287 tisíc lidí, v rekordním roce 2015 přišlo do EU 1 015 078 žadatelů o mezinárodní ochranu.
Jenže o konkrétní čísla v politických kampaních vždycky nejde. Politikům míří spíše na mediální obraz a snahu vyhovět určité voličské poptávce, o které dobře vědí, že mezi lidmi existuje.
„Zaprvé je to kvůli tomu, že se mohou prezentovat jako silní vůdci, kteří bojují proti vnějšímu nepříteli. (…) A druhým důvodem je to klasické hledání obětního beránka. Když politici nedokáží lidem zajistit kvalitní školství, zdravotní péči, bydlení nebo odpovídající příjmy, je nejsnazší odvést pozornost někam jinam a říct, že za to mohou migranti,“
poukázal pro Seznamzprávy.cz na aspekty zástupnosti problému s migrací Hein de Haas z Amsterodamské univerzity.
I v kampaních českých politických stran se s migrací často operuje. Například koalice vedená komunistickou europoslankyní Kateřinou Konečnou nazvaná marketingově "Stačilo!", využívá právě název pro volební koalici ve sloganu: "Migrace? Stačilo!"
Ve svém politickém programu pak volební koalice upozorňuje především nelegální migraci, která je ovšem v současnosti na nízkých číslech. Komunistická strana se také během svého pobytu v Poslanecké sněmovně na přípravě legislativních změn směrem k migraci příliš nepodílela.
Migrace je významným tématem i pro politiky z jiné části politického spektra, než uskupení komunistů s drobnými nacionalistickými subjekty.
"S Markétou Gregorovou jsme dnes zástupcům médií představili naše postoje k narůstající migraci v Evropě. Důraz klademe na evropskou spolupráci, boj proti organizovanému zločinu a prevenci migrace na místě. Bezpečnost Česka i Evropy je na prvním místě a diplomacie má za úkol nás bránit,"
upozornil na snahy řešit migrační problém i pirátský ministr zahraničí Jan Lipavský na síti X, když se zapojil do volební kampaně České pirátské strany do Europarlamentu, jejíž lídryní je zmíněna europoslankyně Markéta Gregorová.
De Haas však upozorňuje na to, že politická práce týkající se úprav migrační legislativy ve své intenzitě neodpovídá důrazu, který politici tématu věnují ve svých kampaních. Zásadním nedostatkem je podle něj nedostatek racionální diskuze a "manažerského přístupu" k otázce migrace, který by reálně dovolil organizovat migrační toky podle aktuálních potřeb.
V Českém kontextu se můžeme podívat na web Ministerstva zahraničí, kde najdeme obsáhlé měsíční reporty k migrační situaci. Ty však přestaly být publikovány v roce 2018, ještě za minulé vlády pod vedením hnutí ANO a ani intenzivní migrační příliv cizinců způsobený válkou na Ukrajině k obnovení statistických snah k podchycení otázky nevedlo.
Zdroje: irozhlas.cz, seznamzpravy.cz, mvcr.cz, elections.europe.cz, amnesty.cz, twitter.com, autorský text